News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

ivanpopMM

Până la mijlocul lui septembrie e gata podul

TibiV

@daniel321,
exceptionala filmare!

Te-ai intrecut pe tine insuti...

Se vede clar sistemul de armare/cofrare, si se vede clar ca pilele NU sunt pline.
Sunt "goale" la interior, asa cum zice cursul de "Rezistenta" ca ar trebui sa fie pentru maximum de solicitari cu minimum de material.
(Ma temusem la un moment dat ca poate au ales calea cea mai simpla.... Sectiune plina.)

In orice caz, filmarea asta este una care ar trebui sa fie un "must" la orice facultate de constructii...

PS
Au pus grinzi pe 17 (saptesprezece) deschideri....
136 de grinzi imi ies mie la socoteala.
In doar doua luni?!?!...  :o
aktorasii au avut mari probleme cu o simpla asfaltare, pe o lungime similara, in aceeasi perioada de timp...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

Mai sunt 6 deschideri pe acelasi model de pile, pile care par a fi gata sa preia grinzile. Pilele de forma paralelipipedica sunt in faza avansata in urmatoarele deschideri. Daca pe pilele scunde se punea problema ridicarii si cu o singura macara, cred ca la pilele inalte se impune folosirea a doua macarale, ceea ce permite folosirea unor sufe scurte intre carlig si grinda.

udar

Daca am avea o filmare cap coada pe lotul 2 al UMB cred ca au peste 10 macarale de la  DEME  .

danutzu_1069

Nu conteaza  cate macarale sunt ci de care sunt... Aici, la pilele inalte trebuie doua macarale de tonaj mare si brat lung. Posibil sa foloseasca doar o macara, aia cea mai mare a celor de la Deme, cu brat zabrelit, pozitionata intre pile, doar ridica si se rotește 90°.
Si ca sa nu fie necesare sufe lungi, poate fi folosita o grinda de ridicare...

rocklee

MULTUMESC Pentru filmari Daniel123...super filmarea de la Podul Milcov Olt....Bravo UMB..
:D

udar

#3756
Conteaza foarte mult si numarul acestor macarale inchiriate de la DEME care ne arata intentia lor de a urgenta terminarea acestui lot  inainte de termen .
Si nu stau sa isi mute macaraua lor din loc in loc pentru toate aceste lucrari ceea ce duce la lungirea termenului de finalizare.


voicul

La UMB "time is money" si a fost clar ca vor sa termine repede de cand au avut 8 sau 10(?) foreze acolo.
Ei deja fac fata cam greu la ce au DX12 T3 (restul le pun ca si terminate deja  :lol: ), A3, A0 si la GL SI probabil o sa liciteze si pe A7.

Deci nu prea au de ce sa frece menta prin taierea de frunza la caini.


raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on April 14, 2021, 10:54:01 AM
Quote from: raulbogdan23 on April 06, 2021, 12:40:10 PM
Timelapse si din sens invers pe directia Slatina - Bals

Filmare 20.01.2021


Filmare 10.02.2021


Filmare 28.02.2021


Filmare 12.03.2021


Filmare 25.03.2021


Filmare 04.04.2021


Powered by API/PUM imgur uploader

Filmare 13.04.2021






Powered by API/PUM imgur uploader

Filmare 17.04.2021



Powered by API/PUM imgur uploader

ion59

Patru luni de iarna, avans considerabil! Ma gandeam la podul peste Mures de pe A10, lot 1. Cat le-a luat? Trei ani? Patru ani?

Siciltir

Cred că e clar pt toată lumea că UMB joacă în Champions League!

EugenRo

DX12 vazut din drumul spre Scornicesti, vedere spre SV, la 200m dupa iesirea din DN 65

paulmare

Daniel321 multumim, excelenta filmare, ca de obicei
Foarte determinati UMB sa termine :)

dr4qul4

la Scornicesti e mijlocul lotului 3!!! Se pare ca nu ataca doar nodul :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024