Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

carutasul

acum că am văzut discuția, doar de curiozitate: nici măcar pe calea ferată nu se pot transporta "direct" ? Sau nu se transportă pe calea ferată grinzi?

alin2pas

Teoretic s-ar putea transporta, dar lungimea lor ar fi limitată la lungimea maximă a unui vagon - platformă (nu sunt în domeniu, dar cred că ar fi undeva la 20 metri), iar greutatea maximă a vagonului încărcat nu trebuie să depășească 20 t/osie (deci 80 tone), din care 10 - 15 tone are doar vagonul. În plus, atât la locul de încărcare, cât și la locul de descărcare ar trebui să fie linie neelectrificată, pentru a putea lucra macaralele.

RaduG

#3917
Teoretic s-ar putea și pe CF, nu sunt atât de grele, dar n-ar fi fezabil economic decât dacă beneficiarul are acces la CF. Altfel, înseamnă să închiriezi macara (cu sute de EUR ora) într-o gară aproape de obiectiv, și tot la transport agabaritic ajungi.
Off- topic: pentru cine e curios am găsit și filmul odiseei, care de fapt e un video status report făcut de antreprenorul general german pentru investitorul american:

dragos68

Salut !
Tocmai am venit de la Craiova. Pe drum am "insotit" o grinda transportata de la fabrica de grinzi, prin Slatina, pana pe T3 !
Pe T3 "armata portocalie" lucra de zor, foarte multe camioane si excavatoare la treaba.

Si pe T1 se lucra - face treaba si TS totusi.

Intrebare: pe T1 (Sector 2) ce lipseste pentru emiterea autorizatiei de constructie ? Expropieri sau proiectul tehnic ?

RaduG


mike_us

Excelent ca au început sa aducă mai multe resurse si pe T3. @dragos68 ai apucat sa faci ceva poze?

Duta C

#3921
confirm @dragos68..inclusiv grinda(grizile)transportata pe DN spre T3.....baga tare UMB.....forfota mare si pe DN si pe T3!!

Sealand01

Nu e adevarat
S-a gasit un sit arheologic, a spus Orban cand a venit atunci la craiova ca in iunie o sa aiba AC ca trebuie sa vina de la Alba Iulia sa il ridice

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 15052021


RaduG

Frumoasă filmarea și mai ales partea de final cu perspectiva de sus. Felicitări! :cheers:


voicul

Nu stiu ce e mai furmos: filmarea sau santierul? +1

Unde merg toate grinzile de la minutul 8.28?

ovicor

Diferenta intre macii de pe DX12 si cei de pe A10!

davyl

Minunat, superb si tot ce se mai poate spune! Asteptam aceasta filmare cu nerabdare, dar nu stiam daca @daniel are timp sa o faca, mai ales ca UMB lucreaza doar din 10 mai. Sunt progrese foarte mari intr-o saptamana. Visez cu ochii deschisi cum va arata acest santier la finalul lunii mai!!!

Grinzile de la minutul 8.28 depozitate pe terasament vor fi folosite probabil unde mai au deschideri de acoperit pe T2 si T3. Am numarat cel putin 160 de grinzi deci cel putin 40 de deschideri de pod care asteapta sa fie urcate.

udar

#3929
O parte din grinzi aici la podul peste Olt si diferenta la urmatorul pod imediat dupa deal , cel din vale  si pe unde au mai rama de pus !!!

Acum 2 saptamani aici la podul de care spuneam mai sus  nu erau puse grinzile .