News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

razvan96


mike_85

CNSC a respins luni, 24 august, contestațiile pe lotul 3, sint 10 zile pentru contestații, azi ar trebui sa fie ultima zi.

raulbogdan23

^

Maine ar trebui sa fie ultima zi pentru lotul 3.

CNSC a respins pe 27 august, contestatiile pentru lotul 4, sunt 10 zile lucratoare pentru constestatii, 9 septembrie ar trebui sa fie ultima zi.

Teoretic saptamana viitoare ar trebui sa aflam concluziile pe ambele loturi.

horatiu.cosma


danielCD

"Deciziile Consiliului privind soluţionarea contestaţiei pot fi atacate de către autoritatea contractantă şi/sau de către orice persoană vătămată de măsurile dispuse de Consiliu cu plângere la instanţa de judecată competentă, atât pentru motive de
nelegalitate, cât şi de netemeinicie, în termen de 10 zile lucrătoare de la comunicare"

24 august cred că a fost doar pronunțarea. Nu știu dacă s-a redactat Decizia și s-a și comunicat și când. Cred că mai sunt câteva zile de așteptat.

NGC

T3

Niste vrabii zic ca decizia a fost redactata in 24.08.2020 si a ajuns la CNAIR in aceeasi zi, dar important e cand ajunge la contestatori. Va tin la curent.



mihai008

@Horațiu, stim pt ce lot e contestația? 3 sau 4?

raulbogdan23

Quote
Obiect:   litigiu privind achiziţiile publice - contestaţie atribuire dec.nr.1473/c4/1320/1329 din 24.08.2020 - email

E pentru T3

NGC

E recursul pentru T3 a celor de la MAPA. Umbla vorba ca mai sunt niste postalioane pe drum.

horatiu.cosma

Da, e pe drum și de la chinezi, plus altele pentru T4. E supărare mare, să vedem dacă suspendă sau nu CAB decizia CNSC și mai important, dacă își asumă CNAIR semnarea contractelor fără CAB, ar fi o chestie.

goldorak

Cam in cat timp da un raspuns in general CAB? Cateva luni? Mai mult de un an?

mike_85

@horatiu.cosma Își poate asumă CNAIR semnarea contractelor fără CAB? Nu știu legislația romanească dar nu ar fi ilegal?

vancouver

Da, este posibil legal. Daca prima instanta confirma decizia comisiei de licitatie, se poate semna. Decizia CNSC este executorie. Daca ulterior CAB rastoarna decizia CNSC si deja s-a semnat, atunci insa CNAIR (statul) va trebui sa plateasca daune firmei care se dovedeste - iata - ca era indreptatita sa ia contractul.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.