News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 13 Guests are viewing this topic.

pasadia

Când am comentat despre "soluția de la Colonești", imediat în mesajul următor a apărut "drobul de sare" și "nevoia de a se bucura". Probabil că încă nu s-au terminat nevoia, deci nu mai pomeniți va rog despre accidente și tasări...

mike_us

@dumbravaandrei Chiar sper să ai dreptate, dar cred că, din cauza structurilor, lotul 1 se va deschide abia anul viitor. Oricum, bine și așa; suntem pe ultima sută de metri cu DX12, undeva prin vara lui 2025 probabil va fi gata.

dumbravaandrei

Teoretic, daca au echipele disponibile, e treaba de maxim 10 saptamani pana ca acele structuri sa fie gata de asfalt. Vedem cum progreseaza pana la 15 octombrie.

gruia88

Cum am zis in trecut , din interior Turcul trage sa termine anul asta , a fost si banner pus  "Veti circual pe acest drum in 2024 " .

Acum si pe partea pragmatica , daca toti muncitorii care au lucrat la pasajele mari finalizat : pasaj centura Craiova , pasaj Dn65 , pasaj CF , etc" care sunt mult mai mari decat cele ramase plus cei sositi de pe DN6 se distribuie pe cele ramase o sa aiba timp sa avanseze.


john_maddox

^ "Cum am zis in trecut , din interior Turcul trage sa termine anul asta , a fost si banner pus  "Veti circual pe acest drum in 2024 " .


Recent am trecut si nu mai e acest banner  :lol:

Ionut

Elon time, Umbrărescu time, Grindeanu time...

Ciurea time. :troll:

mdragos

Lipseste Aktor time. In iulie PM-ul Aktor ii spune lui Grindeanu ca in Septembrie e gata A0 lot 3 in conditiile cand nu avea toate utilitatile relocate + 2 pasaje fara piloti. Romanica, orice se poate din gura.

gruia88

Se pare ca asta nu a văzut denivalrile  :-[ ,  la viteze mari cred ca le sărea

Un şofer, în vârstă de 30 de ani, din Craiova, a rămas fără permis pentru 120 de zile şi a fost amendat cu 3.300 de lei, după ce a fost luat de radar pe Drumul Expres Craiova-Piteşti. Tânărul avea o viteză, în afara localităţii Valea Mare, de 238 km/oră.

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Olt, în timp ce desfășurau activități specifice, la data de 1 septembrie, ora 23.00, au depistat în trafic, pe Drumul Expres 12 (DEx12), în afara localității Valea Mare, un autoturism care circula cu viteza de 238 de km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 120 de km/h.

oneLess

#10328
Euro24Info ne prezintă imagini mai noi de la DRDP Craiova, 360p.

UMB trage tare pe DEx12 Craiova – Pitești. 221 de utilaje, mobilizate pe tronsonul 4


Au atacat și o culee la penultimul pasaj la DJ659A, nu se văd piloți măcar la DJ659 !

Avem progres !

ClesterMtc

https://fb.watch/uo4haYHufw/ videoul mentionat anterior la calitate superioara

Xrailer

Parerea mea ca 99.9% T1 + T4 pana la albota vor fi gata anul acesta.

Ionescu Marius

"Umbrărescu a adus sute de muncitori și utilaje pe Autostrada Ford pentru muncă non-stop.
Constructorul român Umbrărescu a adus peste 700 de muncitori și aproximativ 250 de utilaje și autocamioane pentru activitate non-stop pe Tronsonul 4 Colonești- Pitești al Drumului Expres Craiova-Pitești, denumit "Autostrada Ford", anunță autoritățile."

sursa : https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/auto-transporturi/video-umbrarescu-a-adus-sute-de-muncitori-si-utilaje-pe-autostrada-ford-pentru-munca-non-stop-cand-vor-fi-gata-lucrarile-la-un-tronson-21722284

DragosO

Quote from: Xrailer on September 04, 2024, 04:39:17 PMParerea mea ca 99.9% T1 + T4 pana la albota vor fi gata anul acesta.

Eu zic ca ii da drumul pana în A1 și leagă sensul Craiova-Pitesti de A1, iar sensul București-Craiova va fi gata anul viitor. Și asa o sa zică ca nu au mințit ca la sfârșitul lui 2024 se va circula de la Craiova la Constanța.
La nodul cu A1 și la Podul Broșteni se muncește într-un ritm foarte bun. Iar dacă este adevărat ce scrie presa ca se va munci non-stop,  eu cred ca vor reuși. Umbrarescu este foarte ambițios și cred ca o sa ne surprindă plăcut.

mdragos

Cati muncitori erau inainte ? Si utilaje? Ca sa putem face o comparatie. Stirea lasa de inteles ca s-au sporit efectivele .... Poate este un plan de accelerare toamna.

26ld

Chiar se vad imbunatatiri pana la Albota, posibil sa fie gata pana in 15 decembrie. Insa pana la A1 mai e mult de munca, nu vad picior de foreza pe la nod. Si sa dea drumul doar pe un sens "ca sa nu minta"... nu e ca si cum nu au mintit deja ca se va circula pe autostrada pana la Constanta la sfarsitul lui 2024, Aktor va saluta.