News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 19 Guests are viewing this topic.

reed

Voi aveti idee cum e sa stai langa un viaduct/pod care are rosuri de dilatatie?se aude cum ar trece trenul.Am.dormit in hoteluri in proximitatea unor astfel de poduri,e groaznic cu sau fara panouri sonore.Oamenii aia care au case langa balta nu o sa aiba niciodata liniste de acum inainte.

voicul

#5086
Si ce propui?
Mi se pare total irelevanta discutia cu oamenii aceea care nu mai au somn.

Multi oameni nu mai au somn pentru ca au aparut diverse "forme de relief"
Adica daca vine o propunere buna pentru cei de langa DX12 sa facem la fel si cu cei de la Gara de N, care pe langa zgomotul din gara au primit si pasajul Basarab ca fond sonor. Da, podul are si rosturi si pista de ajuns la peste 3000 de ture.

Cu ce e mai special cel de pe DX12 fata de niste scari la blocuri de 10 etaje?
Si ce ii lipseste celui din Sincrai?
Sau ce lipseste la Oarda pe A10?

alin2pas

Am dormit în vilă lângă DiscoRing în Costinești și nu m-au deranjat cei 28.000 de Wați ai instalației de sonorizare. Cu geamul închis, se auzea doar în surdină, la nivelul unui vorbit încet. Cu geamul deschis abia îmi auzeam gândurile. O izolare fonică a caselor e mult mai eficientă decât 1000 de panouri antifonice.

gxg29

#5088
Toata discutia se duce doar pe aspectul fonic dar nimic despre structura solului. Acolo nu e un sol stabil iar casa s-ar "demola" singura in catva ani de la vibratiile produse de trafic..

Fred

Quote from: alin2pas on October 01, 2021, 10:20:22 PM
Am dormit în vilă lângă DiscoRing în Costinești și nu m-au deranjat cei 28.000 de Wați ai instalației de sonorizare.
Mai mintim, dar sa mai avem si limite, discoteca aia nu e cuplata direct la Cernavoda.

Si in plus dormitul la Costinesti pentru turisti e complet optional, un DX aparut in fata ferestrei nu e o alegere. Am dormit o noapte in cort intr-o livada la cateva sute de metri de un DN prin Bucovina, toata noaptea s-au auzit limpede si puternic toate camioanele care treceau. Noaptea urmatoare m-am mutat in alta parte, aveam nevoie de somn.

ion59

Parca a trecut o saptamana de la revenirea la lucru. Trebuie sa ne asteptam la evolutii! Oricum, octombrie este o luna critica, in opinia mea.


DarkFranck

Frumoasă mentalitate: merg în "vizită inopinată" de control pe șantier la premianții clasei, n-ar merge la corigenți. Ridicolă atitudine.
Fluctuat Nec Mergitur

oldtimercraiova


Fred

"gardul ala numit panouri antifonice" chiar are efect, nu a fost inventat ieri si nici nu e vreo smecherie romaneasca. Nu as putea sa spun exact cati cu decibeli reduce zgomotul, dar sper ca macar vreo 10. Sunetul poate sa treaca peste panouri, dar nu trebuie sa fii inginer de sunet nici ca sa iti dai seama ca propagarea indirecta e minora si nici ce inseamna 28,000W intr-un sistem audio. Hai sa lasam inginerii sa isi faca treaba si sa nu chestionam solutiile propuse decat daca exista argumente, nu degeaba. Sunetul e o unda, ca si lumina are si difuzie dar transmiterea directa e cea importanta.

Izolarea fonica a locuintelor nu are nici un efect termic si nu functioneaza daca vrei sa iti bei cafeaua in curte. Panourile antifonice in schimb au efect si acolo (evident, nu termic, Watson).

paulmare

^ gxg29 sunt piloti forati de diametru mare care descarca sarcina pe un strat de roca stabil la cateva zeci de metri adancime, ce e aproape de suprafata, pe care e casa, care e fundata direct - nu conteaza, cine stie care e motivul pentru care au expropriat-o, in nici un caz nu se va demola in timp de la traficul de pe pod

ion59

@daniel321 La ceva filmare avem si noi speranta?

jaston

Ar fi fain sa vedem o filmare completa:
- tronsonul 1
- tronsonul 2 lotul 1
- tronsonul 2 lotul 2

Asa ne putem face o imagine de ansamblu despre situatia lor.

paulmare

Daniel noapte buna :) cand o sa vina filmarea, ne vom bucura de ea :)

daniel321

#5099
Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 2 Lot 2 UMB Pirelli DJ653 Tronson 3 Valea Mare 02102021
Indicatoare DEx12:
Indicator DEx12 2:31
Indicator DEx12 Km51 2:36
Indicator limita de viteza 100Km/h 2:38
Depasirea interzisa autocamioane 2:52
Indicator DEx12 Km52 3:38
Indicator Pasaj 3:48
Parcare 6:44
Terminare Tr2 inceput Tr3 8:52