News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 17 Guests are viewing this topic.


PaxRomana

Neata ! Nou pe acest forum ! Primul meu mesaj !! Va salut si sa avem drumuri bune !
Sa speram ca se va rezolva si cu tronsonul 4 al aceluias Umbrarescu !

Alutus

Lo vedi come si fare Signori di Tirrena?? tot in hibernare, tot in hibernare???  :((
Alea iacta est


alexa_adrian2001

^^
altfel o sa avem un muzeu frumusel intre Negreni si Colonesti  O:-) "doar 10 km" din ce vad eu pe harta.

snackhunter

@Alutus, in zona centurii de nord a Craiovei, santierul este pustiu. Subcontractorii tirrena se dezmorțsc greu

Alutus

Stiu, sunt din Craiova...de fiecare data cand trec pe acolo imi creste tensiunea...probabil asteapta canicula.
Alea iacta est


NGC

#3233
T3

Am o veste proasta, asa ca in loc de "don't kill the messenger", mai bine daca sunti fan UMB, nu cititi mai departe. :D

Quote from: rocklee on November 17, 2020, 10:38:58 PM
se poate face recurs pe decizia CAB sau este definitiva ... :o

Quote from: NGC on November 17, 2020, 10:43:54 PM
^ Nu se mai poate contesta decat la ICCJ, dar acolo nu se ajunge asa usor.

Quote from: florin74 on November 17, 2020, 02:58:24 PM
Comparand cele 2 decizii pe pe lotul 3, respectiv 4, imi ridica serioase semne de indoaiala calitatea actului de justitie in Romania.

Aici ar putea fi o problema. Au fost 2 complete diferite, dar deocamdata nu putem spune ca pentru lotul 3 s-a decis corect si pentru lotul 4 incorect, dar nici invers ca pentru lotul 4 s-a decis corect si pentru lotul 3 incorect, desi am o vaga banuiala. ;)

@dorum: Referitor la obiectivitatea CAB, poti sa citesti "printre randuri" in propozitia chiar anterioara acesteia.

Sa vedem totusi motivarile si argumentele prezentate. Daca oi avea timp, la un moment dat poate fac o comparatie.

MAPA INSAAT a cerut zilele trecute revizuirea recursului la ICCJ. Printre posibilele consecinte ar putea fi suspendarea imediata a executarii contractului (in caz ca s-a solicitat). O sa va tin la curent.

Sealand01

#3234
https://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-509g

Doar pe 5 ar fi putut, in rest mi se pare ca nu are treaba cu niciun aliniat

edit: doua decizii contradictorii pot duce la iccj care va oferi un RIL, o asa zisa decizie de  interpretare (Tot am auzit la stiri zilele ca ICCJ a stabilit de exemplu ca deschiderea unui cont fals pe o retea de socializare e infractiune, tot ceva de genul se poate si in civil) dar care tine doar de viitor. Tu nu poti sa ataci o decizie definitiva bazandu-te pe alta asemanatoare, poti sa ceri revizuirea doar daca decizia din cazul tau s-a bazat pe o alta nelegala/casata etc, ceea ce nu e cazul. Avem doua decizii definitive diferite, unde iccj poate maximum sa ofere pt viitor un raspuns

SniperGuy

#3235
Intrebare de noob acum (care contine cativa de "daca"):
Daca ICCJ accepta revizuirea (din ce am inteles, MAPA doar a cerut revizuirea; inca nu s-a acceptat) si daca instanta ajunge la concluzia ca decizia pe T3 a fost corecta, nu s-ar putea cere revizuirea (scuzati cacofonia) la ICCJ de catre CNAIR pentru T4, pentru a putea fi anulata decizia de la CAB pe acest tronson (T4) si sa se re-semneze? Sau s-ar complica prea mult treaba si mai bine se merge pe decizia initiala de la T4 si re-analizate ofertele si ce a mai cerut CAB pe-acolo?

Multumim de informatii @NGC!

LE: +1 si la intrebarea lui @punktnet

punktnet

Odată cu prefigurarea anulării participației chinezilor și turcilor, mai poate fi luată în considerare această acțiune? Cătălin spunea că se va aplica inclusiv licitațiilor in curs.


Just kidding.

hefaistos

Pana nu-i descalifica cineva in mod oficial, chinezii, turcii, nigerienii si orice alte natii non-UE au toate drepturile in cadrul licitatiilor unde participa. Iar cei descalificati vor avea probabil dreptul de a contesta decizia. Asa e in statele de drept.
Deci luati o punga de floricele un pahar de suc, asezati-va in tribune si...rabdare.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

NGC

#3238
@Sealand01: Oare de ce mai exista art. 513 din NCPC? :o

P.S. contradictorii = potrivnice

alesd

Poate ne ajuta si @Xenos cu o parere.