News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[SM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Satu Mare

Started by alecu26, December 03, 2018, 09:54:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

klacsma

#135
Azi, la ora 8 a inceput ridicarea structurii podului pietonal peste Somes:
https://www.presasm.ro/foto-video-pasarela-pietonala-ridicata-incepe-operatiunea-spectaculoasa-de-mutare-peste-raul-somes/

Macaraua Liebherr 1700-1.0 sta pe pozitie de o saptamana in asteptarea potolirii vantului.

matyi92

Podul a fost pus pe pozitii pe la ora 15. Este si un UPDATE pe link-ul pus mai sus cu poze din timpul ridicarii. Am fost si eu prezent ceva timp, si in mod ciudat, a fost vant destul de puternic. Costa mii de euro inchirerea macaralei, deci eu cred ca nu au mai vrut sa lungeasca, si au riscat un pic.

raulbogdan23

Din intamplare se face ca aceasta ridicare m-a prins in Satu Mare. Am prins ridicarea cam de pe la jumate si a durat cam 1 ora si 30 de minute pana a fost pus pe pozitie.

O sa procesez si filmarea zilele acestea.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

O sa urmeze si o filmare cu podul peste Somes construit de cei de la STRABAG.

matyi92

Se zice ca a fost o operatiune ce nu s-a mai facut in lume in aceste conditii meteo. Vantul era undeva intre 12-15 km/h cu rafale de pana la 25 km/h, in situatia in care ideal ar fi fost 5 km/h. O sa vina si Deme cu o filmare. Articol din presa maghiara tradus cu google translate:

QuoteÎntr-un vânt atât de puternic, macaraua nu a ridicat niciodată atât de mult ca sâmbătă la Satu Mare peste Somes, așa că nu este de mirare că se face un film educațional despre modul în care pasarela de oțel din Satu Mare a fost răsturnată pe stâlpii ei în octombrie. 28.
Inginerii care lucrează în Satu Mare spun că nu și-au asumat niciodată un asemenea risc ca sâmbătă la Satu Mare. Cu un vânt atât de puternic precum cel care a suflat sâmbătă peste Somes și care a fost însoțit și de rafale și mai puternice de vânt, ținând în sus o bucată de fier cu o suprafață de câteva sute de metri pătrați și cântărind patru sute de tone nu s-a făcut niciodată nicăieri. Deme Macarale, cel care operează macaraua, realizează un film educațional despre incident, care a documentat operațiunea de opt ore cu propriul său videograf, fotograf și operator de drone.
Am realizat și o mulțime de videoclipuri (nu doar sâmbătă), acestea putând fi vizionate AICI pe pagina noastră de socializare.

Opt în loc de patru

Operațiunea delicată a început sâmbătă dimineața la ora opt, ar fi trebuit să întoarcă deja cadrul de oțel al podului pietonal și de biciclete, pentru că macaraua, care era închiriată pe bani serioși, se zdruncinase deja în lunca de o vreme. săptămâna, în timp ce mai avea de făcut. În loc de cele patru ore planificate, operațiunea a ajuns să dureze opt ore pentru că vântul a trebuit să se oprească de mai multe ori. A mai avut loc un accident care a fost evitat cu putință din cauza vântului. În jurul orei zece, structura de fier, puțin mai înaltă decât înălțimea terasamentului, a fost mișcată de vânt în așa fel încât s-a legănat și aproape a ras elementele de contravântuire a podului împachetate pe terasament.

