News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Loko

Ok, mersi.

Din ce am citit acum ceva mai sus, inteleg ca nici nu s-au desemnat castigatorii pe vreun lot pana acum (urmeaza, saptamana viitoare), nevermind licitatii si alte alea. Daca tot nu se va incepe nimic concret in urmatorii ani, poate ar fi mai indicat ca cei care vor urma la putere sa anuleze toata treaba si sa o faca in regim de autostrada, eventual si in urma unor studii de teren mai aprofundate.

rizzuh

Stii, fix asta s-a incercat in 2016, pe final s-a lansat reactualizarea studiului de fezabilitate, ca sa se mai studieze terenul, sa corecteze traseul (s-a mai construit pe traseu, 2 parcuri fotovoltaice, o fabrica, etc.) si sa schimbe drumul in autostrada (curbe si pante mai line, banda de urgenta). La o betie la Sinaia PSD a decis sa accelereze procedura anuland actualizarea SF-ului si lansand licitatii pentru proiectare si executie pe SF-ul vechi din 2007. S-a accelerat atat de bine caci aproape 2 ani mai tarziu trebuie sa anulam licitatiile pentru 2 loturi.

NGC

Quote from: NGC on September 04, 2018, 10:42:50 PM
T2 L1

Quote from: NGC on August 08, 2018, 09:07:13 PM
Quote from: NGC on May 24, 2018, 08:05:07 AM
Asadar pentru T2 L1 aveam deja contestatia celor de la CONSTRUCTII SA la CNSC, iar acum avem si o contestatie de la TIRRENA la TB.

Contestatia celor de la CONSTRUCTII SA a fost respinsa.

Pentru ambele loturi noul termen de evaluare a ofertelor este 24.09.2018.

Am uitat sa va zic ca cei de la CONSTRUCTII SA au contestat la CAB decizia CNSC despre care am scris in mesajul citat, iar primul termen este in 21.09.2018.

Contestatia a fost respinsa in 21.09.2018, asa ca CONSTRUCTII SA iese din cursa.

NGC

#1083
T2 L1, T2 L2

Quote from: perfidus on September 25, 2018, 01:52:31 PM
PS: in SEAP nu avem anuntata o noua data limita, este in continuare 24.09 la ambele loturi.

Acum ca s-a respins definitiv contestatia CONSTRUCTII SA, referitor la partea cu bold, umbla vorba ca se vor anunta castigatorii.

Incercam sa aflam care e situatia reala, pentru ca mai avem contestatia TIRRENA pentru L2, asa ca nu e gata.


nrb

Nu am înțeles dacă aici avem drum expres sau autostradă?!

Ionut

Este drum expres aici.

Castigatori desemnati, ca noutate, avem doar pe tronsonul 1. Pentru ca pe tronsonul 2 (ambele loturi), avem UMB (si contestatii). Deci singura noutate este desemnarea castigatorului pentru tronsonul 1. Vedeti tabel:


elphax

hai ca a lamurit Veorica ce nu stia Sova:
- 58 de kilometri deblocati ( tronsoanele 1 si 2)
- "drum expres in regim de autostrada"  - sa nu mai intrebe nimeni ce si cum se face, ce latime si grosime, ce limita de viteza vom avea, acum stim precis !
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/video-dancila-doua-gafe-intr-o-fraza-cei-58-de-kilometri-va-duce-la-deconcesionarea-traficului-1005997

Ionut

Nu inteleg cum sunt acesti 58 de km deblocati. S-au anuntat castigatorii. Apropo, care sunt? :lol: Ca de fapt nu s-au anuntat (inca). Urmeaza. Eu am in tabel UMB pe ambele loturi din tronsonul 2. Iar la tronsonul 1 avem pe surse, dar sa asteptam oficial. E de bine, oricum, pe lotul 1.

Dar tot nu inteleg ce e deblocat. E doar desemnarea castigatorilor. :lol:

GrmmrNzi

E de bine? Hai, nu ne mai perpeli...


Ionut

#1091
Este real UPDATE-ul de la economica.net.

Tirrena castiga tronsonul 1.
Tronsonul 2 este adjudecat de UMB (si lotul 1 si lotul 2). Avem si contestatii. Vedeti tabel. Aici nu e nicio veste.




PS. Ar fi bine ca Economica sa nu mai dea ineptii prin presa de la "surse din piata". Ca vad ca i-au copiat foarte multi!

maddog

Va anuntam ca la data de 01.10.2018, COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. a decis castigarea lotului 2 - Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 2, LOTUL 2 la procedura de licitatie deschisa Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 2, Lotul 1 si Lotul 2, avand codul unic de identificare OP0021326, de catre SC SA & PE CONSTRUCT SRL.

maddog

Va anuntam ca la data de 01.10.2018, COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. a decis castigarea lotului 1 - Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 2, LOTUL 1 la procedura de licitatie deschisa Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 2, Lotul 1 si Lotul 2, avand codul unic de identificare OP0021326, de catre SC SA & PE CONSTRUCT SRL.

maddog

Va anuntam ca la data de 01.10.2018, COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. a decis castigarea procedurii de licitatie deschisa Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 1, avand codul unic de identificare OP0021325, de catre Tirrena Scavi Spa.

Ambele anunturi le-am primit de pe e-licitatii.