News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 16 Guests are viewing this topic.

daniel321

#3975
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot2 UMB Sub Traversare Dn64 Ganesa 19052021


snackhunter

Sambata, la nodul TS de pe centura nord a craiovei, erau 3 fierari-betonisti pe santier. Incep sa cred ca si T4 se va termina inainte de T1

TibiV

daniel321,
multumiri!

Ceva ma face sa cred ca lucrarea de la Ganeasa va fi spectaculoasa, si o solutie tehnica in premiera pentru noi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kesphishev

Același sentiment îl am și eu. Drum la două benzi pe sens, cu asfalt proaspăt, cu copăcei pe mijloc, în subtraversare a unui DN și a unei CF și cu ziduri de sprijin (din câte văd eu). Iar cum cei de la UMB nu dezamăgesc pe partea de curățenie și estetică a șantierului, sunt convins că va fi un punct sclipitor a întregului traseu.  :D
Visez prea mult, că nu o să prea apuc eu să trec pe acest DX în următorii cel puțin 2 ani.

At last, mulțumim pentru filmare, daniel321!
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

elphax

dar de ce nu se face supratraversare acolo ? nu e cam complicat si scump sa se bage dedesupt ?

miahi

#3980
^Imediat dupa CF si DN (spre Slatina ) e o vale (diferenta de nivel intre cota DN-ului si continuarea traseului DX-ului de 15 - 20 m ), daca ar fi facut pod peste CF si peste DN ar fi rezultat probabil un mare viaduc spre vale.

Vezi aici camionul portocaliu (planul departat) care urca spre DN :





Powered by API/PUM imgur uploader

davyl

#3981
Exact, probabil ca subtraversarea este mai ieftina decat supratraversarea.

Eu nu am vazut pana acum pe vreun drum expres sau autostrada in Romania un astfel de tip de subtraversare cu pereti mulati. Oricum UMB va sti sa faca asta, doar la dealul liliecilor au facut tot EI o lucrare complexa si in premiera in Romania.

@daniel nu am suficiente cuvinte sa iti multumesc pentru aceste video-uri minunate. Tu si colegii tai cu drone sunteti niste adevarati pasionati. Multumim pentru intregul vostru efort! Vreau sa va asigur ca forumul este vizionat si din exteriorul Romaniei si ca impactul este extraordinar de pozitiv!!!

L.E. @udar imi scrie pe privat ca exista subtraversare facuta pe sub CF pe autostrada A6 spre Lugoj. Asa este, am trecut pe acolo de atatea ori si nu mi-am dat seama. Multumesc @udar... :vroomvroom:

davyl

Quote from: snackhunter on May 24, 2021, 11:06:33 AM
Sambata, la nodul TS de pe centura nord a craiovei, erau 3 fierari-betonisti pe santier. Incep sa cred ca si T4 se va termina inainte de T1
@snackhunter iti multumim pentru informatie. Din pacate, primesc aproape zilnic informari ca lucrarile in acest santier merg prost. E frustrant si imi este teama ca fara o mobilizare temeinica acolo, vor pierde contractul. Alti bani, alta distractie, alta licitatie si intarzieri!  :( Si cred ca si dl Ministru e la curent cu situatia de acolo.  >:(

oldtimercraiova

Ziceau ca-i criza de muncitori, nu gasesc sa angajeze!  :lol:
Pe T1.

vladioan_bv

pana la urma, pe t1, nu au AC pe intreg lotul sau nu e updatat pe harta api?

reed

#3985
Totusi care-i baiul de se aleg culorile astea?Le alege constructorul?Sunt in PT?La fel,poate porumbul e perfect sa fie plantat intre sensurile de mers.E inalt,are frunzele late :lol: si mai ales e verde.E off topic dar e enervant ,la fel ca si pavelele rosii - visinii care se jegaresc dupa 1 luna de utilizare.




adiarc

poate pentru vizibilitate mai buna ( contrast bun pe asfalt ), si integrare mai buna in mediu ( verde )...e doar o presupunere personala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

reed

Nu! Integrarea cu mediul inconjurator probabil se face cu piarta,cu asfalt chiar,sa se jegareasca uniform cu asfaltul sau ce cale de rulare e.E inestetic.Nu ca ar fi rau daca s-ar spala,revopsi.Dar stim cum NU se intretin astfel de mizilicuri.

vancouver

Nu sunt sigur, dar e posibil ca acest verde turcoaz sa fie o noua norma la nivel european. Asa cum pistele de biciclisti trebuie sa fie unitare cu rosu in tot UE.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Sealand01

Ts nu are inca AC pe tot lotul, s-a gasit un sit si se asteapta ridicarea lui