News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

oneLess

DRUM EXPRES DEx12 Craiova-Pitesti | Nod rutier Podul Brosteni si drum legatura cu DN65 | Tronson 4

Răducu !


mike_us

Pe podurile de pe acest drum de legătură, UMB are o densitate de oameni mai mare decât Aktor, care are doar un singur șantier pe A0.

hefaistos

Da, dar sunt 3 poduri mici.
 8)
Oricum, UMB se pare va trage totuși spre o deschidere parțială în 2024.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mike_us

^ Trei poduri mici aici, două mari în altă parte, ... se adună.  :)
Cred că deschiderea parțială până la podul Broșteni în acest an este 90% sigură.

User127

Se pregătesc să asfalteze bretelele din nodul Albota / Podu Broșteni și au reluat ridicarea terasamentului lângă pasajul peste DN65A.

















oneLess

#10250
QuoteMulțumesc tuturor pentru vizionare și mesaje!
Va urma o filmare completă și alte surprize.

Mulțumesc din inimă membrilor și celor care se implică alături de mine în aceste filmări!
Din comentariul fixat al lui Răducu la filmarea de ieri!

Feri

DRUM EXPRES DEx12 Craiova - Pitesti | Tronson 4 A1 - Colonesti | Stadiu lucrari 23.08.2024

Multumim @Raducu Popa

Ionut

Quote from: Ionut on June 30, 2024, 08:03:11 PMAPI pe Facebook

Doar Colonești-Albota în 2024. În ciuda promisiunilor constructorului UMB și a oficialilor CNAIR și MT, în opinia noastră este fezabil ca la final de 2024 să circulăm doar pe sectorul Colonești-Albota al DEx12 Craiova-Pitești, nu și pe restul tronsonului până la Oarja/Catanele.

Sunt 3 argumente principale în acest sens.

(1) Volumul de muncă rămas este semnificativ și mobilizarea antreprenorului pe Albota-A1 este insuficientă, sunt mai multe pasaje pe/peste DEx12 într-un stadiu incipient, iar în nodul cu Autostrada A1 pasajul nu a ieșit din pământ, fiind aproape imposibil tehnic de terminat în 5-6 luni.

(2) Cea mai mare parte din forța UMB este dislocată masiv pe Autostrada A7 Buzău-Focșani. Efectivele constructorului de pe DEx12 sunt concentrate dincolo de Albota, spre Craiova, după cum se poate observa foarte clar în filmarea aeriană de joi, 27 iunie.

(3) Termenul contractual actual, noiembrie 2024, a fost extins până în "trimestrul II 2025", conform declarațiilor oficialului CNAIR prezent în 20-21 mai 2024 la reuniunea Comitetului de Monitorizare a Programului Transport.

Din fericire, antreprenorul este suficient de bine mobilizat pe cei 19 kilometri dintre Albota și Colonești și, chiar dacă mai este mult de muncă la structuri dar și la terasamente, atât la drumul expres propriu-zis cât și la cele două de legătură din zona Albota, este fezabil ca în decembrie să se inaugureze acest segment. Ceilalți 13 kilometri până în A1 sperăm să fie deschiși până cel târziu în iunie 2025.

OK, am "ghicit-o" și pe asta.
După două luni de la acest comunicat, mai are cineva vreo îndoială?

hummingbird

Se deschide sigur pana la Albota anul asta și pana la A1 cred ca la sfârșitul lui mai 2025.


Claudiu T.

#10254
Voi poate stiti ca sigur s-a mai discutat dar DEX12 tronsonul 1 va avea bretele care sa lege cu centura N a Craiovei? Sau intra direct in Craiova si ptr directia Filiasi/Strehaia/ Drobeta Turnu Severin trebuie sa iesi mai din spate de pe DEX ? Intri in Craiova si apoi cauti sa intri pe centura ca sa continui?




Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

paullie

Din ce vad eu pasajele pentru DJ659 si DJ659A sunt neincepute. Asa ca ..... tine Doamne vara lunga.

Ionut


voicul

Niste poze

Ionel Scrioșteanu: 𝗖𝗿𝗮𝗶𝗼𝘃𝗮 - 𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 - 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶 - 𝗖𝗼𝗻𝘀𝘁𝗮𝗻𝘁𝗮 𝗱𝗼𝗮𝗿 𝗽𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 [adica Autostrada si Dex]


archaeus

@Claudiu T. va avea bretele si de coborat si de urcat :) decateva posturi mai inainte sunt chiar poze cu bretelele cu emulsie pe ele

raulbogdan23

- 0 parapet pe lotul UMB si au de pus 4 x lungimea (Albota sau A1)
- pasaje neincepute
- mai au mult asfalt de pus in opera
- mobilizare nu e cum am avut pe Lot 3

Comparat cu Lot 3 pe aceeasi perioada, nu deschidem nimic in 2024 pe Lot 4.