Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Mascarpone

S-a schimbat nodul la brosteni? Ce a vrut sa transmita autorul?

mirceaeliade

Vroiam sa remarc ca T3 se lucreaza ca si cand se vrea deschiderea anul asta, dar dupa aia am vazut gaura shtirba in mijlocul satului.  Ce se face acolo necesita mult, zic eu minim 1-2 luni de cand incep sa toarna cimentul.  Eu zic daca pana la sfarsitul lui August nu se vad oameni chiar lucrand la trecerea prin sat, atunci sigur nu se vrea deschiderea T3 pe 2023.  Probabil electoralele primeaza, chiar daca acum un an Grinda anunta cu trambite ca absolut sotto se vor deschide 100 km de drumuri de viteza anul asta.  Fara T3 cred ca nici macar nu se va ajunge la 50 km deschisi pe 2023.

GIV

chiar o sa fie o bucurie pt clasa politica daca deschid t3 la anul

Breezzer

Salutare!

Acum că nodul de la Valea Mare este aproape gata....se intenționează în viitorul apropiat să se dea drumul circulației peste DX? Practic se modifică felul de încadrare al șoferilor pe DX sau rămâne așa cum este momentan până la darea în folosință a întregului lot3?

Mulțam

zone_rider

Fara nicio urma de rautate, ar fi fost bine sa numaram utilajele si pe calea ferata, unde santierele ajung sa dureze 10 ani.

mike_us

@mirceaeliade Cred ca pentru UMB e important sa termina T3 si A0 2 Nord anul asta ca sa poată muta forțele la proiectele care ard. Si eu zic ca au șanse bune sa facă asta pina in Decembrie. Deci probabil ca o sa ii vedem mobilizați măcar decent pe T3.

GIV

@mike_us pai de trimis le vor trimite, asta nu inseamna ca e complicat sa lase o echipa pentru "gaura" de la jitaru cand restul lotului e gata. la fel cum si pe a0 sunt foarte aproape de final dar padurea de la nodul cu dn1 nici acum nu e scoasa din fondul forestier. doar nu o sa tina toti muncitorii acolo pt zona cu padure si gaura de la jitaru

BigZ

#8257
Legat de gaura de la Jitaru, sunt singurul care a observat astea (la min 16:12 in filmarea lui p_mrs)?
Pare totusi ca s-au pregatit intr-un fel...
Cred ca au si grinzile aferente pregatite.







Powered by API/PUM imgur uploader

mike_us

@GIV Cred ca încercam sa spunem același lucru. Cel mai important e sa termine restul si sa mute echipele pe A7 unde arde.
Gaura aia are câteva sute de metri nu o sa le fie greu sa asigure o mobilizare buna si sa o termine in 2-3 luni. Ca e Decembrie ca e Aprilie bine ca se termina lotul si mai avem in 31 km in România.

archaeus

Acolo e terasament cu pamant armat, e munca de chinez batran. Predalele alea sunt de un an acolo, iar armaturile or fi pt placile de racordare. Pana nu vedem forezele la lucru, vorbim degeaba.

oneLess

#8260
UMB nu face chestii gratuite sau aiurea. A decopertat anul trecut pe T4 fix cât a precizat AC-ul venit ulterior. Acum a decopertat și restul până la A1. Are ceva info de la CNAIR cumva. Predalele da, sunt de peste un an acolo. Dar e de bine că au apărut acum și armăturile. Vin ele și forezele, cred că e un AC pe țeavă! Sper să cuprindă și T4!

archaeus

Dupa ce, patron fiind, am vazut filmarea T4, spun doar ca sper ca in vara lui 2025 sa merg pana la Constanta pe Dx/A. Pe T4 stau binisor la structuri dar cu terasamentele sunt in urma rau, iar la nodul cu A1 nu e nici macar o lopata data. Si n-as baga mana in foc nici pt T3 anul asta, mai e mult de bibileala si mobilizarea nu e cine stie ce. Din optimist am devenit pesimist :)

oneLess

#8262
Fără AC nu cred că pot să facă ceva mai mult decât decopertare la A1. Era bun măcar modelul de la DEx6 unde le-au dat AC parțial doar pentru pod+pasaj peste Siret, la fel pe A0N4, AC parțial doar pentru pasaj CF plus 2 deschideri dincolo de Cernica, Problema la A1 este de fapt ca la Jitaru, nu au prevăzute pasaje la Oarja și Ceaușești în proiect, probabil la cererea CNAIR, nu la inițiativa proiectantului=UMB, dar oricum nu mai contează acum cine a fost cu măreața idee!
Mi s-a părut că au terminat forajele destul de repede la A0N4 la pasajul CF cu 2 foreze la început, apoi 4 foreze !?

dumbravaandrei

Nu stiu ce sa zic cu 2025...
E multa LEA de relocat, de AC inca nu stim in ce stadiu si pe unde naiba e blocat... Daca n-apare pana de Craciun, 2026 scrie pe T4.
pe T1 inca n-a aparut constructorul... 

Cam multe planete trebuie aliniate si la ora actuala majoritatea par a fi retrograde

oneLess

#8264
Și mai e și ceva pădure pe la Albota !
Oricum fără LEA, fără păduri ++++ , au la greu culoar de muncă la T4. Terasamente, au 19 structuri ieșite în diverse stadii, mai au doar vreo 7..8 structuri inclusiv spre nodul A1 unde nu au forat. Au ce face. Volum este. Sper și voință!