News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

paulmare

cand au turnat prima grinda pentru Lotul2 ? sa facem cu regula de 3 simpla, sa vedem grosso modo cand au toate prefabricatele gata si cand o sa mute poligonul de prefabricate la alta lucrare

razvan96

Termina prin august-septemberie, iar daca iau si T4 pe la finalul anului.

hefaistos

Asta va fi o dilema. In conditiile in care T4 e blocat ce vor face?
1. Fac grinzile "la risc". Asta ar insemna sa mizeze pe castigarea proiectului si sa faca proiectarea dupa grinzi nu invers (ma rog au avut tronsonul 3-4 luni deci s-ar putea ca proiectarea lucrarilor de arta sa fie deja aproape gata).
2. Baga fabrica in somaj tehnic, pana se lamureste treaba.   
3. Pleaca si isi asigura grinzile pentru T4 din alte surse.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

ciprebbe

Se muta la Zimbor, decizia e luata.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

posibil sa nu-i mai intereseze T4. Il lasa la aktori si pizari
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gxg29

#3800
Fac grizile si le vad celor care fac T4 ... La fel si cu proiectul au si varianta asta daca pierd sau vor sa lase T4 altora.

Sealand01

Eu nu pot sa inteleg cum naiba Consiliul nu solutioneaza odata contestatia chinezilor daca pe A1 care spunea acelasi lucru au solutionat-o imediat.
Incep sa fiu din ce in ce mai sigur ca e mana guvernului si e vorba de finantare, alta explicatie logica nu am.
Sa ai doua licitatii identice, una sa o faci imediat si la alta sa o lungesti

SniperGuy

M-am uitat in ultimele zile la completul 10 (C10), cel care se ocupa de T4, si nu a avut nici un dosar in lucru... pare ca nici nu exista... sau este in concediu..... foarte ciudat

Calin88

Pai daca ar castiga T4 si ar sta sa faca grinzile si pentru el, mai pot termina T2 anul asta? Fabrica de grinzi e pe amplasamentul drumului, trebuie si demontata si mai trebuie facut un pasaj si pe drumul judetean pe care-l folosesc pentru transportul grinzilor, pe care nu cred ca l-au facut pana acum ca sa nu-i incurce la transportul grinzilor. Ar mai fi parcarea, dar pot deschide si fara ea terminata.

voicul

Nu stiu cum vorbiti ca fac grinzile inainte de a castiga contractul. Ca si cum UMB e de fapt BNR si printeaza bani cand vrea muschii lor. Daca nu iese treaba "pac-pac" facem un print si scoatem parleala.
Sau facem grinzi - dupa PT si dupa semnam contractul si dupa il castigam.
Nu stiu unde vedeti logica si nu stiu cum vorbiti ca fac grinzile la risc de parca ar face 100 de paini nu sute de grinzi.

Eu ma bazez pe ce a zis @ciprebbe - fac grinzile pe T3 si pleaca pe alt santier ca la UMB - time is money!
Daca castiga pe T4 probabil o sa vedem si cum schimba programul initial.

dr4qul4

Nu e de ajuns sa castige T4 ca sa se apuce de grinzi. Urmeaza ordin de incepere si PT. Abia dupa ce li se aproba PT se pot apuca de grinzi. Nu face nimeni grinzi dupa ureche. Costa o gramada de bani si nu e ceva cu ce vrei sa ramai pe stoc. Transportul lor costa destul de mult. NUmai autorizatiile de transport costa o caruta de bani. si vorbim de sute de grinzi.
Fabrica de grinzi parca era formata din 3 sau 4 linii independente. Probabil o vor imparti in 2: A3 si restul pe A0 sau la Galati.

Ganditi-va cand a fost decizia definitiva pt T3. Abia acum se apuca de grinzi. Vorbim de cateva luni pe care nu le mai au la dispozitie. Daca nu castiga T4 pana fac grinzile pt T3, vor renunta complet la T4.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Scriu unii pe aici niste lucruri de iti vine sa te intrebi daca se da vreun premiu pentru numarul de postari. :lol:

Sigur ca da, Completul 10 de la CNSC nu are nimic de facut si stau cu totii zilnic la o bere pe terasa. :o :lol:

Serios acum, poate lasati balta "sportul" asta de a studia pagina cu dosare de la CNSC. ;)

Nu este aceeasi situatie intre cele 2 (de fapt 3) contestatii. Aici s-au adus in plus obectii la oferta celor de la UMB. Mai dureaza putin. Stati linistiti, cand e ceva nou, o sa va anunt.

daniel321

#3807
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot2 UMB Fabrica De Grinzi 22042021
https://www.facebook.com/MNDroneShooting/posts/107769634787349


zuma80

Un video de pe youtube cu imagini mai noi:
Pentru A6!

paulmare

:) cum sa dea fabrica de grinzi in somaj tehnic doamne fereste
O sa ii faca undeva un loc plat, la Zimbor inca mai au de lucru sa scoata o platforma asa de mare perfect dreapta sa aseze fabrica, dar pana termina cu prefabricatele la T3 mai e timp
Are de lucru oho - si la A0 au pasaje multe, au la braila galati poduri peste siret (trebuie sa il faca peste ce e delimitat de diguri - o sa fie si acolo ceva mare) si CF  - foarte buna investitie au fost liniile astea
si ale lor au mers non stop nu au zacut la soare ca si Pizza la Sebes