News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

valentin1988

Quote from: horatiu.cosma on July 27, 2024, 11:05:35 PMDouă observații extra. Azi nu e sărbătoare, interesant că nu lucrează. Și doi, cine gestionează șantierul ăsta nu e prea prieten cu curățenia, te doare sufletul să vezi atâta mizerie pe asfalt/balast stabilizat.

Sâmbătă, 27 iulie, a fost Sf Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, sărbătoare cunoscută în popor drept sora Sf Ilie, cruce neagră în calendar

Cristian 74

Am filmat ieri, 29 iulie, lotul 1 complet. Enjoy!


dargauda

Multumim Cristian 74 :)

Dar turci au tras frana de mana ,au o gramada de structuri descoperite ,mai repede de Mai anul viitor nu cred ca se va circula pe aici,pacat ca au cistigat viaductele pe A3,adio A3 in 2027/2028.....

amedeog1

^
[/quote]
Poate beneficiarul nu plateste facturile,neavand bani de ce sa te zbati?

Ionut

Am lăsat Ozaltin după Popovici.
Cred că trebuia invers, să rămân cu un gust dulce.

Hai David!

Ionut

Mda, nu e bine.

Zona dinspre Balș este în urmă. Parcă încă blocată. Au multe structuri unde trebuie să tragă tare. Predale, armare, betonare. Plus alea cu grinzi lipsă.

Nu par a avea forță la structuri.

Îmi mențin estimarea că nu vor reuși în 2024 din păcate. Dar oricum pentru mine sunt o surpriză foarte plăcută.

carutasul

eu am devenit brusc (un pic) mai optimist. Practic acel viaduct a rămas singura structură fără grinzile sus (mai e o supratraversare căreia îi lipseau câteva grinzi, dar era macaraua acolo, poate azi chiar sunt sus). Să zic sfârșit de septembrie pentru terminat predalele... Ar mai rămâne destul timp, să vedem cum se mișcă la suprabetonare; cu asfaltul par să fie în grafic. Acum, mai depinde și de Allah, nu scrie nicăieri că în unii ani nu pot fi -30 de grade în decembrie să nu se poată asfalta, dar dacă ne păstrăm în parametrii de până acum... poate-poate.

oneLess

Important este că vedem progres și pe T1 și pe T4.
Și pe toate celelalte șantiere din țară.

^^ Da, trebuie, trebuie multe.
În afară de ce este mâine, cine zicea că se mai deschide ceva anul ăsta !?

PaulS

Legat de grinzile de la viaductul 15.7 km - 20:
În perioada 30.07.2024 – 05.08.2024 se vor desfășura douăzeci de transporturi cu depășiri pe traseul:
Mârșa – DN1 – Veștem – DN7 – DN7 Centura Călimănești – DN7 – DN67 – DN64 – Găneasa – DN 65 – Drumul Expres Craiova-Pitești –DN65 – Robănești (județul Dolj). https://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/transporturi-agabaritice-pe-ruta-m%C3%A2r%C8%99a-%E2%80%93-rob%C4%83ne%C8%99ti

Iar in filmarea de azi se vad deja 4 grinzi ajunse si puse pe pozitie :

horatiu.cosma

Într-adevăr, au lăsat puțin piciorul de pe accelerație. În momentele astea se vede experiența și banii. Fiindcă șantierul a ajuns în acea etapă critică când se întâmplă multe operațiuni în paralel (ultimele terasamente, asfalt, grinzi, predale, rigole, vegetal, parapete și tot felul de alte briz-briz-uri multe și mărunte de final), multe echipe, subcontractori, complicat de gestionat toate în paralel, plus că toți cer bani, sunt unele operațiuni specializate, scumpe, banii jos. Cine nu are experiență și bani, gâfâie și se gripează. Așa pare să fie cazul aici. Dar vorba aia, e "a good problem to have", fiindcă se apropie de linia de final. Probabil nu va fi anul ăsta, dar nu se duc prea târziu în 2025.

dr4qul4

si totusi, au zone intinse cu parapete montat. Este greu, dar nu imposibil sa fie gata anul asta.
OIL este dat de mai putin de 1 an si parca au termen Martie 2025 (initial, fara prelungiri).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

mike_us

@oneLess Chiar daca nu se deschide anul asta nu o sa le rămâne mare lucru de făcut la turci in 2025.
Mult a fost puțin a mai rămas.

oneLess

Au scos-o pe Olguța din casă la verificat borduri !

The Romanian cu

Sorin Grindeanu: vizită de lucru pe șantierele Tronsoanelor 1 și 4 ale DEx 12 (Craiova- Piteșt)!


Claudiu T.

#10168
Viseaza Grinda ca termina tronsonul 1 si 4 din Dex12 anul acesta  :lol:
Si vis gen inception ca termina Aktor tot anul asta  :rofl:

L.E. Si la sfarsit de 2025 va fi gata tot ce e in lucru acum pe A7. Asa zice Grinda
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

danutzu_1069

Inca nu ati inteles ca nu-l doare gura sa promita?

Asa a facut din totdeauna .. o are în sange.