News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Ramsil

E posibil sa fi pregătit zona pentru asfalt de se observa neagra acea zona între podul peste Raul Plapcea și podul care traversează strada Electricienilor.







Powered by API/PUM imgur uploader

john_maddox

Am trecut dimineata pe langa Lotul 1, era o activitate modesta....un autogreder intindea din balast la pasajul peste DN65

1" border="0

Se mai vedeau 2 escavatoare care probabil "cosmetizau" terasamentul

2" border="0

Ramsil


@archaeus. Sincer nu a plouat mult în zona.
M-am uitat pe camerele din zona pe fiecare zi ca nu mai știam exact cum au fost zilele trecute.
Luni 13.11, marți 14.11 a fost soare toată ziua.
Miercuri pe 15.11 a fost o repriza de ploaie în rest mohorât și a burbitat foarte ușor.
Joi 16.11 senin toată ziua.
Vineri 17.11 senin pana în a doua parte a zilei când a dat câteva picături de ploaie.
Sâmbăta foarte înnorat a fost toată ziua dar nu a plouat deloc.
Merg și de 2 ori pe săptămână în zona Jitaru și sincer au avut noroc pana acum cu ploile.
Cantitățile de apa sunt reduse... Abia a înmuiat praful.
Vreme urata se anunță de săptămâna viitoare, dar poate se schimba prognoza.


archaeus

Treaba e ca in Noiembrie dupa ce ploua dureaza mai mumt pana se usuca decat in Iulie. Eu cand am fost era un namol....mi-e greu sa cred ca s-a uscat in 2-3 zile. A zis bine cine a zis ca iarna nu-i ca vara  :D  :D

Ramsil

Nu știu când ai fost, posibil pe 11 noiembrie când a fost singura zi în care chiar a plouat de dimineață până seara fără încetare, dar a fost ploaie de toamna măruntă.

snackhunter

Am trecut azi pe Pitesti - Craiova. Din masina:

- la nodul cu A1 nu se vede progres
- pe T4 se vad structuri ridicate
- se lucra la bretelele de descarcare T3 de la Colonesti. In continuare nu avem parapeti pe supratraversare.
- parapeti montati pe mare parte din T3
- giratoriul de la Negreni este gata dar nu se circula prin el
- pe T1 mobilizare slaba, se vede progres la umpluturi si terasamente

amedeog1

^^^ De aseara ploua neintrerupt,iar prognoza pentru weekend nu este prea buna.Speram ca se indreapta saptamana viitoare. ???

Ramsil

@amedeog1 A plouat de aseară pana acum neîncetat și destul de abundent.
Pana diseară tota asa o sa fie, în week end la fel. De luni sunt semne ca e mai bine, dar la cata apa e pe sol ii cam tine pe loc.








Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Și uite-așa vremea (absolut normală) de noiembrie-decembrie va fi scoasă țap ispășitor pentru că nu au fost în stare CNAIR ȘI UMB să facă ce trebuiau să facă la timpul potrivit.

Tristă țară. Tristă. Cel mai trist este că mulți dintre voi îi veți crede. Și uite-așa se vor rostogoli pe mai departe incompetența, minciuna și șmecheria din sistem și societate.

horatiu.cosma

Mda, e foarte trist. Au fost 5 luni iunie-octombrie absolut ideale pentru lucru, in care nu s-a mișcat o piatră la Jitaru. Și acum stăm și numărăm orele de ploaie.

Ramsil

#8815
Nu ma mai mira nimic legat de CNAIR.
Le-am făcut o solicitare în septembrie legat de o problema care persista la Lunca Corbului unde DN65 se intersectează cu DJ care duce către Barla Argeș unde în fiecare zi de vineri se formează cozi de vreo 10 km datorita mașinilor care fac stânga din DN către DJ.
Se formează aceste cozi pentru ca acolo nu exista niciun pic de spațiu de încadrare către stânga pentru a permite ca mașinile care merg spre Slatina sa poată trece pe partea dreapta.
În solicitare le-am cerut în mod special sa vina cu o mica modificare încât sa poată fi marcata și banda de încadrare către acest drum județean foarte tranzitat. Pe lângă Lunca Corbului Argeș le-am exemplificat ca pe distanta Pitești Craiova acest drum ar necesita de cel puțin 10 intersecții.
Are intersecții sistematizate în regula la Costești, Optasi, Scornicești, Valea Mare, Balș, în rest Dumnezeu cu mila.
Pana și Bulgaria sta de 1000 ori mai bine la capitolul acesta. La ei orice intersecție este foarte bine sistematizata, nu mai zic de cele unde se intersectează drumuri principale unde întrările și iesirile semăna ca la drumurile d e mare viteza.
Ca să vedeți ce răspuns mi-a dat Cristian Pistol atașez mai jos adresa primita de la CNAIR.
Într-un cuvânt. Asteptati încă 2 ani pana e gata Expresul.
Pana atunci un drum de 1 ora Pitești Slatina îl facem vinerea în 2 ore chiar 2 oare și jumătate.





Powered by API/PUM imgur uploader


ijwtsh

#8817
Multumim de filmare!

Pare ca vor cu orice pret sa termine anul asta.

naivu

Mai sunt 4saptamani până în Crăciun și la unul din capete nu sunt cu terasamentul la nivel, când să înghesuie restul etapelor tehnologice?! Cu tot regretul, dar probabilitatea să termine la Jitaru mi se pare sub 50%!

Ramsil

#8819
Eu cred ca dacă nu ii tine vremea pe loc pana luni sunt gata cu terasamentul și va fi pregătit de asfalt.
Aici se lucrează non stop. Pauze au făcut doar în zilele de sărbători și ieri când a plouat.
Apropo săptămâna trecută a fost săptămâna libera..deci în condițiile acestea progresul este foarte mare.
În acest timp de 4 săptămâni au loc toate etapele tehnologice.
Dacă ar ști ca nu au șanse sa termine anul asta eu cred ca nu s-ar mai grăbi... Nu vad rostul.
App la Colonesti ieri se circula iar pe deviere. Inchisesera traficul pe pod.