Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

marius.firtonea

Pai înțelegem ca se va termina inainte de termen, nu?  :D /s

NoWords

#9766
"DX12 lot4 gata anul asta"

Acum nu mai e gata?  :lol:
Ma asteptam.

bogdan4ice

Era normal sa fie extins scrie in autorizatie.
QuoteNumar înregistrare cerere la registratura MTI/ DACRTM - 92/89380/15.09.2023, MTI nr. 33105/18.09.2023, completată cu adresa nr. 92/92486/09.10.2023,MTI nr. 33105/10.10.2023
Continutul pe scurt al autorizatiei -"Tronson 4, km 89+300 – km 121+280, inclusiv nod rutier Cătanele
și drum de legătură – Etapa a II-a" aferente obiectivului de investiție "Drum Expres Craiova – Pitești și legăturile la drumurile existente"
Durata de valabilitate a autorizatiei - Până la finalizarea lucrărilor, cu condiţia începerii execuţiei lucrărilor în termen de 12 luni de la data emiterii
Durata de executie - 24 luni

Tony7Y

Comunicate date ca sa fie date.

Termen extins pentru ce portiune din Tronsonul 4? Banuiesc ca pentru portiunea care trebuia sa fie gata in Noiembrie 2024. Si daca da, ce motive ar avea?

Daca vorbim de tot tronsonul 4, UMB are termen cel putin pana prin octombrie 2025, unde au autorizatia pentru nodul cu A1 emisa in octombrie 2023, cu termen de executie 24 luni.
https://www.mt.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/autorizatii-2023/4870-a2023-64

satanistu

Macar in 2025 stim sigur ca e gata.

Stim un lot care abia in 2025 a primit OIL care e tot cu semnul intrebarii, ca aceeasi firma care a mai tepuit statu o data si vrea sa o faca si a doua oara!

Cine isi putea imagina cand s-a semnat cu Bechtelul ca nici in 2025 Cluj-Oradea nu o sa fie gata?

hefaistos

Ce e sigur e ca nu se deschide în 2024
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

ovicor

De ce "stim sigur"?!?! Stim sigur ca nu in 2024, putem sa presupunem/ speram/ credem ca va fi gata la noul termen!

oneLess

#9772
Pe T4, duminică, capătul drumului de legătură Albota, era decopertat până în DN65 pe toată lățimea necesară.
Văzut în sens spre Pitești, fix imediat după indicatorul sfârșit Albota, spre dreapta, evident.

La A1 era tot o foreză, nu se muncea din  motiv de duminică.

Ionut

Am uitat să vă spun.

Când am trecut ieri (duminică) spre Timișoara, la A1 în nod pe stânga era o foreză Zublin. Așa cum a zis colegul de forum mai sus, nu se lucra. Detaliul era că foreza este Zublin, nu țin minte să mai fi zis cineva asta (dacă s-a zis, scuze, mi-a scăpat mie).

gruia88

Acum daca mi-au naruit toate sperantele cu aceste noi termene , se mai poate deschide pana la Albota? gen sa se axeze toate fortele pe acest tronson si restul sa ramana pe 2025 ?

Nu stiu planurile constructorului , dar sunt curios daca acum cu extinderea asta de termen , o sa mute iar muncitorii care i-a adus?

Oricum vorba romanului , greu la deal cu boii mici , mai ales cand lungesti dealul in loc sa ingrasi boii !


dumbravaandrei

Tu chiar crezi că poate face ultimii 40-50% în 6 luni? Zău acuma...

oneLess

Nici eu nu cred. Dar toată lumea crede că va face restul de 70% pe Buzău Focșani la vreo 80+ km anul ăsta!  :D

Dani

#9777
^^ Dar apropo de asta, am o intrebare care nu se vrea ironica: primii 50%-60% cand au aparut?

Ionut

Așa arăta o parte din T4 în martie 2022, acum 2 ani. E cea mai veche filmare API pe care am găsit-o rapid. Cu siguranță sunt alte filmări și poze mai vechi.

Din memorie nu mai știu când a fost dată prima lopată pe T4. Se poate căuta pe forum...


naivu

^^^Și mie mi s-a părut ciudat Umbrărescu când a declarat că termină în 2024 și Buzău-Focșani și Craiova-Pitești (și Galațiul), dar mi-am zis că știe mai bine, că doar e Constructor nu politician; se configurează din ce în ce mai mult latura politică  :| !
Probabil se poate fie una fie alta, dar nu amândouă.