News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

tm

Se stie cati stalpi de medie/inalta tensiune trebuie relocati pe intreg traseul? Se vede in filmare ca e un "paienjenis" langa DJ592 si apoi traseul stalpilor e acelasi cu centura pana la pasajul peste CF125.

Ionut

Mulțumim Quest! O filmare în parteneriat cu API. :)

Vlad94

Mulțumim pentru filmare! Ieri seara am vazut o echipa TS care lucrau la descarcarea de pe DJ592 si de asemenea era o echipa de la Strabag(castigatorul licitatie de extindere la patru benzi a DJ592 intre Timisoara si Mosnita). Probabil vor incepe si acestia lucrarile.

office.laurentiu

Multumim frumos pentru filmare, insa baietii sunt la stadiul de tavalit pamantul. Adica pe romaneste, daca iau un tractor agricol, intr-o saptamana il fac sa arate la fel :D .

istvan78

Super filmare!

Deci la "Str. Trandafirilor" (Giroc - lunca Timisului) va fi "pasaj peste"? Adica centura trece pe deasupra?
Asa s-ar rezolva si problema cu pista de biciclete, dar mi se pare solutia mai scumpa... poate gresesc... poate primeaza birocratia...

elphax

#710
parca Dj trece peste si este relocat, adica facut un S - am pus poza cu 2 pagini in urma

SPECTR-2

Mâine vine Bode în vizită pe șantier:
QuoteMinistrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, Lucian Nicolae Bode, vine la Timișoara, vineri, 3 iulie, anunță Instituția Prefectului Timiș. Acesta va face o vizită pe șantierul centurii de ocolire Timișoara Sud.

Conform reprezentanților Prefecturii Timiș, la ora 9, ministrul va fi la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și evoluțiile recente, precum și perspectivele de implementare ale unor noi proiecte care să conducă la dezvoltarea și modernizarea infrastructurii din județul Timiș, iar la ora 11.15, ministrul va face o vizită pe șantierul centurii de ocolire Timișoara Sud.
Tion.

Quest

#712
Multumesc tuturor ptr aprecieri.
Istvan78 & elphax inteleg ce spuneti, la prinz eram pregatit ptr o erata in descrierea filmului pe youtube, dar pe seara am primit informatii ca totusi ar fi corect la str Trandafirilor (situatia inversa pasaj peste VO ar fi si la drumul catre Poligonul de tragere din Chisoda). Mai trebuie re-verificat.

La articolul pe subiect aparut pe Tion, cineva comenteaza interesant:
"Sper ca vor instala panouri fono-absorbante pe acolo pe unde centura trece foarte aproape de noi cartiere. In caz contrar, cineva o sa se aleaga cu niste reclamatii la Garda de Mediu pentru niveluri nepermise de zgomot iar daca in termen de 30 de zile Garda de Mediu nu va face nimic va fi sesizata direct Comisia Europeana.
Pe proiectul de la CNAIR nu exista nici un panou fono-absorbant prevazut...asa ca sunt curios ca in cazul in care nivelul indicatorilor de zgomot este peste cel prevazut in lege, ce functionari publici vor raspunde pentru aceasta situatie..."
Common sense will get you far !

elphax

dar chiar nu prea trece pe langa cartiere, poate doar in zona drumului boilor

Dominik

 Raportul săptămânal cu noutățile de pe șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud.

▶️ Pe partea dinspre comuna Ghiroda, echipele antreprenorului au montat grinzile metalice ale podului provizoriu peste canalul Bega, iar de săptămâna viitoare se va putea circula mai ușor dintr-o parte în alta a
   punctelor de lucru. În aceeași zonă, continuă lucrările spre Moșnița Veche pentru decopertarea stratului vegetal. 
▶️ În zona comunei Moșnița Nouă, s-au făcut umpluturi cu pământ și a continuat armarea culeelor unui viitor pod peste canalul de irigații, precum și relocarea rețelei de telecomunicații.
▶️ În zona localității Chișoda, a continuat decopertarea stratului vegetal și forarea piloților pentru pasajul care va fi ridicat pe traseu și a început relocarea unei rețele de irigații.
▶️ Asemenea rețele trebuie relocate și în partea cealaltă a proiectului, în zona localității Utvin. Aici au reînceput forajele pentru podețe și s-au făcut lucrări de consolidare a malurilor unui podeț. Arheologii au
   continuat cercetările la situl 7, iar la situl 6, închis, s-a început nivelarea terenului.





























DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

Quest

Portalul "Banatul Azi" ne-a obisnuit deja cu materiale video de calitate.
Vizita ministrului Bode la VO Tm Sud vineri 03.07.2020.

Mihaela Florescu (Director de Proiect Tirrena Scavi) face si clarificari in privinta tipului de intersectii pe care VO le va avea (de la 2:05)

Cu ocazia asta s-au lamurit deplin lucrurile:
km 16+510   este intersectie in cruce VO cu DC98 (Rudicica Urseni)

km 11+576   este pasaj cu acces peste str. Trandafirilor (acces prin 2 giratorii)

km 8+567   este pasaj peste VO pe drumul de la Chisoda catre Poligonul de tragere

Am facut o erata cu aceste corecturi si in filmul pe care l-am postat cu VO Tm Sud.

Iata materialul "Banatul Azi":
Common sense will get you far !

ovidiutm

In Romania piramidele sunt relocarile LEA  :D

Vlad94

Asta asa este. Sunt curios cum va arata noul traseu al retelelor de inalta tensiune.

andreys

#718
^^
Deci pana la urma i-a venit cuiva mintea la cap si a facut acces din str. Trandafirilor.
Mi-ar place sa fie publicate si niste planse detaliate sa vedem daca au rezolvat in vreun fel accesul pietonal si al biciclistilor.

Buraddo

Quote from: Quest on July 05, 2020, 10:28:22 PM
Portalul "Banatul Azi" ne-a obisnuit deja cu materiale video de calitate...

Deși nu se vede prea bine, pare elegantă soluția de intersecție de la Giroc, dacă ar fi toate nodurile astfel...
Nu înțeleg eu ce vorbesc oamenii ăștia? Ei chiar discută despre intersecția cu Drumul Boilor arătând pe hartă drumul județean? Nu a observat niciunu că nu apare nimic pe hartă unde ar trebui?