News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pum89

#855
Centura nu se va putea largi la 4 benzi din cauza stalpilor de inalta tensiune. Centura trece pe langa acesti stalpi.





cristi5

#857


Poate exista o logica in intersectia asta care-mi scapa?

Drumul Timisoara - Urseni se taie. Adica ai mers pe calea aia ani de zile, de maine nu mai poti, ocolesti. Siguranta rutiera teoretic foarte buna (curbe exclusiv la dreapta), dar practic riscul e ca oamenii obisnuiti sa mearga de la Calea Urseni la...  Urseni vor incerca sa forteze intersectia.

Pe urma e lipsa relatiei de pe centura spre stanga. Se pot face iesiri exclusiv spre dreapta daca de ex. pe stanga exista un drum paralel. Atunci se iese la stanga pe o iesire precedenta si se continua pe drumul paralel.

De la Calea Buziasului la Calea Urseni exista un drum paralel cu centura (1,5km), nu stiu cat e de bun dar macar teoretic e ok.

https://www.openstreetmap.org/way/25761014

Pe sens invers iesirea precedenta unde e? Strada Trandafirilor? Acolo nu pare sa existe niciun drum paralel si oricun e distanta mare pana la Calea Urseni.

Centura neavand separare de sens, hai sa ghicim ce vor face oamenii pt relatia spre stanga? Cel putin in zona unei astfel de intersectii ar trebui instalat un parapete median. Dar probabil e proiectat suficient de inghesuit...

Si raspunsul CNAIR are mult tupeu. Adica:

"daca reparam mizeria asta pe care tot noi am facut-o dam vina pe voi ca ati intarziat proiectul si l-ati scos din buget. N-aveti decat sa va faceti pasaj"

Quest

#858
Eu n-as face un capat de tara din subiectul intersectiei VO TM Sud cu DC98. Pe GM se vede ca giratoria de la km 14+608 (45.69549950145195N, 21.269358282142484E) a fost gindita ptr urcare/coborire de pe VO, atit ptr Giroc (~8,8k locuitori @ 2011) cit si ptr Urseni (~1,3k @ 2011). Da, ursanenii nu vor mai avea drum drept catre/dinspre TM. Dar la o adica, cit de mult poti segmenta parcurgerea snur a unei VO, ptr a asigura accesul usor inclusiv al unei comunitati de 1,3-1,5k locuitori ?  Urseniului i-a crescut importanta intrucit a devenit si el dormitor al TM ? Nu stiu, cred ca in mult mai mica masura decit Mosnita, Giroc sau Dumbravita.

Acum se vede ca daca VO TM Sud s-ar fi facut ca DX 2x2, asa cum Cutter a propus-o in Parlament in anii trecuti, atunci traseul de la Ghiroda si pina la DN59 putea fi parte din traseul A9 (care A9 acum la croirea ei, in contextul unor PUZ-uri generoase, are probleme de strecurare printre casele din Bucovat si Mosnita). Complicat.

LE: da Cristi5 (1 mesaj mai jos) acolo e km 14+608 unde pe o plansa de perete de mari dimensiuni la TS e pozitionata o giratorie. E adevarat ca acolo nu pare sa se lege la ceva, intersectia VO cu DJ595D fiind la 500 m mai jos. Mai trebuie intrebat.
Common sense will get you far !

cristi5

#859
@Quest acea giratie pt Giroc si Urseni lipseste de pe OSM. E vorba cumva de DJ595D? Exista o sursa, o plansa?

Aici?

https://www.openstreetmap.org/#map=16/45.6924/21.2689

E ciudat de aproape de Strafa Trandafirilor care are nod denivelat...

Adrian.TM

#860
În 10-15 ani mai mult ca sigur că localitatea Urseni va deveni și ea un "satelit" al Timișoarei, deoarece exact asta s-a întâmplat și cu comunele Moșnița Nouă, Giroc, și Dumbrăvița care au devenit practic suburbii.
Deci ar fi o prostie să nu se găsească o soluție utilă  pentru locuitorii din Urseni!
Trebuie menționat că, dacă se păstrează designul acestei intersecții, ocolul va trebui făcut prin comuna Moșnița Noua via DJ592, care este un drum foarte aglomerat la momentul actual, deoarece toți navetiștii care vin dinspre Buziaș și comunele din Sud-Estul  Timișoarei circulă pe acolo.

P.S. Daca s-a putut gasi o solutie la intersectia cu Drumul Boilor(DC 149 Mosnita-Timisoara), de ce nu s-ar putea face la fel si aici?

udar

^^^
Cu atat mai bine trebuie gasita o solutie aici pentru ca acest drum era si este functional fata de cel de la Drumul Boilor care nu era si inca nu este ceva functional :(  ...

cristi5

#862
Am discutat un pic cu @iuli

Giratia de care zice @Quest va fi cam aici

https://www.openstreetmap.org/note/2609813#map=15/45.6874/21.2738&layers=N

Adica la jumatatea distantei dintre CF 918 (Timisoara - Urseni) si DJ595 care inteleg ca e drum de tractoare si care cel mai probabil va fi si el taiat in doua.

Va fi o giratie in camp, legata deocamdata la nimic. Acolo pot intoarce ursenenii cand vin de la Timisoara, la vreo 1,97 km de calea Urseni, traverseaza pasajul peste CF, intorc in giratie, apoi il traverseaza in sens invers... Hmm.  Sau se pot duce de la inceput pe Calea Buziasului, traverseaza centura prin giratie si apoi o iau pe drumul de care am zis. Asa probabil ocolul e mai mic, 1km sa zicem, depinde de unde pleaca din Timisoara.

Eu cred ca o problema majora la Calea Urseni este proximitatea caii ferate (desi e o cale ferata industriala).  Teoretic nu se prea face giratie asa de aproape de CF. Practic daca acolo nu trece niciun tren, nu stiu ce sa zic...  Un viitor pasaj ar trebui sa traverseze si calea ferata si centura si canalul...

Asa arata Calea Urseni, trafic foarte mic, cel putin la momentul filmarii. Se vede traversarea canalului (minutul 21:00) urmata imediat de CF. Printre ele va trece centura.


Pe Sentinel eu nu vad nicio lucrare in zona. Ba parca ceva intre Calea Urseni si CF 918

cristi5

Ah si sa nu uitam ca la pasajul nordic al centurii Arad avem precedentul. Venind pe pasaj dinspre est, trebuie intors pe centura 1+1 intr-o giratie la 650m distanta pentru a ajunge pe sensul celalalt si a iesi spre Arad. Eu am vazut vreo 3 filmari cu soferi care o taie de-a dreptul.

danvoicu

Nu pot cere sa se faca 2 giratorii de o parte si de alta a centurii situate pe DC98 ?
Pare ca ar fi mai ieftine si mai usor de realizat.

elphax

cu ce ar ajuta giratoriile ? aici vorbim despre faptul ca nu exista pasaj. centura efectiv taie drumul existent
dar cum centura e un drum simplu cu o banda pe sens, daca nu pun parapet pe mijloc , oamenii vor trece cum vor putea

cristi5

#866
Quote from: horyatm on March 15, 2021, 07:26:14 PM
Cum va fi intersecția cu DC98 Timișoara - Urseni?

Planșa din SF, cea veche.



Plansa din 2011 spre Urseni are unghiul gresit al caii Urseni fata de centura si canal  :lol: Unghiul real e de 45 de grade, ei l-au desenat de 135 de grade :)

elphax

asta era foarte veche, 2011. era un fel de intersectie acolo :)

cristi5

#868
https://www.facebook.com/groups/urseni/permalink/3917351974992062/

Pe grupul de Fb se gasesc si petitii facute lde ursenari. Dar aici se vede cel mai recent raspuns CNAIR (29 martie)

Ursenarii (zisi si medvășani) le-au trimis la CNAIR si o simulare de trafic la 1400 vehicule pe ora pe sens :)

PS: sa remarcam si bogata activitate pe grup a micilor intreprinzatori, vreo 10 posturi pe zi... greu de gasit postarile cu centura :)

mircea

"Nu ne face guvernul iar noi ca politiceni locali nici nu căutăm soluții" episodul 3249451, distribuția Timiș. E atât de grețos serialul ăsta...