News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

AdrianB1

Daca inteleg bine din filmare e in stadiu foarte avansat pana aproape de drumul 65A de la Podu Brosteni si ce se vede a fi in urma sunt ultimii 1500 de metri pana la nod si nodul in sine?

In primele 5 min de filmare sunt la 1 luna de deschidere, in urmatoarele 10 minute sunt la 2-3 luni de deschidere, dar bucata finala pare ca are nevoie de vreo 3 luni, deci o deschidere partiala Colonesti-Podu Brosteni ar fi posibila cel mai devreme prin noiembrie?

OK, chiar si la inceput de decembrie daca se deschide, sa fie primit. Trist ca sunt in urma cu restul, cred ca legatura A1-Podu Brosteni e mult mai importanta decat Colonesti-Podu Brosteni, dar daca asta e tot ce se poate, sa fie macar asfaltul bun si sa nu se lase cu tasari ca pe lotul 3.

larson

#10126
Aici e un pasaj aveam impresia ca e un pasaj de care nu s-au apucat deloc, dupa aia m-am prins ca s-a serpuit drumul secundar...


horatiu.cosma

Cum ziceam, merge repede asfaltul, aici nu e problemă. Podurile mai avansate ca pe A7, majoritatea hidroizolate, unele deja cu asfalt. Șanțuri ok, vegetal ok. Chiar la începutul filmării se vede pe dreapta primul sector de uzură. La Podu Broșteni se joacă deschiderea, acolo e punctul critic, 2 deblee de terminat, zona dintre ele cu multă umplutură, 2 structuri, plus drumurile de legătură de la nod.

E o filmare tot a lui Marius din 29 iulie 2023 cu lotul 3. Proporțional, T3 era mai avansat decât acum T4 (mai mult asfalt, poduri mai avansate, deblee terminate, parapete etc). Și vă reamintesc că acolo au terminat în prelungiri.

Încă se poate tehnic până la Albota anul ăsta, dar trebuie să apese puțin pe accelerație. Pot? Altă întrebare.

Două observații extra. Azi nu e sărbătoare, interesant că nu lucrează. Și doi, cine gestionează șantierul ăsta nu e prea prieten cu curățenia, te doare sufletul să vezi atâta mizerie pe asfalt/balast stabilizat.

Ionut

Nu e Tomozei la Craiova?
Nu mai sunt nici locotenenții ce-au fost...

Ionut

Băi chiar.
Ce se întâmplă cu parapetele? :o
Nu au niciun parapet pus pe Colonești-Albota. WTF.

horatiu.cosma

^^
E și la Craiova și la București și la Timișoara și la Deva.

mike_us

E posibil cu atâția km in lucru sa fie o problema cu furnizorii? Ma refer la parapeti.

Ionut

Tomozei Mondialu.

Acu' zic și eu, o fi okay că loturile astea stau fără Project Manager care e prezent doar din pix?

Ah stai. Trambuline pe T3 în plin rambleu fără nicio structură sau teren dificil. Iată încă o posibilă explicație pentru buleală.

Ionut

@mike_us

E posibil. Da.
Noi când vă zicem că e vorba și de capacitatea PIEȚEI de a deservi cererea asta dublată chiar triplată peste noapte...

Probleme cu parapetele și fonoabsorbantele au fost și la Strabag în decembrie 2023. Au pierdut un tempo și au ratat Oradea înainte de termen. A fost doar în termen în martie 2024.

Au reusit la Chețani din fericire.

Dar știm că au înjurat furnizorii de parapete de mama focului pe CraPi, A0 Alarko și Strabag când toți erau călare pe ei în decembrie.....

mike_us

Da din nefericire am construit multi ani prea încet ca sa dezvoltam piața si acum probabil ca e foarte multa presiune. Pe filmările de pe A7 am văzut ca nu aveau aparatele de reazăm (sper ca am zis bine ca nu sunt din domeniu) venite si puseseră grinzile in poziție provizorie. Probabil ca e la fel cu multe alte lucruri.
Partea pozitiva e ca piața se ajustează. Ia timp (nu se poate peste noapte) dar se va ajusta atita timp cit vom continua sa construim. Ar trebui sa putem in jur de 100km autostrada / an.

bogdan4ice

Degeaba vrea constructorul sa faca daca piata nu-i poate oferi de ce are nevoie. Si daca ar fi si alti constructori in locul lui to de pe aceiasi piata ar incerca sa cumpere elemente ce se fac in cantitati insuficiente....

Mai bine sa apreciem contructorii care lucreaza in loc sa dam cu pietre cu fiecare ocazie...

Ionut

^ O altă remarcă falsă și complet gratuită, cu apropo la mine/API.

În loc să-i ridicăm osanale Sfântului UMB, corect ar fi să zicem TOȚI constructorii de pe rutier-major care lucrează.

Chiar aici pe T1 lucrează Ozaltin. Lucrează? Clar! Peste așteptări.
Lucrează și Nurol. Decent. Lucrează? Da.
Lucrează și Pizzarotti (OMG, Doamne-ajută!), lucrează și Retter. Pe A7.
Ba chiar lucrează și Coni. Lucrează la puterea și ritmul UMB? Nu. Dar lucrează.

Ba chiar dă semne și Erbașu. Trebuie să demonstreze dar dau semne OK.
Până și Dimex & CON-A. Nu cum visam noi, dar lucrează, sunt acolo cât-de-cât în contract.

Să nu uităm ceilalți 3 granzi - Strabag (3 din ultimele 4 proiecte înainte de termen, celălalt fix în termen, CURAT, fără extensii), WeBuild (au ei bubele lor la Brăila și pe feroviar, dar uită-te pe PiSi5 și probabil că și pe 3 vor băga bine) și Porr (aproape fără reproș la PiSi1, cu 2-3 luni înainte de termen, iar la PiSi4 au șanse bune să repete figura).

NU DOAR UMB "LUCREAZĂ".

Sper că n-am uitat pe nimeni.
Ah, desigur, Aktor, repetenții clasei. Rușine.

PS: Alarko slab, nu mai licitează. Makyol trebuie să demonstreze multe. Mapa? Să nu aud de ei.

Dar, per total, nu doar UMB lucrează.

panzer

De acord cu tine, cu o exceptie.

Scoate-i te rog pe Pizzaroti de la "lucreaza". Au inventat anul trecut problema cu apa, pe care n-a mai vazut-o nimeni dupa aceea. Retter au un pasaj mare de facut intr-adevar, dar au lucrat cu un singur cofraj, parca e firma de apartament. Lucreaza mai bine decat au facut-o pe A10, corect, dar fata de ceilalti din lista e tot underdog.

Pana si sub-contractorul lui Aktor s-a miscat cu mai mult talent la tablierul metalic pesta A1 si CF. Retter a pus 2 jumatati de grinzi pe suporti peste A3 si a umplut presa de laude.

Iar la Coni - Trace eu zic sa asteptam toti inaugurarea. Ca zic ca nici in 2025 nu e sigur.

PS: dai un pronistic pentru inaugurarea lotului Pizzaroti de pe A0?  :lol:

naivu

QuoteLucrează la puterea și ritmul UMB? Nu. Dar lucrează.

Xmas

#10139
Si totusi....domn' ministru viseaza ca circulam anul acesta pana la Constanta doar pe otostarada...
https://www.europafm.ro/ministrul-transporturilor-pana-la-sfarsitul-anului-se-va-circula-de-la-craiova-pana-la-constanta-doar-pe-autostrazi/

PS Sa nu va vad cu comentarii rautacioase, c-ar fi campanie electoral, etc :p