News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

ion59

Poate se întâmplă ceva și pe teren anul ăsta!

CataOT

In afara de informatiile pe care le stim de aici, am vazut in tabelul de Stadiu al proiectelor de pe site-ul CNADNR : '' Pentru evitarea sondelor, din zona Ghercesti, este necesar modificarea traseului fata de SF si reconfigurarea acestuia pe aproximativ 40% din tronsonul 1 ''
Daca este asa este destul de grav si SF-ul initial nu a fost facut foarte bine.

AlexxC

#1322
Stati putin ca m-am pierdut!!!
Daca trebuie reconfigurat traseul pe 40% din T1, exproprierile recent anuntate pe acest tronson sunt pe traseul vechi sau pe cel nou?
Sondele alea se vad si din satelit,cum e posibil sa traseze traseul peste ele? Or fi folosit google maps in modul terrain?!wtf :(
https://www.depogazploiesti.ro/ro/informatii-publice/avize-amplasament
In link sunt informatii  iar in josul paginii se gaseste si harta cu sondele si conductele

florin74

Cred ca de pe zona comuna celor 2 variante.
Proiect matur, SF de calitate. Bravo Ionita si Cuc, ca ati anulat licitatia pentru revizuirea SF-ului si ati mers pe cel vechi din 2007-2008.  :bash: :bash:

Trebuie revizuit si AM. O frumusete
Cred ca anul asta nu o sa vedem ceva lucrari serioase pe tronsoanele semnate
Asta e si motivul pt care UMB si-a mutat toate resursele la Bacau. Si-a dat seama ca aici nu o sa faca mai nimic anul asta

AlexxC

Nu e lotul lor,dar ce m-ai conteaza?!

voicul

Eu cred ca tot o sa fie activitate anul asta pe acest traseu. Spre examplu niste claim-uri.

Eu am tot sperat ca anuleaza si pe loturile semnate deja si faca A pana la urma.

Trist si fara rost ce se intampla sau CNAIR.

CataOT

Speram sa dau vesti mai bune si sa nu descopar lucruri asa de grave pe un colt de tabel. Dar poate sunt ceva sanse sa gaseasca o solutie din faza de proiectare, asta daca este si interes bine-inteles.

perfidus

#1327
Mai postez odata traseul in zona Ghercesti. Evident ca sondele erau pe teren la data SF-ului. Dar s-a considerat ca "nu sunt probleme deosebite" sa treci cu drumul la 5m de sonda. Cam asa se faceau SF-urile in 2007.







Conform documentatiei de licitatie Certificatul de Urbanism din 2007 prevede obtinerea avizelor de la:



Depogaz Ploiesti este o filiala Romgaz Medias.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

AlexxC

http://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2317-hg07032019dgismp-2

Revin cu problema ridicata anterior: cum poti sa expropriezi daca traseul nu m-ai este de actualitate si trebuie mutat pe 40% din lotul 1?

Gresesc eu?sunt ei atat de incompetenti?ar trebui o pozitie API pe acest subiect?

hit_man_dany_el

#1329
Pai nici nu poți..
"Tronsonul 1, aflate pe raza localităților Craiova, Ghercești, Pielești și Robănești, din județul Olt."
Localitățile sunt in Dolj defapt :))
Și da, sunt incompetenți se pare.

perfidus

Nu iti închipui ca se va muta la 100m in lateral. Sunt probabil mici ajustări in jurul coridorului de expropriere initial, ceva curbe corectate etc.
 
La toate proiectele se parcurge cam acelasi ciclu. Se fac exproprierile in baza SF apoi dupa proiectare urmeaza inca un rand de exproprieri suplimentare. Interesant e ca odată expropriat terenul nu mai poate reveni la vechiul proprietar in caz ca nu mai e nevoie de el, si ramane al statului. Vezi ca avem topic separat pentru exproprieri.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

paulmare

La Ghercesti si Pielesti are Depogaz (la care Romgaz e asociat unic, dar e societate distincta) depozite de gaze cu sonde de injectie/extractie si toata infrastructura aferenta (romgaz si transgaz cu magistrala sunt pe 3 si 4 in lista de avize, depogaz care opereaza depozitul - nu apare in lista de avize) -
Ghercesti functioneaza ca depozit de gaze din 1989 !!! https://www.depogazploiesti.ro/ro/activitate/depozite/ghercesti

Cata inconstienta si la aia care au facut studiul de fezabilitate si la astia care au facut licitatie pe baza lui !
si asta e la o aruncatura de bat de craiova, sunt cel putin drumuri tehnologice - n-au avut bunul simt macar sa dea o tura cu masina
Clar trebuie alt traseu aici -

paulmare

Începând cu data de 1 aprilie 2018, în baza Directivei 73/2009 a CE, preluată în Legea 123/2012 (Legea energiei electrice şi a gazelor naturale) în art. 141, activitatea de înmagazinare a fost separată din cadrul SNGN ROMGAZ SA şi se desfășoară în cadrul unui operator de înmagazinare - Filiala de Înmagazinare Gaze Naturale DEPOGAZ Ploieşti SRL
Depogaz trebuie sa dea avizele, nu romgaz ca in studiul ala preistoric
Cred ca visam noi frumos cu noul culoar, avize etc pana sa termine la deva, si sa fi vazut ceva pe teren cu oamenii si utilajele de la A1

CataOT

Chiar daca noi dezbatem problemele reale , domn Ministru Cuc promite ca in 2 saptamani inaugureaza santierul tronsonului 2 din ''Autostrada'' Pitesti - Craiova.

Răzvan Cuc, ministrul transporturilor: ,,La Balș, am venit puțin mai târziu, n-am prins traficul. Dar o să vedeți în două săptămâni că vom deschide șantierele pentru tronsonul 2 din autostrada Pitești - Craiova, unde avem un constructor român, pe care sper să nu-l mai hulească mulți politicieni, așa cum am văzut că fac în ultima perioadă, un constructor care va confirma și care va termina și lucrările înainte de termen".

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/razvan-cuc-anunt-despre-drumul-expres-craiova-pitesti-1125383?fbclid=IwAR0rJgZ6LpnLG4JPplVYqAiJGXSpUAVtj-TaNnLDfZP3JXgzJ8DCN8vOY08

nenea_hartia

^ Mulțumesc domnului habarnist Cuc pentru vestea bună, deci acum e autostradă! :lol: