News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 12 Guests are viewing this topic.

florin74

 Se pare ca au marcat niște pierderi și prin Albania și Georgia, nu e un moment tocmai fericit. Iar suma de încasata ST3 nu e chiar mica. Sa nuuitam ca TS nu este o firma mare, sa aibă resurse financiare importante.

GAC

Atata vreme cat partenerul serios nu cauta sa indrepte greselile facute de administratiile anterioare si se face ca uita ca are de platit, avem certitudinea ca evolutia santierului va fi lenta.
Asa cum a fost si cu Pizza, atunci cand a intrat cascavalul, au ajus sa asfalteze si pe ploaie.
Ideal ar fi sa se faca platile restante si pe urma sa se puna presiune maxima ca sa se lucreze ca la carte, sa se faca treaba temeinica si sa nu mai apara situatii cand antreprenorul asfalteaza pe ploaie sub presiunile politice.

archaeus

In Iunie vor avea 2 macarale albastre, practic vor dubla nr de utilaje.

hit_man_dany_el

Pe porțiunea de lângă Tronsonul 2 părea că au avansat cât de cât, aici au lălăit-o bine. Mai e și bucata unde nu s-a intervenit deloc. Să sperăm că măcar la final de 20-22 :) sa termine..

Ionut

Inteleg ca zilele astea TS va primi și cealaltă autorizație de construire pentru cei aproximativ 2-3 km dinspre Craiova.

vladioan_bv

^nu a spus citu cand a fost la craiova ca au primit ac pe tot lotul? se va intampla de abia zilele astea?

Ionut

Nu stiu ce a zis Cîțu, dar eu zic ca eu sunt mai bine informat decât el în ceea ce privește subiectul. Si inteleg ceva mai bine. Dacă a iesit AC, e pe site-ul MT?

razvan96

Nu, nu este inca AC. Nici eu nu imi amintesc de o asemenea declaratie a lui Citu, dar poate m-a lasat memoria :D.

tom_sawyer

#4013
Când a fost Câțu la Craiova, a zis ca urmează să primeasca AC pe o altă porțiune, nu pe tot lotul:


snackhunter

Azi la ora 6.00 furnicutele portocalii erau in utilaje pe T3. In afară de portiunile cu padure cred ca au decopertat tot traseul. Nu am poze ca eram la volan. Incerc la întoarcere.

vladioan_bv

ok, ar avea sens lipsa de mobilizare pe noul traseu al dx.  daca au mers cat de cat pe portiunea de langa t2  ar trebui ca de abia la primiea AC pe tot lotul sa ne surprinda placut.

naivu

Totuși TirrenaScavi a fost, până în 2018 inclusiv, printre puținele companii care terminau la termen, uneori chiar cu câteva luni mai devreme!
Și indiferent dacă este firmă generatoare de surprize plăcute sau neplăcute, datoria statului este să-i asigure front de lucru și să plătească la timp (ST3 e recepționat din 2018, dacă nu e plătit nici acum e grav!); dacă nu ca să o mobilizeze, măcar ca să o poată penaliza mai devreme  :)

adiarc

^  a fost...e de domeniul trecutului..in prezent a intrat si aceasta companie in categoria junk
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mike_us

Un update al progresului pe loturi:


  • Tronson 1      24.97 +4%
  • Tronson 2 L1  80.93 +5%
  • Tronson 2 L2  80.16 +5%

La UMB sint cu plățile pe la 40% deci jumătate din ce s-a lucrat. Mi se pare diferența mare.
http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/DRUMURI%20EXPRES%20PROIECTE%20IN%20EXECUTIE.pdf

snackhunter

#4019
Furnicutele pe T3


Transport agabaritic pe care eu l-am prins de la Jitaru până la Găneasa


Plus un utilaj al celor de la Mithras mergea spre T3 (Nu stiu exact cum se numeste, cred ca reciclator. Cel alb cu roti foarte mari :) )