News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 17 Guests are viewing this topic.

paulmare

? cara si strabag umplutura la rampe deja, azi aveau doua camioane cu bene de 24 de m3 - o sa vedem cand ne mai face pasa_andrei o filmare, deja sunt armaturi transversale unde au terminat fundatiile stanga-dreapta, trebuie sa inceapa sa se ridice -

Eu cred ca asta de pe crapi o sa fie primul gata, si podul strabag cu grinzi de beton e mai simplu ca asta in conlucrare al umb
Macres se pune unde nu ai loc de altceva - gen pasajul A3 peste Popasului in pipera, gabionul se sprijina gravitational, zidul de biscuiti e vertical
Nu cred ca e corten, o sa vedem la final, si la asta si la bratul nordic de la centura Bacau, cred ca o sa dea cu shmac de protectie anticoroziva

RaduG

#3676
FB Cătălin Drulă

,,TRONSONUL 2 AL DRUMULUI EXPRES CRAIOVA - PITEȘTI ÎN LINIE DREAPTĂ PENTRU A FI GATA ANUL ACESTA
Sâmbătă am făcut o vizită pe șantierul drumului expres Craiova - Pitești.
Am vrut să mă asigur că suntem în linie dreaptă pentru respectarea promisiunii că vom finaliza Tronsonul 2 anul acesta.
Tronsonul de 40km este vital pentru ocolirea orașelor Slatina și Balș.
Toți care vor circula pe acel tronson merită să nu piardă ore în șir în ambuteiaje.
În prezent, stadiul fizic al lucrărilor este de 75%."

https://fb.watch/4P_Dj2_XXC/

Și câteva capturi cu frazele esențiale:










Powered by API/PUM imgur uploader

RaduG

FB CNAIR

,,Imagini din drona Drum Expres Craiova-Pitești
Imagini de pe șantierul drumului expres Craiova-Pitești, tronsonul 2, loturile 1 și 2."


https://fb.watch/4P-dEDhT23/

paulmare

^ nu au doar grinzi, trebuie sa mai fie si o gramada de alte prefabricate - predale, dalele tablier, borduri, timpane - deja ar avea nevoie de el - astea tot ei le-au manufacturat ? sau au comandat pe la elpreco si ce mai e in zona ?

paulmare

^Cutter poarta centura te rog :)

Sunt doua foreze una umb si o zublin pe uvraj in albia Oltului, pentru cele doua deschideri in conlucrare 50 si 70 metri - astea sunt ultimele, poate prindem o filmare cand lucreaza la batardouri :)
Frumoasa si spectaculoasa lucrarea portocaliilor

danpandrea


alexV

Predale, borduri si podete din prefabricate tot UMB le face in fabrica mobila, unde au 300 de oameni. Productia acestora e mai avansata decat a grinzilor. De exemplu au fabricat deja podetele pentru lotul 3. Urmeaza 500 de grinzi tot pentru lotul 3.

snackhunter

Pare ca pana la urma intre sensuri vom avea copacei asa cum sunt desenati in plansele initiale

panzer

@paulmare: cam asta i-am raspuns si eu colegului voicul. Nu era loc la Mogosoaia de gabioane. Nu i-a prea placut raspunul.

Daca a vrut sa intrebe de ce mai face UMB gabioane la podul peste CF: am pus si eu mai demult intrebarea: pentru ca asa a cerut CRF infra. Altfel facea rampa intreaga.

Daca a vrut sa intrebe de ce mai facem gabioane in locul altor solutii similare. Pentru ca inca mai suntem in tara lui "cheap labor!" Si partial din cauza de timp. Celelalte solutii implica ancorarea zidurilor una de alta => timp pierdut. Se poate urmari la Teius unde straturile de terasament se pun intre ancorele care unesc cei 2 pereti de beton.

Un alt lucru interesant pe forum: lumea isi face griji ca nu are Aktor posibilitatea sa toarne uzura pe 24km. Nimeni nu calculeaza cat are UMB de turnat pe 40 + 3 km pe CraPi.

LE: @TibiV - normal ca era retorica intrebarea.

voicul

Nu stiu de ce zici ca nu mi-a placut? (daca ai luat un minus sa stii ca nu e de la mine, ca nu dau asa ceva  :) )
Ati raspuns bine la intrebare si la inca vreo 2  :lol:  Dau cate un +1 la amandoi.

Fabrica de grinzi ramane acolo sau o muta pe T3 mai inainte de a termina T2?

florin74

Ramane... Imediat incepe productia.
Pana la sfarsitului anului sunt gata si mutate pe lot 3

Alutus

Din acea poza cu camioneta, pana la urma cum va fi laterala dreapta a drumului: banda urgenta asfalt + acostament pietris??
Alea iacta est


SniperGuy

#3688
Quote from: paulmare on April 12, 2021, 05:15:45 PM
...Sunt doua foreze una umb si o zublin pe uvraj in albia Oltului, pentru cele doua deschideri in conlucrare 50 si 70 metri - astea sunt ultimele...

Eu cred ca mai trebuie un rand de pile; fix cel de la mijlocul distantei de 70m.

LE: Mersi de corectie @gxg29 (daca ma documentam un pic mai mult gaseam repede, exact ce zici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=155.msg328231;topicseen#msg328231O:-)


Powered by API/PUM imgur uploader


naivu

Stiu ca sunt carcotas, dar nu e cam mare nivelul Oltului? Din cate stiu, Oltenia e relativ secetoasa; peste o luna erau apele mai scazute si se putea lucra mai cu spor la pilele din albie!