Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Tavi

Dacă se poate construi sub trafic (OK, cu mici întreruperi) înseamnă nu ar trebui să fie un impediment în a deschide traficul fără al doilea pod CF.
Și dacă mută rapid și linia CF și se apucă de foraje pentru culeile celui de-al doilea pod CF pe locul actualei linii CF (în accepțiunea că acolo va fi al doilea pod) atunci pana se termină lucrările în celelalte puncte critice poate sunt gata și aceste culei astfel încât la darea în trafic să mai rămână doar tablierul de pozat. Sigur, ar fi necesară o mobilizare UMB style  :)

mirceaeliade

nu am prea mai urmarit topicul asta indeaproape, dar cand e probabil sa vedem taieri de panglici?


mike_us

Tronsonul 2 cred ca aproape sigur o sa fie gata pina la sfârșitul primăverii. Dar poate avem surprize frumoase anul asta si se poate si ceva parțial din tronsonul 3 sau/si 1 pina in decembrie?

Fenrir

Astazi m-am intors in Slatina si la ora 14:00 am vazut activitate pe tot T3 in special inaintea intersectiei cu DN65 de la Valea Mare unde razesii faceau loc unor cabluri(?), fibre optice(?), sau tevi negre pentru apa potabila. Nu stiu exact ce erau dar pot spune ca au diametre relativ mari, cam 250-300mm, sunt deja intinse pe cativa km si probabil urmeaza sa fie ingropate.

In stanga, la capatul lui T2 bate vantul mai ceva decat filmarile lui Daniel  :o

adiarc

^daca sunt negre cu dunga albastra sunt pt apa...daca sunt negre cu dunga galbena pt gaz...daca se mufeaza si sunt mari dar subtiri , pt canalizare....daca sunt negre simple probabil protectie pt electric,fibra optica...la fel si rosii usor gofrate.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

T3 intersectează BRUA, poate fi asta.

daniel321

#6037
Este ''tava da fer spoita cu zmoala'' este conducta de gaz BRUA si sa lucrat la greu inca de anul trecut din decembrie si pana in prezent... urmeaza o filmare cu tr3 unde se vad conductele de gaz





Powered by API/PUM imgur uploader











Powered by API/PUM imgur uploader

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot2, UMB, Fabrica De Grinzi, Relocare DJ677 29012022


Fenrir

#6039
Atunci e clar, sunt doua tevi negre exact ca cele din prima poza, intinse si deja conectate.
Ce vesti mai aveti despre supratraversarea de la Valea Mare? Vor incepe lucrarile odata cu pregatirea terasamentului la capatul lui T3 pentru a conecta cele doua tronsoane?
Ma gandesc ca segmentul ocolitor existent le-ar permite sa decoperteze portiunea de DN si sa lucreze linistiti la supratraversare.

LE:

Quote from: horatiu.cosma on February 01, 2022, 09:41:32 PM
T3 intersectează BRUA, poate fi asta.

Atunci nu vorbim despre aceeasi teava. Cele la care fac eu referire sunt din PVC/HDPE, doua la numar si paralele cu DEx. Stiu cum arata cele cu dunga albastra pentru apa potabila si este foarte posibil ca adiarc sa aiba dreptate. Pareau a fi lungi de 6-10m si conectate cu niste cuple mari.

daniel321

Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 29012022


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot2 UMB Parcare Valea Mare 29012022


sharpe

Update report :  se lucreaza in capatul dinspre Craiova al DX-ului
Pozele sunt facute azi-dimineata in jurul orei 10.
Progres major : a fost data jos grinda de pe basculanta lesinata.
Pe santier, din ce am vazut sunt maxim 30 muncitori si cu bunavointa 10 utilaje cu tot cu basculante si excavatoare.

























Powered by API/PUM imgur uploader
Ţi-ai dori uneori să fii canibal, nu atât din plăcerea de a-l devora pe cutare sau cutare, cât din aceea de a-l vomita

cmonea69

#6043
Quote from: daniel321 on January 31, 2022, 05:56:28 PM
Posibil sa o vedem subtraversaea, da o sa se mai faca inca un pod de cf


         S-ar putea sa ai dreptate Daniel ! Am trecut azi(03.02.2022) pe la Ganeasa(subtraversare) si au mai aparut niste structuri metalice(care se vad cu ochiul liber ca sunt pentru constructia unui pod CFR). Daca e asa, s-ar putea sa vedem o deschidere pe la 1 iunie sau chiar 1 iulie !
        Asta e !

cmonea69

     Niste foto de ieri 03.02.2022.
   












































































































Powered by API/PUM imgur uploader
     Dupa cum se vede s-au pus stalpii de iluminat, aproape pe toata lungimea viaductului(cred ca mai trebuie cativa in zona unde este culeea dinspre Slatina), se monteaza panourile fono, se cara grinzile depozitate landa raul Olt(acum, mai nou cate 2 grinzi pe fiecare transport), am vazut o echipa si in zona subtraversarii de la Ganeasa, si pana in coada, cred ca s-a inceput lucrul serios pe toata lungimea T2, de la 01.02.2022, de cand au revenit baietii de la UMB la treaba !
     Forta UMB ! Hai ca nu mai e prea mult !