News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

mike_us

Quote from: gruia88 on March 25, 2024, 09:58:16 AMDar pot sa zic ca un drum Craiova-Bucuresti este mult mai usor si relaxant decand cu aceste T2+T3 , ajuta extrem de mult!
O dovada ca chiar si un proiect nu foarte mare 70 km in câmpie poate schimba foarte mult traficul pentru mii de oameni. Poate reduce timp si salva vieți.
Orice km contează si chiar daca uni se pling jumătate de autostrada tot e mai bine decât nimic.

oneLess

#9511
Quote from: Ramsil on March 25, 2024, 11:49:45 AMNu știu despre ce valuri vorbești,dar în afara de denivelarea de la km79 și încă una pana la iesirea Negreni sens spre Slatina altele nu se simt.

Confirm, ieri denivelarea de la KM 79 exista, sens spre Balș, la fix vreo 10 metri după indicatorul KM 79!
Eram informat, mergeam cu 80, cei din față cu mai mult!  :)

Este umflătură, cam cum sunt cele din fața trecerilor de pietoni, deci nu tasare,
Este semnalizată, deci cunoscută, probabil or să o repare când revin pe T4.

În rest cu denivelările pe ambele sensuri e poezie, le doresc nopți liniștite invidioșilor!

Duta C

#9512
Dacă nu mă înșeală memoria sunt cam 3 denivelări(toate spre Craiova), una este foarte rea și este semnalizată cum au zis colegii. Am fost sâmbătă pe T3.

Tony7Y

Acum 2 zile am mers spre Bucuresti. Pe T3 nu am observat denivelari mari, dar cum au mai zis si alti colegi, asfaltul nu e tocmai drept in zone de campie. Cred ca am mers km buni pe o bucata fara poduri, doar drum de campie, unde asfaltul era destul de denivelat. Poate unele persoane nu sesizeaza sau poate e si vorba de masini. Eu avand suspensie sport, era usor sesizabil si putin enervant la ~140km/h.

La nodul cu A1 nu am vazut urma de om sau de utilaj.

hefaistos

Quote from: Tony7Y on March 28, 2024, 09:36:11 AMLa nodul cu A1 nu am vazut urma de om sau de utilaj.
Nu fii hater, n-ai auzit de la Umbrareascu, T4 se face anul asta. Oamenii și utilajele sunt gata de lucru.
-pamflet-
Ca sa nu zică lumea ca țin necondiționat cu UMB-ul.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

naivu

#9515
Eu personal, înainte să mă apuc să estimez câtă mobilizare e pe fiecare lot, aștept să se facă jumătatea lui mai; atunci se termină și scuzele meteo și vacanța de Paște.  :) 
Aș defini, pt monitorizarea șantierelor, conceptul "din An în Paști"  :) : pe la jumătatea lui mai pt evaluarea mobilizării și înainte de Crăciun pt evaluarea progresului.

john_maddox

DRDP Craiova pe facebook : 

𝗔𝘁𝗲𝗻𝘁̦𝗶𝗲, 𝗿𝗲𝘀𝘁𝗿𝗶𝗰𝘁̦𝗶𝗶 𝗰𝗲 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁̦𝗶𝗲 𝗽𝗲 𝗗𝗡 𝟲𝟱!

Pentru montarea grinzilor la pasajul DEx12, Craiova-Pitești, peste DN 65, între localitățile Pielești și Balș, se instituie restricție de gabarit pentru înălțimea mai mare de 5 metri.
 
 Restricția intră în vigoare din data de 29.03.2024, ora 12⁰⁰, fiind valabilă aproximativ 3 săptămâni.
 În zona respectivă circulația rutieră se va desfășura pe o bretea ocolitoare. Zona este semnalizată corespunzător prin indicatoare rutiere.

TibiV

3 săptămâni ?!?!...

Dar ce naiba fac acolo, vreun pod suspendat/hobanat si nu am aflat noi?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Poate asta inseamna, montat grinzi, montta predale, armare, suprabetonare, borduri exterioare...

Dani

Cand nu se lucreaza "de ce nu se lucreaza?", cand se lucreaza "de ce se lucreaza?". Fabulos!   :lolz: 

oneLess

Quote from: survola on March 29, 2024, 10:21:54 AMTocmai ce a anuntat dl. Pistol pe facebook:

Am desemnat câștigătorul contractului pentru construcția celor două viaducte de pe secțiunea #Nădășelu -#Mihăiești a Autostrăzii #Transilvania (#A3)!
Contractul pentru devierea traseului între km 10+009– km 12+000 și km 21+406– km 24+890 a fost atribuit Asocierii

OZALTIN INSAAT TICARET VE SANAYI A.S. - ILGAZ INSAAT TICARET A.S. - VISIO CONSTRUCTION WORKS S.R.L.

...
Mie mi se pare o motivație bună să apese pe accelerație la T1!

gruia88

Pai nu preau ce motivatie , ca proiectarea este 9 Luni , fix cand se termina T1 la final de an.

Oricum din ce am inteles lucreaza mai mult Strade asa ii ajuta sa isi faca portofoliu.

Pana acum se misca nesperat de bine pe T1!

oneLess

Ai spus-o singur care est motivația! Termenul contractual pentru T1 este primăvara cândva în 2025 după contract.

gruia88

Astăzi la 9:30 de dimineață era activitate la intersecția T1 cu centura Craiovei , lucrau la umpluturi .

Problema o să fie unde se termina drumul expres și anume în Strada Teilor acolo se termină într-un drum cu 1 banda pe sens care trebuie modernizat.Se discuta să se reabiliteze ca să poată prelua traficul ca să nu se ducă tot pe centură , dar nu am mai văzut nici o activitate.

gruia88