Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 7 Guests are viewing this topic.

cmonea69

#6045
    Dupa cum se vede, folosesc DEx-ul pentru a transporta grinzile mai rapid spre T3 si T4 ! Cred ca e mult mai bine asa, nu mai fac deranj prin oras ! Se urca pe DEx la Slatioara si imediat ajung la Valea Mare ! Eficienta !
    Am filmat operatiunea cu incarcarea grinzilor pe trailer( dar nu stiu sa o urc aici, de pe telefon). Operatiunea dureaza aprox. 20 min., in masura in care(mai nou) cara cate 2 grinzi la un transport !
    Si inca ceva: dupa cum se vede din ultimele foto, un transport de grinzi trecea pe podul Olt spre Valea Mare(cel pe care l-am filmat eu), iar altul ajunsese imediat la incarcat ! Cred ca nu a durat mai mult de 15-20 min., de cand plecase transportul anterior ! Ce sa mai, am ramas mut de uimire, de cat de rapid se pot misca !
    Imediat m-am dus cu gandul la Tirrena Scavi ! Daca macaronarii aveau .... nu 50%, ci macar 25 % din eficienta si mobilizarea UMB-ului, cred ca T1 era terminat demult ! Ce ziceti ?!!
    Un mare Bravo pentru UMB !
   

Akittaqi

Ieri, undeva pe la praz, am vazut vreo 20-30 de camioane UMB intre Filiasi (DJ) si Tg-Jiu. Toate mergeau inspre sud, insa nu imi e clar daca aduceau ceva sau erau goale.
Are cineva idee ce faceau in zona?

gabim

#6047
Nu am vazut de multisor o filmare de pe lotul 3; cu umilinta as dori sa fac lobby catre colegii din zona - daca au drum pe acolo evident - sa faca una.

^^Managementul de proiect al UMB e legendar, stiu ei foarte bine cum sa-si optimizeze santierele.

^Undeva pe la praz? :) Scuze, nu m-am putut abtine (unde poate duce un typo).
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

PlayStation

Cat de bine arata fonoabsorbantele multicolore
Poate "fura" si alti constructori ideea si nu mai pun din alea albastre

vasile.silion

Nu s-ar putea face plăcile fonoabsorbante transparente? Ar fi cu mult mai scumpe?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 3 UMB Piscani 29012022

https://youtu.be/qLh95GpYaBA

RazesIesean

Multumim @daniel321 pentru filmare.
Am o nedumerire in legatura cu acea casa de la minutul 2.14. Curtea acesteia pare a fi in culoarul DX-ului (sunt intarziate expropierile sau o sa aiba zidul de sprijin ca si gard la curte.

~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

ion59


RaduG

Quote from: vasile.silion on February 04, 2022, 10:38:09 AM
Nu s-ar putea face plăcile fonoabsorbante transparente? Ar fi cu mult mai scumpe?

Nu. Forma lor specială cu orificii și cu tabla cutată/profilată face ca sunetul să se diperseze. În plus de asta, în zonele de rezervație naturală sunt pe post de paravan, pentru a nu deranja fauna.

Am văzut în Germania din sticlă în vreo 2-3 locuri, unde erau castele de admirat, iar geamurile aveau niște păsări desenate, probabil ca să nu se izbească păsările în zbor de ele. Dar atât, în rest erau panouri cu diverse profile de difuzie.

kitsune

@cmonea69
"Am filmat operatiunea cu incarcarea grinzilor pe trailer( dar nu stiu sa o urc aici, de pe telefon)"

Nu poți urca o filmare pe forum direct, trebuie să o pui pe un site specializat, așa cum folosim imgur pentru poze. Cel mai simplu este YouTube (și de urcat, dar și de făcut embed in forum. Dacă nu ai cont, in mod sigur unul dintre colegii de forum care are canal de yt te poate ajuta.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alexandru_m

Tin eu minte gresit sau parca isi fabricau singuri panourile fono din beton? Pe pod au ales varianta aceasta pentru a scuti greutate oare?

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 3 UMB Organizare De Santier Piscani 10 02 2021

https://youtu.be/W3bA9f3Qvco

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 3 UMB Organizare De Santier Piscani 29012022

https://youtu.be/3P0Lw33FH6U

ion59

Buna filmarea! Stie cineva daca mai au grinzi de facut pentru lotul 4?

alexmocian

#6059
Arata bine structurata organizarea, asemenea unei companii care are viziune si blazon.
Intrebarea este: oare cand invata sau cer si romanii (departamentul de protectia mediului) ca mai toate materialele excavate ex. beton, metal, lemn sa fie concasate, reclicate si/sau re-folosite ori vandute?
Se vede mai peste tot in Romania mormane de betoane sparte, metal, si/sau alte materiale care sunt lasate sau puse la dispozitia "mamei naturi" sa le degradeze sau sa le asimileze/descompuna cu timpul.
In mai toate tarile din EU si/sau din grupul celor mai rasarite economic se recicleaza totul si se re-foloseste pentru alte lucrari, acolo unde se preteaza. In concluzie din reclicari se produc sume frumusele, la noi se risipeste frumusel de tot.