News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

snackhunter





Powered by API/PUM imgur uploader

Alea din dreapta sunt rigole? Sau pentru ce sunt folosite acele tuburi?

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot1 UMB Parcare si Pod Saru 29 10 2020


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot1 UMB Relocare DC13 Piatra Olt 29 10 2020


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot1 UMB Fabrica De Grinzi  29 10 2020


danielCD

Bravo, @daniel321! Astept să se facă ora să se poată vedea videoclipuri tale. Eu recunosc că verific forumul aproape în fiecare zi pentru a vedea noutăți de pe acest lot, iar postările tale sunt mult așteptate și extraordinar de binevenite.
👏👏👏👏

davyl

#2765
Bravo daniel321 pentru aceste filmari extraordinare. Am reusit sa vad in premiera video-ul cu fabrica de grinzi.

O organizare, aranjare a materialelor si o curatenie mai mult decat germana a intregului santier de grinzi, ne arata profesionalismul si puterea de munca a acestor oameni minunati.

Sunt mai mult decat increzator ca vor duce la bun sfarsit aceste 2 tronsoane UMB si sper sa nu fie nicio problema si sa poata munci tot ei pe lotul 3 si 4. O merita...

Ce frumos se ridica si podul de la Padurea Sarului. Acum vad mult mai bine cat va fi de inalt acest pod.

Multumesc tuturor celor care au daruit din timpul lor personal sa ne aduca aceste imagini si filmari din santiere.  :gj:

voicul

Deci nu mai sunt 3 linii, ci 4 pentru grinzi? A mai aparut 1?
Vad ca intra 4 grinzi mici * 4 - 16 grinzi pe zi (teoretic).

Este o nou performanta pentru UMB!  :cheers:

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 29 10 2020


Bachus01

Multumim de filmari  :)

1. Stalpii cocotati de la balta Milcov cand au degand sa ii mute?
2. Au mai redus mobilizarea pe santier ? Din filmari cam asta putem deduce.
3. Referitor la tronsonul 1 exista vreo estimare de timp pt AM + AC pt portiunile blocate?
4. Stiti cumva daca sa dat ordinul de incepere pt proiectare tronson 3+4 ?

horatiu.cosma

Foarte mișto filmările, se împletesc perfect detaliile din punctele relevante ale santierului cu filmarea completa de saptamana trecuta. Cred că e un echilibru bun să avem la 2-3 luni o filmare completă, iar între ele filmari detaliate cu punctele cele mai relevante ale santierului.

^
2. Se observă că e pauza de masă. Și nu poți să calculezi mobilizarea dintr-un șantier, bazându-te pe imagini din 3-4 puncte ale lui.
3. Pe procedura lungă de mediu, poate dura și 3 ani (vezi Ogra-Borș).
4. Nu e clar dacă s-a dat, dar UMB lucrează la proiectare deja. Am văzut echipele de foraje geo pe traseu.

horatiu.cosma

^^^
snackhunter, acele tuburi sunt folosite în cadrul sistemul de scurgere a apelor de pe autostradă. Pot fi instalate ori pe zona mediană a autostrăzii, acolo unde autostrada este în curbă și, ea fiind supra-înălțată (pentru a "lupta" împotriva forței centrifuge), toată apa de pe sensul supra-înălțat coboară spre zona mediană, de unde printr-o rigolă e direcționată spre aceste tuburi puse la intervale regulate, și mai departe prin țevi pvc care sunt instalate sub asfalt spre marginea autostrăzii. Aceleași tuburi pot fi instalate și pe marginea autostrăzii, în special în deblee, cu scopul de a aduna apa de pe versanți și a o transmite mai departe spre emisar/bazin colector etc.

paulmare

^ au fost 4 linii de la inceput, una a ramas mai la urma la bacau, probabil ca au folosit-o la predalele tablierului si alte prefabricate marunte de care mai au nevoie

Multumim de filmari

mirceaeliade

De la semnare incoa, sunt noutati pe T3 si T4?  Cu contestatiile sau utilitati in teren?

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Nod Rutier Si Relocare DJ546 29 10 2020


RaduG

Mare promoție mare la CNAIR, sau giveaway, că nu mă prind cum s-ar putea cataloga corect:

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere
Today at 07:00  ·
Șantier Drum Expres Craiova - Pitești, Tronson 2, loturile 1 și 2.
Pentru că este important să fiți informați despre ceea ce facem noi, vă propunem un exercițiu de transparență:
Primele 3 persoane care distribuie această postare vor participa la o ședință online a conducerii CNAIR cu antreprenorii proiectelor de infrastructură ale companiei, participarea trebuie să fie confirmată prin mesaj privat.
Următoarele 5 persoane care distribuie această postare vor participa la o vizită pe șantierul drumului expres Craiova - Pitești, însoțite de un reprezentant al CNAIR S.A.. De asemenea, participarea trebuie confirmată prin mesaj privat.
Următoarele 10 persoane care distribuie această postare vor fi invitate să ia parte la inaugurarea acestui tronson. Participarea trebuie confirmată printr-un mesaj privat.

https://fb.watch/1sRD9ORmzH/