Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

vancouver

Da, aici se preta Cortenul. Cantitatea de confectie metalica e uriasa si intretinerea ei prin vopsire o data la 10-15 ani inseamna un efort urias, disproportionat in raport cu estetica mediocra a Cortenului. Sunt convins ca peste 30-40 de ani o sa avem probleme mari si va fi necesara o reconditionara scumpa a podurilor (asa cum vedem la Cernavoda). Ori cu Corten in urmatorii 200-500 de ani (poate chiar si 1000 de ani) nu trebuia miscat un deget la partea de confectie metalica.

Iar daca se dorea un pod estetic peste Olt oricum nu avea ce cauta nici un fel de confectie metalica, ci trebuia altceva, gen hobanat.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

survola

Podul peste Olteț necesită un volum de muncă incredibil.
Cumva s-au luat la întrecere cu natura, care a creat aceste văi adânci într-o zonă ne-montană.

dorum

@paulmare... daca nu e Corten, sper sa-l vopseasca portocaliu :)


shogom

Foarte frumoase pozele.
Se pare ca Hulk se apuca de treaba.

dorum


paulmare

😊 Hulk sa ii rămână numele 😊
da, eu așa cred, e doar treaba lui Deme și a sudorilor, și la predale dacă e tot Hulk e nevoie doar de 3 oameni, și după ce vin fierarii lui umb - într-o lună îl vedem gata de așternut asfaltul, sper să aibă o toamna calda și lunga

dorum

deci am presupus io bine ca nu ramane asa scund HULK :)

tom_sawyer

@p_mrs: poți atașa poze foarte ușor pe forum folosind:

www.proinfrastructura.ro/poze.html

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot2 UMB Sub Traversare Dn64 Ganeasa 17092021


mirceaeliade

Harta CESTRIN a primit un update dupa vreo 2 luni, dar doar T1 a avut un avans de vreo 3%.  Loturile UMB sunt nemiscate

TibiV

Ceea ce arata cat de mult (nu) ne putem baza pe harta CESTRIN...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elphax

La capatul viaductului de peste Olt - sunt niste fundatii in trepte. Vor continua in sus tot cu beton sau cu gabioane ?

oneLess

#4949
cel mai probabil harta CESTRIN se bazează pe datele din pdf-urile de la CNAIR
unde a rămas nemișcat progresul UMB din iulie pănă acum
criteriile CNAIR , no comment
...