News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

miahi

^^@MihaiD Cam asta mi-as fi dorit sa se inteleaga si din post-ul meu  : "Nu dai cu biciul în calul care trage" . Probabil si guvernul a sugerat un half-profile sau o deschidere partiala pe segmente mai mici, dar UMB poate are alte calcule... 

horatiu.cosma

Nu incercati să scoateți piatra, că nu e cazul. A fost pur și simplu o declarație politică, nu a fost nicio indicație a guvernanților, cu atât mai puțin cea cu half profile din simplul motiv că punctul critic al proiectului e la tablierul CF peste drumul expres (întârzieri în livrare). Și fără el, și cu half și cu full e același lucru.

Fulgerica


Nu sunt expert, dar acum chiar nu inteleg pe unde va trece drumul expres. Pe deasupra nu prea are logica, intre cele 2 structuri ...nu pare sa fie loc suficient. Are cineva idee pe unde v-a trece DX12?

raulbogdan23

^

A fost o discutie cateva pagini mai in spate despre acest subiect. Incintele facute pentru a putea face pilonii vor fi sparte.

SniperGuy

#4879
Cu aproximatie:
(ce e taiat, cu rosu, se va demola)




Powered by API/PUM imgur uploader

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 15092021


SniperGuy

Se pare ca maresc totusi un pic uvrajul.

archaeus

Pregatesc platforma pt monstrul verde :) La zidul de sprijin dinspre Slatina merg pe gabioane? Multumim Daniel!

dorum


voicul

M-as mira sa nu il ridice saptamana viitoare, "ca costa" sa tii senilata in santier pe degeaba.
Pe de alta parte parca e saptamana libere la UMB urmatoare?  ???
Dar probabil nici sudura nu o face UMB, deci pot sa lucreze in liniste.

KnX

Mulțumim, Daniel pentru ultimele vești video de pe șantierul DX12, din punctele critice!
Din fericire, sunt vești bune. Vremea a fost frumoasă și a ținut cu ei, s-a lucrat foarte bine, inclusiv la hidroizolare (acolo pare ceva interesant, fiindcă după pulberea ceea galbenă se mai pulverizează deasupra un fel de vopsea gri), la borduri și s-au suprabetonat deschiderele pe tablierul metalic dinspre Craiova.
Mai rămâne așadar de pus tablierul metalic pe cele două sensuri pe singura deschidere rămasă.
Macaraua șenilată Terex (monstrul verde) e aproape asamblată și cred că în acest week-end ar putea să și ridice tablierul.
Nu văd de ce abia săptămâna viitoare.
Doar dacă celălalt tablier pe care începuseră recent să-l asambleze/sudeze nu este încă gata.
Oricum ar fi, chiar dacă săptămâna viitoare va fi săptămâna liberă (mai ales că se anunță răcirea vremii și ploi), totuși, până la finele lunii septembrie am putea vedea tablierul metalic ridicat și montat pe ambele sensuri.

elphax

Până pe 1 Oct sunt sus și predalele și fierul pt armatura

oneLess

#4887
pregătirile ,
macaraua a început să fie asamblată
al doilea fier de suit sus mai are o singură baretă nesudată pe care o au acolo
sugerează că în săptămâna viitoare va fi ziua , the one .

poate fi și săptămâna liberă
acțiunea de ridicare este oricum externalizată
și muncitorii de acolo nu o să facă nimic
în afară de a se uita la macara în timpul ridicării
voi ați rata asta ?

paulmare

Daniel wow 😊 al doilea tablier, mâine dacă filmezi e gata și ăla, la sol merg foarte repede, weekendul asta cred că ridica, dacă e gata macaraua, este un camion din care descarcă piese, trebuie să aibă și balast central și contragreutăți că să poată da tablierul peste apa, cine știe când vor fi toate la baltă sa le poată monta
Și o da, mea culpa, tablierul golaș fără predale, și la culeea Slatina fac ca la Șoimuș, aripa de beton și gabioane

Super filmare, și foarte dibaci podarii portocalii

Skynick

Acum mi se pare ca subtraversarile au devenit punctul critic. Viaductele peste Olt si Oltet sunt in linie dreapta.