News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 29 Guests are viewing this topic.

NGC

Datele sunt corecte.

T2 -> 23.07.2018
T3 -> 29.06.2018

Ionut

 :lol:
Șerbănescu zicea ca in iulie are contracte semnate pe toate loturile. Încerca să mă convingă.

rizzuh

^ las asta aici:



Am cautat in emisiune daca a spus cand semneaza contractele pentru DX12 dar nu am gasit. Faza este de la discutia despre LD2, dar merge si la DX12 :lol:

Ionut

Nu găsești. Aia cu DX12 este off the record. 

rizzuh

Nu ca ar fi avut vreo valoare daca era declaratie publica ;)

NGC

Quote from: NGC on April 26, 2018, 10:52:17 PM
Uite un articol preluat din proiectul de OUG (gasiti link aici) pe care vor sa il introduca in Legea 101 / 2016 privind contestatiile. ;)

QuoteArt. 58 2 - (1) În situația în care autoritatea contractantă a încheiat acordul-cadru/contractul de achiziție cu respectarea deciziei Consiliului sau a hotărârii judiciare de soluționare în primă instanță a contestației, eventualele despăgubiri stabilite de către instanță, în conformitate cu prevederile prezentei secțiuni, în sarcina autorității contractante vor putea fi suportate de către Ministerul Finanțelor Publice;

Puneti bani deoparte. :lol:

Eu sunt doar curios cine a venit cu propunerea. Ideea in sine nu e rea, doar ca aici vorbim de CNAIR. ;)

Ce bine i-ar fi prins lui Ionica (scris cu "c" intentionat) prevederea asta pentru T3 si T4. ;)

CAB si ICCJ? Ce e aia? Vreo cativa banuti de niste inghetate si sa se duca STRABAG la plimbare. ;)

Ionut

Am modificat tabelul pentru tronsoanele 2 si 3, acolo unde avem noi termene de evaluare oferte.


NGC

T3

Dupa cum se stie, Ionita si trupa vesela au incercat si pentru T3 revizuirea deciziei CAB.

Dupa cum era de asteptat, nici aici nu le-a mers.

04.05.2018

Quote
Tip solutie: Respinge revizuirea
Solutia pe scurt: Respinge cererea de revizuire ca neintemeiata. Respinge cererea de suspendare a sentintei civile ca ramasa fara obiect. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica, azi, 04.05.2018.

Si asta este decizia in dosarul disjuns.

04.05.2018

Quote
Tip solutie: Declina soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite exceptia necompetentei materiale. Declina solutionarea cauzei in favoarea Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Fara cale de atac. Pronuntata in sedinta publica, azi, 04.05.2018.

perfidus

Deci T3 si T4 au fiecare cate un dosar de soluționat la ÎCCJ. Nice.
Macar de le-ar  conexa?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Deci acum ambele loturi sunt la ICCJ, corect?

NGC

Corect, ambele loturi sunt la ICCJ. Va tin la curent, asa ca nu trebuie sa le purtati de grija.

Ionut

Avem si date pentru termene? Avem si link pe portalul instantelor ca la TB & CAB?

cristi5

#972
Daca poate cineva adauga pe OSM limitele de lot, ar fi minunat, si vor apare a doua zi pe harta proiectelor de infrastructura.

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=10/44.482/24.379/0

Sunt doar niste noduri (puncte) OSM pe traseu, cu tag-ul highway=lot_limit, de exemplu:

https://www.openstreetmap.org/node/1979132135

Numele e bine sa fie name=DX12 lotN<>lotN+1  (stiu ca sunt si sub-sectiuni, cel mai important e sa existe intai punctul si apoi mai imbunatatim)

Se poate adauga cu editorul online OSM (editorul se cheama "iD: in browser editor"). Selectati Point in stanga sus, cursorul devine o cruce, si click pe traseul DX12, pe una din cai. Alternativ se poate folosi un punct deja existent (cum am facut in exemplul de mai sus, limita de lot nu e precisa dar suficient de informativa), la care se adauga doar tag-urile highway=lot_limit si name=...

Aici pare ca e nevoie de un punct lot_limit
https://www.openstreetmap.org/edit?editor=id#map=16/44.4720/24.4262

Pt a accesa link-ul de mai sus e nevoie doar de un cont OSM.

Multumim!

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: NGC on April 06, 2018, 11:39:55 PM
Era si azi sa uit sa va zic ca pentru T1 avem o contestatie de la asocierea condusa de CONSTRUCTII ERBASU care a fost descalificata la faza de evaluare tehnica.

O sa revin pentru ca cei de la CNAIR au facut si la DX12 o boacana.

Quote from: NGC on April 14, 2018, 09:35:26 PM
Prima problema e legata de zona mediana.

[...]

A doua problema o reprezinta structura acostamentelor.

Quote from: perfidus on April 22, 2018, 12:24:05 AM
Si contestatia este datorita declarării ofertei Constructii Erbasu ca neconforme  - exact pe inadvertentele subliniate de NGC cu doua pagini in urma, cu privire la structura (sistemul ?) rutier al acostamentelor. :doh:

Surprize, surprize! :lol:

Contestatia CONSTRUCTII ERBASU a fost admisa.



Asa se intampla cand faci copy/paste din documente vechi de 10 ani.