News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

resad23

Quote from: oneLess on September 12, 2024, 09:37:15 AMȘi o continuare A6 spre Alexandria ar trebui legată acolo.
Bine, avem și exemplul centurilor DN65F care are care continuă prin 2 Km de DN65 !

De ce trebuie legata chiar langa Craiova, nu se poate face DX Bals-Caracal si sa se foloseasca ca tronson comun Bals-Craiova?

dany

Se asfalteaza breteaua de pe str Teilor



















Powered by API/PUM imgur uploader

Breezzer

Quote from: voicul on September 10, 2024, 09:41:56 PMEu zic ca pana la Albota e gata ... desi cantiatea de muncitori UMB (lipsa in mod special) nu prea da incurajari pentru asta.
Poate vin de la TM, dar au au 1 saptamana de pauza.


Salutare!

Cred ca mai degraba muncitorii care au fost pe centura Timisoarei, vor merge pe A7...cred ca acolo este interesul mai mare :)
Nu stie nimeni câti sunt si daca vor merge, si unde vor merge. Probabil o mare parte din ei, eu fost din TM/împrejurimi, nu cred ca vor merge toti. Oricum, parerea mea personala - nu vor deschide nici macar pâna la Albota.

Probabil în 2025, cel mai devreme în al 2-lea trimestru o sa fie gata! La fix odata cu "colegii" de la Aktor pe A0/Sud :)

O zi buna la toti

Tony7Y

La fix odata cu Aktor?
Pai ai vazut cum arata Colonesti - Albota si cum arata lotul celor de la Aktor? Sa nu mai vorbim de mobilizarea fiecaruia.
UMB ce a facut aici, a facut cam in 4 luni. In mai s-au intors pe santier si suntem in septembrie. In timp ce Aktor se chinuie de ani de zile si au pasaje neincepute.

Aktor nu deschide nici macar in T2. Cel mai devreme T3, as zice chiar spre final, si fara sa fie gata tot. Pentru 100% sunt in stare sa se intinda si in 2026.

Colonesti - Albota e in stadiu prea avansat, cat sa nu fie gata anul asta. Si daca nu ar termina drumul de legatura spre Albota, au varianta sa dea drumul la drumul de legatura mai scurt, spre DN65A. Vedem la final de an exact cum stam si cu Albota - A1.

oneLess

#10414
O zi frumoasă să aveți !

Structura 15


Structura 13


De la DRDP Craiova .
Republicare Euro24Info .



mircea

Am fost extrem de sceptic că turcii vor termina anul acesta cum tot declarau pentru că ... structuri. Sunt foarte plăcut surprins de cât de bine se mișcă la structuri și pot spune că m-au convins. Acum sunt doar sceptic.  :D

john_maddox

Dimineata la ora 6:00 era un finisor, vreo 10 camioane cu luminile aprinse, care probabil asteptau sa dea drumu la asfaltare incepand de la sensul de la Albota pe drumul de legatura.

Sagitarius

Exista planse cu nodul cu A1? Functia de search nu functioneaza.

oneLess

#10418
Nu aici.

L.E. : De fapt există ceva, dar sunt cele din proiectul de la licitație, nu sunt actualizate, nodul cu A1 atât mai puțin !

Ulterior licitației au fost aduse multe modificări, nodul cu A1 s-a modificat, în bine aș zice eu.
Bretele mai lungi, cu rază mai mare pentru viteză mai mare.
Au dublat și bretelele dinspre/spre București ...

paullie

Pai n-aveau cum sa nu modifce nodul cu A1. In planurile initiale bucla era catre Sud si trebuia darâmat un sfert din CPS Dacia.  :lolz:

montaniardul

De ce s-a inaltat un zid de sprijin (minutul 0:06) inainte de rampa supratraversarii peste actuala centura de nord a Craiovei?

montaniardul

@Sagitarius @oneLess dupa planul nodului DX12 cu A1 se vede ca bretelele de legatura sunt apropiate de rampa de traversare A1 dinspre Slatina. Banuiesc ca va fi un zid de sprijin din beton sau din acele placi suprapuse legate cu cabluri in tre ele (altfel nu stiu sa zic).

Poate ca daca bretelele erau mai departate de rampa, atunci cred ca timpul era mai scurt pentru ca ar fi ceva mai simplu de construit fara ramforsari laterale verticale.


dumbravaandrei

#10423
Ptiu, sa nu le fie cu deochi...
Chiar daca inaugureaza la primavara, desi au sanse bune sa finalizeze anul asta, chiar a tras bine Ozaltin. In marea de dezamagiri din 2023 si 2024, astia mai sunt o picatura de speranta ca lucrurile mai pot fi si normale...

Skynick

Inca doua luni, pe 15 nov e terminata treaba.