News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.


dr4qul4

momentan doar decoperteaza. Unde au filmat ieri, azi nu mai au ce face. Mai important decat acest razboi electoral, ar fi sa aflam cum stau cu organizarea de santier.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

davyl

#1382
Noi nu ne suparam daca lucreaza.  :lol: Dar sa lucreze si de pe 27 mai 2019 incolo. Desi, aici pe forum am vazut ca Tirrena este un constructor serios.

Cel putin eu asta am inteles din filmul postat de mmv1: este vorba de inceperea lucrarilor de catre Tirrena chiar la finalul lotului T1.

"23.05.2019
Lucrările pe șantierul Drumului Expres Craiova-Pitești continuă !
Muncitorii și utilajele constructorului italian Tirrena Scavi continuă lucrările începute ieri pe tronsonul 1 al Drumului Expres Craiova- Pitești."

Nu e rau daca incep cu sfarsitul lotului, avand in vedere ca au probleme cu relocarile spre Ghercesti. Important este ca au inceput!

archaeus

Na poftim, din sarabanda deschiderilor de santiere pe meleagurile patriei, din viteza de a demonta fake news-ul si a contracara parerea generala de incompetenta, drumul expres Craiova Pitesti se face prin Tgjiu, doar dl Tudor de la Gorj era cap de tzava ieri la dezvirginarea lanului de grau

perfidus

Ce legatura are centura Craiova Sud (aia pentru care s-au actualizat ITE si inca nu avem licitatie lansata, dar lucrarile de executie vor incepe "direct" in august) cu DX12?

Sa-i trimita cineva poza asta lui Cuc, poate pricepe si el de ce a intrebat Dragnea despre legatura DX - uzina Ford:



Bucata galbena lipseste din proiect, desi ar fi fost foarte simplu de executat (fiind 75% pe aliniamentul unui DC existent).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


davyl

#1387
Hai ca usor usor incepem sa spunem adevarul pentru ca stiam de la NGC si perfidus ca au probleme cu relocarile si ca sunt in derulare acele contracte de supervizare cu termen in iunie pentru ambele loturi.

https://www.gds.ro/Local/2019-05-24/ghinion.-nu-au-inceput-lucrarile-la-drumul-expres,-ci-la-drumul-tehnologic/

Strans cu usa, dl Serbanescu a recunoscut adevarul:

,,Este drumul tehnologic, adică acel drum situat pe lângă drumul principal şi care ne permite nouă să intrăm cu utilajele, în caz de accidente, în caz de blocaj a drumului, pentru lucrări de întreţinere", a spus acesta, menţionând că drumul tehnologic ,,face parte tot din drumul expres". Drumul tehnologic va avea aproximativ aceeaşi lungime cu drumul expres, face parte din platforma drumului expres, dar este alt drum."

Deci au inaugurat lucrarile la drumul tehnologic!  :lol:

Circ ieftin cum zicea ionut:((


CataOT

#1389
^^

Trebuie facut si drumul tehnologic, doar nu o sa vina cu finisorul direct peste grau/iarba. Mie mi se pare ca este o activitate chiar ok pentru primele 2 zile de santier, tinand seama ca etapa de proiectare nu este finalizata si celelalte impedimente de pe aceste tronsoane. Poate ne grabim cu totii dar trebuie sa fim realisti.

perfidus

Informatiile se bat un pic cap in cap, constructorul zice ca a inceput lucrarile din capatul lotului la limita de judet Dolj-Olt, gazetarii de sud spun ca șantierul e început pe ultima treime a lotului spre Balș... probabil au si unii si altii dreptate, cred ca vor ataca bucățica de la pasajul DN 65 pana la limita de județ.



Intreb si eu pentru un prieten, ca sa înceapă lucrările la drumul tehnologic nu trebuiau obținute mai întâi niște autorizații de construire, adică sa avem proiect aprobat? Descărcare arheologica, deminare, contract de supervizare lucrări ?
Daca maine vine ISC in control, sunt toate lucrurile puse la punct? Sau revenim la vechile obiceiuri, "lasa ca merge si asa"?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

davyl

#1391
Stie dl Sebanescu tot, perfidus:

"Purtătorul de cuvânt al CNAIR a precizat că, din câte ştie el, ,,sunt toate documentele în regulă". GdS a solicitat la CNAIR dovada că s-au făcut exproprierile de terenuri pe zona pe care au început lucrările la drumul tehnologic, precum şi ordinul de începere a lucrărilor şi autorizaţia de construire pentru drumul expres Craiova – Piteşti. Până la închiderea ediţiei, CNAIR nu a răspuns la întrebările GdS şi nu a transmis documentele solicitate. În momentul în care le vom primi, vom informa opinia publică despre acestea." (citat din articolul GDS de mai sus)

Evident ca acolo sunt probleme reale, dar din motive electorale avem tot circul asta. Nu contest ca poate chiar demarau lucrarile cei de la Tirrena Scavi acum, insa felul in care s-a facut acest circ media spune multe despre cat de seriosi sunt cei care l-au facut!

Sa nu fiu inteles gresit, ca sa nu-mi atrag gratuit karma negativa  :lol:, ne place sa aruncam in media cu tot felul de cuvinte: Oltenia s-a cam saturat de vorbe, vrea fapte! De atatia ani nu s-a facut nimic acolo pentru o intrastructura decenta! Suntem singura regiune a tarii care nu are nimic concret deocamdata sa se lege de alte regiuni ale tarii printr-o autostrada, desi de foarte multa vreme puteam atrage fonduri pentru continuarea lui A6 macar pana la Drobeta Turnu Severin! Nimeni (indiferent de culoarea politica) nu a facut asta pana acum!

pasadia

Eu nu pot sa sar asa usor peste perla de mai sus: DRDP Craiova ii numeste Tirrena Sclavi. Chiar asa, sclavi pe fata, ce naiba?  :lol:

mmv1

#1393
s-a "stricat" si lanul de grau....https://www.facebook.com/cnadnr/videos/337400503592315/

https://www.facebook.com/Drdpcv/videos/321882595146806/

Sper ca e limpede acum ca sunt decopertari pentru DX si nu nu stiu ce drum "paralel"....desigur, trebuia facut si un drum tehnologic...

Dominik

#1394
You're in Steelers Country