News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

Compania contraataca pe economica.net:

QuoteConstructorii tronsoanelor 1 şi 2 ale primului drum expres din România vor fi anunţaţi vara aceasta, spun surse din cadrul CNAIR, care infirmă zvonurile privind anularea licitaţiilor pentru construcţia şoselei rapide Craiova - Piteşti.

Licitaţia pentru proiectarea şi execuţia tronsonului 1 al Drumului Expres Craiova - Piteşti a intrat în etapa de evaluare financiară a ofertelor, după ce pe 28 februarie s-a încheiat etapa de evaluare tehnică, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP).

În cadrul acestei licitaţii, Construcţii Erbaşu a depus contestaţie după ce oferta sa a fost descalificată în faza de evaluare tehnică. Pe 9 mai, Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC) i-a admis contestaţia şi a obligat autoritatea contractantă să reevalueze oferta constructorului român.

Contactat de către Economica.net, Cristian Erbaşu, proprietarul Construcţii Erbaşu, a explicat că singura consecinţă a deciziei CNSC este că licitaţia poate continua şi cu evaluarea ofertei firmei sale şi în niciun caz nu se anulează.

Şi în cazul tronsonului 2 al Drumului Expres, care a fost împărţit în două loturi, licitaţia a ajuns în etapa de evaluare financiară, după ce pe 27 aprilie s-a încheiat etapa de evaluare tehnică a ofertelor. Termenul estimat pentru finalizarea evaluării financiare este 23 iulie 2018.

Licitaţiile pentru proiectarea şi execuţia tronsoanelor 3 şi 4 sunt blocate deocamdată în instanţă. Pentru continuarea lor, CNAIR aşteaptă o decizie de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), care ar putea veni tot în această vară.

Ionut

Ce-as mai comenta ce se scrie in acest articol... dar acum imi e prea greata.

dr4qul4

Se pare ca Erbasu nu vrea sa-i supere prea tare. Sau a baut apa dupa aia din CNAIR.
Cum sa-i evalueze oferta lui cand el a zis ca face acostamente cu pojghita de asflat iar ceilalti au ofertat structura rutiera completa?
E deja anulata licitatia. Sa nu se mai kce pe ei atat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

perfidus

#993
Aflam totuși o informație din articolul Economica. Link-ul către portalul de la ICCJ unde e specificată data ședinței de judecata pe subiectul Tronson 4 (si Tr.3?): 20.06.2018.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

Informatia nu e noua. Link-ul ala este pus de mine in sinteza licitatiilor de vreo 2 saptamani. ;)

Este si o intrebare de-a lui Ionut pe pagina anterioara referitoare la asta, la care nu am raspuns doar pentru ca asteptam sa le trec pe ambele in acelasi mesaj.

perfidus

Hai sa mai admiram un pic din profesionalismul CNAIR, din viziunea lor de viitor, si sa citim ce spun juristii in intampinarea contestatiei (extrase din decizia CNSC).

- intai despre cum au vrut expertii CNAIR sa aduca la zi documentatia din 2007, apoi despre cum au considerat ei ca vor face economii acum privind in viitor (dar au uitat sa precizeze ca au facut asta doar la 2 din cele 4 tronsoane, prostie/neglijentă taxată de contestatoare):





Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cutter

Plus aberația că se poate trece de la profilul de drum expres licitat la autostradă doar prin lățire...

În fapt, sunt alte pante, alte raze de curbură, altă viteză de proiectare etc etc

Reamintesc că drumul ăsta așa cum a fost proiectat în 2007 are pantă între 4 și 5% pe 20km din lungimea de 120km. Practic e mulat pe teren, în toate văile alea nord-sud pe care le traversează coboară pîna în fundul văii. Curbele sunt pronunțate, practic senzația de condus o ar fi de roller-coaster, ba sus, ba jos, stanga mult, dreapta mult, etc cu reducerea de siguranță și confort aferentă.

Și nu se poate transforma într-o autostradă doar prin lățirea platformei, asta e o balivernă, bună de spus eventual guguștiucilor care sunt miniștri sau politicieni prin partidul de guvernământ.

NGC

Quote from: NGC on May 15, 2018, 02:07:33 PM
Urmeaza sa apara contestatiile si la T2.

Va tin la curent.

Umbla vorba ca avem prima contestatie pentru T2L1, contestatie de la CONSTRUCTII SA. O sa incerc sa confirm si o sa revin.

NGC


NGC

#999
Asadar pentru T2 L1 aveam deja contestatia celor de la CONSTRUCTII SA la CNSC, iar acum avem si o contestatie de la TIRRENA la TB.

Ionut

In asteptarea deciziei ICCJ (oricum timp pierdut), noul termen pentru evaluarea ofertelor pentru T4 este 31.07.2018. Mai tineti minte ca Serbanescu a pus pariu cu mine ca pana la final de iulie 2018 se semneaza toate tronsoanele CraPi? Daca gasiti voi adjective, sa mi le spuneti, eu am ramas fara.

Pentru T1, termenul este azi. Evident, se va amana.

perfidus

S-a amânat și la Tr.1, tot pe 31.07.2018.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Liviu M

Quote from: Ionut on May 31, 2018, 09:10:33 AMMai tineti minte ca Serbanescu a pus pariu cu mine ca pana la final de iulie 2018 se semneaza toate tronsoanele CraP
Suna-l si cere-i banii. Eventual in direct, la vreun post TV/Radio.

Ionut

^ :lol:

I-am zis joi dupa ce am iesit din emisie de la National TV. Prima reactie a fost ca nu mai stia de pariu. Dupa ce m-am uitat lung la el cred ca i-a fost jena si a recunoscut, m-a invitat sa bem sticla impreuna. I-am zis ca nu beau mai mult de 50 de tarie, asa ca nu are succes cu mine. Nu pariul in sine e important, ci promisiunea (de fapt minciuna). Macar a avut bunul simt sa nu mai insiste si a recunoscut ca nu e nicio sansa sa castige pariul. :)

A incercat sa o dreaga ca nu stia ca o sa castige Erbasu... ca el crede in continuare ca ICCJ le da dreptate... ca una ca alta...

Liviu M

In emisiune trebuia s-ajungi cumva sa-i poti bate obrazul, ca asa in culise il doare-n cot ca l-ai prins.