News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

8 Members and 19 Guests are viewing this topic.

davyl

@tom ne poti spune unde ai vazut emiterea ordinului de incepere la Tirrena?

@NGC multumim pentru timpul petrecut in a ne detalia problemele. Eu personal, sunt in acest moment foarte pesimist cu privire la ce se va intampla pe T1, dar sper din tot sufletul sa fiu printre putinii pesimisti. Desi... :(

Daca intr-adevar s-au si apucat de lucru (ieri 16 septembrie 2019) poate cu prima ocazie, cand cineva din Craiova are drum pe acolo, ne poate spune daca se misca ceva in teren, fata de situatia de la ultima mea vizita si a colegului @perfidus ? (a se vedea fotografiile din paginile anterioare).

Multa sanatate!

razvan96

#1531
Surprinzator avem ordin de incepere si pentru T1 desi era anuntat termen in noiembrie pentru asta, din surse (aproape) oficiale.Lucrari in teren ar trebui sa vedem de saptamana viitoare.Pe T2 ar trebui sa fie ceva decopertari de saptamana asta, momentan doar organizare de santier.

Edit cu clarificare:Se pare ca asta a zis si Dancila in sedinta de guvern de azi, nu ea era sursa :lol:.

perfidus

#1532
Sa asteptam saptamana viitoare. Chiar ieri am verificat si nu-i nici o miscare in teren la Tirrena.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

@razvan96,

daca ne luam pana si dupe veorica....  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu va grabiti cu Tirrena, nu e foarte clar daca se vor apuca efectiv de lucru.

davyl

^ Si eu sunt de aceeasi parere Ionut. Sa nu ne grabim. Colegul @perfidus care a trecut recent pe acolo, nu a vazut nicio schimbare de la ultima noastra vizita. Pe suprafetele cultivate cu porumb, unde spuneau ca nu pot intra din cauza culturilor, acum ar fi trebuit ca ele sa fie disponibile constructorului.

Oricum dupa problema certificatelor fiscale (descrisa atat de amanuntit de @NGC), am impresia ca nu vom vedea prea curand pe Tirenna lucrand acolo...



florin74

#1537
A iesit si lotul 3 pe SICAP 999,41 mil+ TVA
Nr anunt CN1015466


perfidus

^ Interesant la stirea publicata de @AlexxC este ca dupa pozitiile kilometrice este vorba de Lotul 1, cel al Tirrena Scavi.
Lucrarile de la km 13-15 sunt chiar langa organizarea de santier, intr-o zona mai indepartata privirilor trecatorilor de pe DN65.
Ca reper, pasajul peste DN65 este la km 16+ 640.

QuoteImagini surprinse în trei puncte ale traseului demonstrează ca se lucrează. Ziarul de Craiova i-a găsit pe constructori în teren. Aceștia ne-au declarat ca se lucrează la km 13-15 pentru îndepărtarea stratului vegetal, la km 14-15 se face excavare, iar pe drumul comunal DC 1A este organizarea de șantier.

Asadar urmeaza sa ne pregatim de o vizita in santier  ;).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

perfidus

Imi permit sa preiau cateva poze  din sursa citata mai sus:







Din primele doua se vede bine pozitia lucrarilor, imediat inainte de intersectia cu DC1A (in partea dinspre Craiova), acolo unde este organizarea de santier (se vede bine Hala Bamesa din vecinatate).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

hit_man_dany_el

Si UMB-ul cu centrura Balsului, nimic? Ca aia ne doare tare..

alecu26

Umb e acolo. In vreo 2...3 saptamani se apuca de lucrari masiv. Imi spunea cineva ca e o presiune fantatistica pe livratul de carcase de piloti. La ritmul cerut de livrare estimez ceva asemănător cu Bacau...adica 5...6 foreze. Si probabil se incepe cu podul peste Olt.
Drumurile noastre POATE;

hit_man_dany_el

Ciudat ca acum, cand chiar au inceput efectiv lucrările, nu se faci nici un anunt. Ne trezim cu ei pe camp "aiurea" :))

goldorak

Deci cum ramane cu faimoasele certificate fiscale.. finalmente blocheaza lucrarea lui Tirrena sau nu?
Cand aflam daca explodeaza sa nu .. mamaliga?  :lol:


AlexxC

https://www.gds.ro/Bani-afaceri/2019-10-01/drumul-expres-craiova-pitesti-incepe-de-la-kilometrul-13/
Mai multe informatii si poze cu declaratii ale constructorului.
Cele mai importante: ,,Aşa cum am mai spus în repetate rânduri, contractul nostru de execuţie începe din februarie 2020. Tot ceea ce facem acum sunt lucrări în avans, pentru că vrem să ajutăm şi să avansăm, dar contractul efectiv începe din februarie 2020. Este vorba şi de plăţile care se pot face pentru lucrări. Este vorba de mai multe aspecte", a precizat, pentru GdS, Davide Pes.
Blocajul de pana acum este din cauza ca CNAIR nu poate sau nu vrea sa faca plati pana la termenul de incepere al executiei. Cineva avizat poate sa ne lamureasca daca este vorba de vointa sau putinta.