Câțiva metri în ore

Un vânt de 5 kilometri pe oră ar fi însemnat o muncă în siguranță, în ciuda acestui lucru, s-a lucrat cu mișcarea aerului cu o viteză de 12-15 km/h, care uneori creștea până la 25 km/h, moment în care macaraua s-a oprit. Apropo, structura de ridicare a început în pas de melc pe promontoriul format în pat, viteza ei poate nici măcar nu era măsurabilă în km/h, poate în m/h, dar și atunci era în cifre unice. I-au trebuit ore întregi să ajungă la mijlocul albiei cu încărcătura ei scumpă și a putut începe întoarcerea corpului podului. Muncitorii care s-au agățat de frânghii la ambele capete și un camion cu macara au atenuat efectul de balansare al vântului și a fost o perioadă în care uriașul de metal aproape că a tras în apă oamenii care țineau instrumentul la un capăt.
La ora trei după-amiaza, structura de fier a fost aşezată pe stâlpii de pe ambele maluri, dar mai era mult de făcut şi abia la ora patru unul dintre inginerii de pe malul stâng ar putea spune: ,,Domnilor, podul este pe loc, acum pentru totdeauna!"

Sursa: https://frissujsag.ro/oktatofilm-keszul-a-szombati-hidmanoverrol

raulbogdan23

Obiectiv: Pod peste râul Someș, Satu-Mare
Data filmare: 29.10.2023
Constructor: STRABAG



Enjoy!

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on October 04, 2023, 10:35:56 AMAm cautat intre timp care e inaltime pilonilor, 77 de m.

Cand mai ridic drona am sa verific inaltimea exacta la care sunt acum (pilon + macara)

Eu am zburat la 68-70m (nu am decolat de la baza pilonilor ci cu vreo 4m mai sus).

Dupa calculele mele, bratul macaralei este la 75m, iar pilonul cel mai avansat e la 72m aproximativ si ar mai avea de urcat 5m.

Quote from: klacsma on July 30, 2020, 02:04:25 PMAu inceput forarile pe malul stang (sudic) al Somesului:





Powered by API/PUM imgur uploader


f000m

Multumim Raul de filmare, se pare ca a venit una recenta si de la Alin Lauran:


raulbogdan23

Obiectiv: Pod pietonal peste râul Someș, Satu-Mare
Data filmare: 28.10.2023
Constructor: FREYROM
Ridicare tablier metalic: DEME MACARALE



Enjoy!

ijwtsh

Videoclipul nu este al meu. Multumiri uploader-ului!


f000m

Tocmai ce am dat de stirea aceasta cum ca s-a obtinut avizul de la autoritatea aeronautica si din Ianuarie vor sa sa traga tare pe lucrarile ramase la pod.

Daca intradevar se straduiesc, cred ca in vara am putea circula pe pod  :)

Link catre stire

QuoteConstrucția noului pod de peste Someș, situat pe strada Ștrandului, va continua în linie dreaptă ca urmare a obținerii avizului aeronautic. Aceasta înseamnă că lucrările vor avansa rapid începând cu ianuarie, conform declarației primarului Kereskenyi Gabor.

Obstacolele legate de obținerea avizului pentru utilizarea macaralelor la construcția podului au fost depășite, a anunțat primarul orașului Satu Mare. Autoritatea Aeronautică Civilă Română a emis avizul necesar, permițând astfel reluarea lucrărilor.

Primarul Kereskenyi Gabor a comunicat: ,,În cele din urmă, după ce am depășit unele obstacole, am primit avizul din partea Autorității Aeronautice Române. Vestea bună este că, imediat după revenirea specialiștilor din concediu, între 8 și 15 ianuarie, vom accelera ritmul lucrărilor".

RobertH


f000m


f000m

Intr-un articol al celor de la primaria Satu Mare, a fost prezentat un material cum ca, au fost rezolvate probleme birocratice si constructorul a ajuns cu armăturile la cota superioară a pilonilor.

QuoteLucrările la podul peste Someș reintră pe făgașul normal după problemele birocratice întâmpinate.
 
Constructorul a ajuns cu armăturile la cota superioară a pilonilor, iar în următoarele 2-3 săptămâni se va realiza betonarea acestora.

Investiția va intra într-o nouă fază, și anume întinderea și tensionarea hobanelor.

Ai link-ul catre pagina si video-ul primarie:

voicul

Zlow, chiar low de tot viteza la acest proiect.

f000m