News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 17 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Inca doua saptamani de vreme buna, daca ne luam dupa prognoza.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Raducu Popa

@davyl
Adica Daniel sa stea acasa sau cum?

archaeus


davyl

#5553
Quote from: R@du on November 13, 2021, 11:27:28 PM
@davyl
Adica Daniel sa stea acasa sau cum?
Salut @Radu, @Daniel poate sa filmeze, dar nu in aceeasi zi cu @adisan.

Data trecuta cand au filmat @adisan si @Daniel in aceeasi zi, am avut 2 filmari. Nu a fost nicio problema pana la urma, caci fiecare zburator are viziunea lui si filmarile lor tot au fost exceptionale.

Pana la urma ei fac cum pot ei mai bine. Eu am zis sa partajez cu voi ce s-a discutat la premiera de pe YouTube (A10 - lot Aktor) in seara asta.  :D

Dar daca tot suntem la capitolul partajare de informatii, haideti sa va spun ca azi am vazut pe YouTube (la ultima filmare a lui @Daniel la podul de la Oltet, in comentarii) o informatie care imi raspunde la intrebarea pe care mi-o pun de ceva saptamani: de ce merge asa greu cu sudurile la structura metalica a podului de la Oltet?

Pentru ca subcontractorul care lucreaza la podul metalic (si care evident nu este UMB) nu si-a platit angajatii de o luna si jumatate si oamenii aia muncesc gratis. Acum, ca tot omul, au si ei cheltuieli, familie, nevoie de mancare in fiecare zi si benzina in rezervor sa ajungi in fiecare zi la serviciu. Dar daca firma angajatoare nu iti da banii, tu de unde iti iei ce iti trebuie? Te imprumuti? Urata situatie si ma intreb unde si la cine dintre cei implicati este vina si problema?

Iar noi urmarim filmarile zburatorilor nostri pasionati si nu vedem acel progres cu care UMB ne-a obisnuit.

Iar UMB asteapta ca ei sa termine structura si sa aseze predalele.

Daca acel comentariu este adevarat (si fum fara foc nu iese niciodata) eu zic ca n-ar strica sa vedem daca informatia este adevarata si in caz afirmativ, API chiar sa ia o pozitie oficiala.

Ar fi pacat de munca acestor oameni minunati de la UMB sa stea sa astepte dupa problemele unui subcontractor.

Si stim bine (ca am vazut cu ochii nostri in filmari) ca si la subtraversarea CFR de la Ganeasa, subcontractorul de acolo nu are aceeasi viteza cu UMB.

Ce bine ar fi daca UMB ar putea sa isi creeze echipe specializate si nu ar mai fi nevoit sa subcontracteze!!!

L.E. Aici aveti titlul filmarii de pe YouTube facuta de @Daniel: Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 UMB Pod Dc154A DJ643 Oltet 07112021


Raducu Popa

,,Daniel poate sa filmeze, dar nu in aceeasi zi cu.."
Davyl, Daniel poate sa filmeze oricand doreste, nu isi face programul dupa X sau Y. Contributia pe care o aduce cu filmarile acestui santier este imensa.

davyl

Dragul meu @Radu departe de mine de a impune eu cand sa se faca sau nu vreo filmare. Am spus asta ca am avut senzatia din comentariile facute pe forum de catre @Daniel, ca a fost o oarecare jena ca s-au suprapus filmarile lui cu cele lui adisan. Adisan care facea 700 km sa vina in Oltenia pentru prima oara, doar pentru a filma pt noi. Efort pe care, de altfel, il fac toti colegii cu drone.

Eu inteleg foarte bine cat le este de greu colegilor nostri zburatori si le-am multumit de fiecare data pentru efortul si timpul lor. Ca sa nu mai spun ca m-am implicat si financiar, personal, din propriile mele fonduri (ca nu am vreo firma ceva sa pot sponsoriza).

Chiar am zis in comentariul meu ca pot face cum doresc ei si cred ca putem incheia discutia aici. :)

Mai mult ma nemultumeste faptul ca la podul metalic Oltet, situatia pare ingrijoratoare. Sper din tot sufletul sa nu fie chiar atat de grav. Altfel, parca ar fi pacat de toate eforturile facute in ultima perioada.

Si eu stiu ce inseamna sa stai blocat in masina in Bals cu orele, asa cum stiu toti oltenii. Am avut insa sansa sa trec mai rar pe acolo, dar tot frustrare a fost cand s-a intamplat.

Va doresc la toti o duminica frumoasa si multa sanatate!

daniel321

Părerea mea personală e ok sa anunțe ca sa nu avem 2 filmari din aceeasi zi, poate nu pot sa ajung pe șantier o saptamana intreaga... Raducu anunta cand ajunge în zona și daca filmam in aceeasi zi poate filmez eu altceva alte zone unde nu am ajuns.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 UMB DN65 Nod Rutier DC154A Bals Voineasa 07112021


danutzu_1069

Quote from: archaeus on November 13, 2021, 11:29:52 PM

DEx12 cu Centura Nord Craiova
Aici e ceva ciudat... sub pasaj nu se vede giratoriul... Oare renunta?
Problema este ca traficul Centura - DEx impune asa ceva...

hit_man_dany_el

Mai e si poza asta unde arata si spitalul regional si aici apare sensul giratoriu. Asta ar fi varianta pe care si eu as vrea sa o faca.

danutzu_1069

Asa da... Ar fi nonsens fara gitatoriu

oneLess

#5561
Dacă măriți imaginea se văd niște urme suave de cerc gri acolo.
Imaginea cu supratraversarea culoare roșie.

daniel321

#5562
Au inceput sa dezmembreze sensul giratoriu probabil il muta citiva metri spre Filiasi...





Powered by API/PUM imgur uploader





Powered by API/PUM imgur uploader