News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 21 Guests are viewing this topic.

snackhunter

#5130
@ddfab poza cu flota. In spatele camioanelor cred ca mai sunt 2-3 buldo-excavatoare




Powered by API/PUM imgur uploader

shogom

Hai Daniel cu filmare de la Olt!
Sau nu ti mai dau voie in spatiul aerian? :D
Glumesc, stiu ca toate filmarile astea iti rup din timpul liber si presupun eforturi serioase, dar nerabdarea e mare :).
As zice ca predalele sunt deja sus, pe portiunea nou urcata si sudata. As plusa si as zice ca deja o parte are si fier pe predale.

dorum


snackhunter

@shogom Nu zici bine ;) Abia s-au apucat

A pus @p_mrs niste poze de la olt dar așteaptă aprobare

paulmare

Horyatm "Cine voiai să schimbe limita de viteză? Constructorul, punând alte indicatoare?? Din partea mea ai un minus." -

Sunt atatea chestii idioate nereglementate clar sau lasate in mod voit ambigue de catre onor "legislativul" nostru imun la orice, cata vreme ai aprobat indicatorii tehnico-economici ai drumului la 120 de kmh viteza minima de proiectare, si ai alocat resurse mai multe pentru drumul acela ca sa fie la 120 nu 100 kmh, sa vii cu "lege" cu maxim 100 kmh pe drum unde ai dat banii de 120 de kmh mi se pare nu super reglementare, ca prostie crasa si risipa, ar trebui curtea de conturi sa cerceteze de ce au risipit banul public

In cazul de fata indicatoarele cu 100 de kmh sunt puse de constructor cum a avut proiectul aprobat, proiectul urmeaza strict sf-ul din 2007 al Iptana, facut pe prima versiune de normativ de drum expres si din birou pe harti militare din 1970 toamna - ca a trecut atata timp de atunci, vorba lui exarhu, "atata s-a putut",
Prima versiune de normativ avea 100 de kmh viteza de proiectare, asa au facut si indicatoarele, inclusiv marcajele si indicatoarele sunt parte a proiectului de detaliu si trec prin comisiile tehnice, nu le-a pus "constructorul" de capul lui

Aici daca ar fi dupa mine as verifica unde geometria nu e de 120 si acolo as pune indicatoare cu viteza mai mica (cum e pe A10 lotul lui Porr, sau pe A2 dupa Cernavoda etc - mai sunt locuri in care viteza maxima pe un segment e mai mica decat cea a drumului din ultima versiune de normativ)

^Elphax politia rutiera poate face orice si merge cu orice viteza, pot sta cu radarul pe bretea pe contrasens cum m-am trezit si eu cu unul care voia sa fie "stealth mode" si se tupilase pe contrasens, ideea e ca drumul expres e pentru astia ca noi si pentru camionagii cu treaba prin craiova slatina bals etc si politia rutiera va exista pe dx-ul asta pentru ca intai a existat drumul si traficul si nu invers, nu ne intereseaza cum isi gaseste locul geometric si vectorul traiectoriei politistilor rutier in dx12, nu l-au facut sa mearga ei mai repede, ci noi

de minusuri, chiar mi se rupe, nu va suparati 

TibiV

"cata vreme ai aprobat indicatorii tehnico-economici ai drumului la 120 de kmh viteza minima de proiectare, si ai alocat resurse mai multe pentru drumul acela ca sa fie la 120 nu 100 kmh, sa vii cu "lege" cu maxim 100 kmh pe drum unde ai dat banii de 120 de kmh mi se pare nu super reglementare, ca prostie crasa si risipa, ar trebui curtea de conturi sa cerceteze de ce au risipit banul public..."

Mai omule, ce nu intelegi?!...
NU a "venit" nimeni cu legea asta.
Legea ERA deja in vigoare, de pe vremea cand nu vazuse nimeni DX in tara asta.
Dar EI au pe cap prea multe motiuni si imparteli de functii si alte "chestii importante pentru tara", ca sa isi mai bata capul cu maruntisuri.
Oricum, EI nu respecta nici o limitare de viteza caci, deh, sunt EI...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Da, bine, dacă sunt prea ocupați pot băga o "aprobare tacită", doar să o propună cineva :)
Dar ca să nu fiu considerat neconstructiv o să spun că poate vor să revizuiască tot regulamentul la un moment dat :)

voicul

In completarea a ceea ce a zis @TibiV:
Nu pot sa ii dea viteza de A ca nu e A
Nu pot sa ii dea viteaza de DX, ca nu exista viteza de DX in legislatie.
Pot sa ii dea viteza de drum E, pentru ca asta e sub A, deci 100.

De asemenea nu conteaza viteza de proiectarea cu care se face un drum, ci ce spune legislatia.
Sunt multe DN-uri in linie drepta care in localitati au maxim 50, chit ca ... e linie dreapta si ar permite si 150+.

SniperGuy

@voicul, viteza pentru DX este reglementata cel putin din 2003, cand am luat eu permisul. Chiar ma miram si ma intrebam care e ala DX... 100km/h este viteza maxima pentru drumurile nationale europene si drumuri expres de atunci, din 2003.

paulmare

voicul ce are drumul expres cu cel prin localitati ? acolo daca vrea comunitatea poate pune 30 de km pe ora daca vrea

drumul expres e in lege reglementat la pachet cu cele europene cu 4 benzi (ce e clasa a 2-a in normativ), o fi fost ceva cerinta de reglementat national ceva ce nu aveam si onor parlamentul cum zice Horyatm si-a indeplinit obligatia de reglementare sa isi merite penziile speciale si indemnizatiile si aia a fost

cristi5

#5140
Da e stupid, DX este drum cu acces controlat, ca autostrada.

https://en.wikipedia.org/wiki/Controlled-access_highway

Nu poti sa-l bagi in aceeasi oala cu DN, care nu e cu acces controlat, nici daca-i 3+3. Si nu poti sa pui semn albastru. Si apoi sa descoperi ca de fapt e rosu, ca e asa lung numele drumului ca rosul ocupa toata suprafata...

Pana la urma aceasta confuzie arata inclultura rutiera. Iar semnul ala arata lipsa elementara de ergonomie si design grafic.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson1 Tirrena Craiova Centura De Nord DN65F Robanesti 02102021




Skynick

Sa ne vedem sanatosi pe 1 dec 2023 pentru inaugurare  :|

voicul

Multumita multor informatii date de stat, ca mai bine sa fie decat sa nu fie, eu am inteles ca nu e reglementata viteza pe DX. Este reglementata la 100.

Deci eu m-am confuzat. Eu am inteles ca de fapt nu e prevazuta viteza in legislatie ci normativul de lucru (cum sa arate fizic DX-ul) si pentru ca nu e in legislatie viteza de DX au ales viteza de E.

Eee nu e prima data, ca in B avem rata peste 6 si unii zic sa purtam masca peste tot si altii doar in spatiile aglomerate.
Si asta pentru ca este decizie doar pentru rata peste 6 doar, desi in B este 8+ care este peste 7.5 ce ar necesita alte restricii.
Atat se poate ... intelege cine ce poate.

archaeus

Dezamagitor....au 2 viteze, incet si foarte incet. Final
de 2022 e o iluzie.