News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 26 Guests are viewing this topic.


davyl

Si aici avanseaza cu subtraversarea. Multumim pentru video si multumim si lui MND (Daniel) pentru filmare.

Cred ca @daniel ne va mai publica si alte video (daca a avut timp sa filmeze), mai ales ca, cel mai probabil, lucrarile au avansat si la podul peste Oltet la Bals si prin alte parti.

Nu am mai vazut un update de la podul de la Padurea Sarului. Acolo au mai avansat, sau au fost ceva probleme si au mers mai greu?

Ultima data vazusem un video in care erau lipsa 6 pile la o deschidere (stanga-dreapta). A mai aparut un alt video de atunci si nu am vazut eu?

mike_us

Ca se vorbea de fani UMB. Încă un motiv pentru UMB este ca plătește bine si își respecta angajați. Pentru o tara care are o adevărată hemoragie a forței de munca asta e la fel de important ca si faptul ca lucrează bine si se încadrează in termene. Ar fi grozav daca in ani următori o sa reușim sa avem măcar încă o firma romanească de tip UMB.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot1 UMB Relocare DC13 Piatra Olt 29052021


paulmare

Daniel multumim :)
In santier - isi dau intotdeauna prioritate de dreapta, fara sa existe "drum principal" :)

ArKE

intrebare despre parapet...
Poate mi se pare mie....dar in ultimul filmulet postat de MND pe youtube, parapetul pare montat la marginea stratului de asfalt.
Intr-o postare anterioara cu profilul ( https://i.imgur.com/OG4B03D.jpg ) , parapetul e figurat, (cum e si normal de altfel, la marginea acostamentului).
In film, unde apar straturile in toate etapele, acestea par ca sunt otova din parapet in parapet, in schita vad ca acostamentul e diferit.
E posibil ca nefiind trasate marcajele sa ma fure peisajul, dar ceva ceva e sigur neclar.

Alutus

Mie mi se pare ca este o fâșie neasfaltata între parapete și suprafața rutiera
Alea iacta est

raulbogdan23

^

fasia respectiva e bordura de beton pentru colectarea apei

^^

dintr-o discutie mai veche parca am retinut ca acostamentul va fi asfaltat (s-ar putea sa fie fost in cadrul altui topic)

yetiman

#4073
^^^ Daca te uiti cu atentie pe plansa din link-ul postat chiar de tine, ai sa vezi ca stratul superior este cu acelasi material ( 4cm beton asfaltic MASF 16m)  atat pe structura rutiera cat si pe acostament.

Deci, da, parapet vom avea la marginea stratului de asfalt. (mai precis, dupa bordura de scurgere a apelor)
Ce difera nu este "la vedere"  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adyneamtu

La nodul Piatra Olt, pare ca UMB a platit foarte bine pentru a inchiria acel teren doar pentru a umple groapa de imprumut de langa nod, iar proprietarului sa nu-i pese de cultura de pe el.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Troson1 Tirrena Craiova Centura De Nord DN65F Ghercesti 29052021


mike_us

Ce se mai întâmpla pe lotul 4? Se știe cind o sa se judece contestațiile?

Alutus

Parca ii si aud pe TS: a plouat moltissimo, avem inundazzie, non e posibile lucrare asa... :lol: :lol:
Alea iacta est

davyl

Multumiri lui @daniel pentru filmare. Rusine lui Tirrena Scavi pentru aceasta mizerie de santier.

Din pacate nu sunt ei vinovati. In curand vinovati vor trebui sa fie factorii de control si decizie care permit ca astfel de lucruri sa se intample.

Lasand deoparte problemele cu terenul unde nu au avut autorizatie, unde au avut autorizatie nu au lucrat deloc la ritmul la care trebuia lucrat.

Personal, m-am bucurat cand Tronsonul 1 le-a fost atribuit. Acum nu mai este cazul: imi este mie rusine de rusinea lor.


orlandia

Quote from: mike_us on June 02, 2021, 09:09:29 PM
Ce se mai întâmpla pe lotul 4? Se știe cind o sa se judece contestațiile?
Cred ca peste cateva zile se va judeca contestatiile.