News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

MRS

Capatul T4 DeX12 de la 3500m - 23/06




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Mulțumim!
Nu pare nicio mișcare la vest de A1 în nod... mie mi se pare clar... adio Albota-A1 în 2024. :((

snackhunter

Oare la proiectare (si executie) s-a luat in considerare o eventuala largire la 3 benzi a A1 atat la nodul cu DX12 cat si cu A0 ?

Ionut

^ Interesantă întrebare. Nu știu, poate @horatiu.cosma știe/are planșe, parcă în mandatul lor s-a lucrat la noua configurare a nodului DEx12-A1.

oneLess

Mișcare la nod cu A1, azi nu mai era foreza! O fi terminat ...

nitz

Am trecut in weekend prin zona Bals-Craiova la rude, si am vorbit cu un vecin care lucreaza la T1, turnat beton la structuri.

Atat Ozaltin cat si Mineralport lucreaza bine cu multi subcontractori din zona, angajeaza direct si muncitori locali din satele din jur. Le convine, in fiecare seara se intorc acasa la gospodarie. El si echipa lui au lucrat si la Tirrena, inca mai au vreo 5-6 luni de salariu neplatite pentru care se judeca in instanta sa primeasca ceva in urma insolventei, a fost o problema mare cu banii pentru ei. Cu turcii e ok, au adus sefi dar si muncitori din Turcia, in general se inteleg bine. Lucreaza sambata si de sarbatori legale, dar turcii platesc in plus pentru asta, fac totul corect.

Au termen intern decembrie 2024 sa dea tronsonul in folosinta, zice ca sunt in grafic din cate vede la nivelul lui. Iar din 2025, echipa a primit oferta sa se mute la Cluj pe A3.

Tavi

@nitz: mulțumim pentru informații! Ai idee cum stau grinzile? La ultima filmare completă erau lipsă vreo 70 ...

CapitanulPtk

Cel mai important lucru este ca atat Ozaltin cat si Mineralport au utilajele lor. Au venit sa miste lucrurile, nu sa faca figuratie ca Alsim / Aktor etc.

Ionut

Mă repet, dacă interesează pe cineva. Îmi mențin predicția că Ozaltin nu va reuși deschiderea în decembrie. Dar sper să mă înșel și să le dau o bine meritată bilă albă dacă vor reuși!

Ar fi cea mai mare surpriză pozitivă din 2024!

Fenrir

Quote from: Ionut on June 26, 2024, 06:07:20 AMMă repet, dacă interesează pe cineva. Îmi mențin predicția că Ozaltin nu va reuși deschiderea în decembrie
Nu cred ca intereseaza pe nimeni :p
Surpriza ar fi o deschidere partiala a T4.

carutasul

Fără pariu nu merge :)
Acum mai e și chestia că intern firmele mai au și termene în scop de stimulare a angajaților, la fel proceda și UMB, nu înseamnă neapărat că sunt asumate pe plan extern. Dar ceea ce se vede în teren e de bine. 

Ionut

Absolut corect, vezi Tesla/SpaceX ca exemple extreme. Tocmai asta zic, dacă intern au decembrie, e cam clar.

Doar zic, fără nicio critică, indiferent dacă vor reuși sau nu decembrie, pentru mine sunt surpriza anului 2024! Mai mult decât figura de pe DX12, cel mai mult mă bucur pentru viaductele de pe A3 că (aparent) nu riscăm să ieșim din termenele PNRR.

Earthchild

#9987
Ozaltîn lucrează cum a lucrat Nurol pe A3, cele două firme au trecut în fruntea detașamentului otoman format din Alsim Alarko, Mapa Cenghiz ș.a.

JohannDB

 Marți 18.06.2024 la ora 22:00 ieșisem de pe Dex 12 la Colonești și-i dădeam zor spre parcarea de la Popasul "Stejarul" de la km 103 de pe DN 65, unde trebuia să intru într-o pauză de 45 de minute.... Pe la km 99 -102 unde DN 65 este paralel cu DEx 12, (L4) după care DEx 12 trece prin spatele popasului, m-au surprins  un număr de camioane ce lucrau la lumina farurilor, pe traseul DEx-ului.........

mike_us

Acuma daca mi se permite o glumă. Ciudate obiceiuri au noi Aktori, sa lucreze la ora 22? Te pomenești ca aveau si mai mult de 3-4 camioane.