News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

udar

Super avans la podul peste Olt dar si pe lot 3 .
Toate se vad in ultimile  filmari ale lui MND pe canalul lui de youtube.
Il vom lasa pe el sa puna filmuletele si aici.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronsonul3 UMB 3 Valea Mare   Negreni 12 03 2021


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 12 03 2021


udar


^^^
Multumim pentru filmari.
O intrebare cum este accesul in zona pentru a aduce grinzile la pod, la cum se misca peste o luna ii vad ridicand la ele si pe partea asta ca dincolo sunt toate sus.

daniel321

Fabrica de grinzi este foarte aproape aprox 2-3Km si accesul este pe langa Olt pe ambele parti drum pietruit...

paulmare

Mulțumim Daniel, filmarea cu podul peste Olt și viaductul de lângă baltă as pune-o și la centura București la pasajul Mogoșoaia, să vadă Strabag că dacă ai 4 deschideri, nu înseamnă că trebuie să ai tot 4 fierari la lucru, au front de lucru și pentru altii 😊
Cele 2 segmente metalice rămase de pus peste apă sunt bottleneckul, nu au acces bun, deja au început cu uvrajul din balast pe sub segmentul scurt de 50,
Unde au acces bun, foarte cu talent se misca,

raulbogdan23

#3426
Quote from: raulbogdan23 on February 11, 2021, 01:22:09 PM

Filmare 20.01.2021


Filmare 10.02.2021


Powered by API/PUM imgur uploader

Filmare 12.03.2021



Powered by API/PUM imgur uploader

snackhunter

Eu sunt curios cum merge si restul tronsonului 2. Podul de la Olteț, padurea Saru, cateva zone unde nu se intrase deloc in teren, parca era si o subtraversare pe undeva.

Pentru a fi dat în folosință T2 e nevoie de nodul de la inceputul T3. Credeti ca vor avea timp să il faca anul ăsta?

Din pacate T1 are acelasi progres ca in luna ianuarie. La nodul de pe centura nu se vede picior de om.

raulbogdan23

^^

Am lasat postul de mai sus doar cu imaginile pentru a putea continua time-lapse-ul cu evolutia lucrarilor la pod.

Multumim @daniel321! :cheers:

Incredibil progresul. In 3 luni aproximativ au iesit cu toate pilele duble din pamant si le-au finalizat.

adiarc

UMB - blitzgebaude......scuzati germana aproximativa...adica constructii fulger...dupa celebrul blitzkrieg
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#3430
@snackhunter Este nod la Slatina, inainte de nodul de pe T3.
Deci se poate da in folosinta si fara cel de pe T3, dar UMB zice ca il face pe cel de pe T3 pana la final de an. Eu ii cred.  :)

RobertH

Unde gasesc AC-ul pentru tronsonul 3 ?


Bachus01

O remarca . In AC avem urmatorul paragraf "Lucrari autorizate in valoare (fara TVA ) : 483.076.486 lei .
Valoarea totala a lotului 670.717.330 lei (fara TVA)

Deci avem AC pe 72% din lungimea lotului .


Acum intrebarea : " Cand vor invata conducatorii nostri sa numai spuna jumatati de adevar? " Schimbam culorile , pastram obiceiurile.

razvan96

Nu neapărat pe 72% din lungime, ci pentru 72% din lucrări. Ma rog, un pic mai mult pentru ca o parte din valoarea contractului inseamna proiectare.

Concluzia este însă corectă.