News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cozak

Si cateva poze de sambata cu organizarea de santier in locatia semnalata de colegul de mai sus.














Manu_Tm

Ce sunt eu curios daca bretea din DN6 in centura de aici din directia Lugoj->Timisoara v-a fi modificata. Momentan lumea intra pe centura de cele mai multe ori fara sa se asigure, insa problema e ca banda de incadrare e f. mica si ingusta, iar in dreptul marcajului cedeaza te afli in unghi mort de unde te asiguri f. greu. Daca nu v-a fi modificata prevad multe accidente in zona pe cand centura v-a fi gata.

elphax

Nu prea au cum sa o modifice, nu cred ca e cuprins în  noul proiect. Într-adevăr e prost făcută intrarea,  de parca ar fi știut ca rămâne așa

Dominik

#498
Descoperiri importante au fost realizate de arheologii de la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia care realizează săpături preventive pe traseul viitoarei Variante Ocolitoare a Municipiului Timișoara Sud.
Au fost descoperite locuințe, grupuri mortuare, gropi menajere și cuptoare, componente ale unor așezări din 3 epoci diferite: epoca bronzului târziu (sec. 12-11 îH), epoca romană sec. 4-5 dH) și epoca medievală timpurie (sec 11-13 dH).Este vorba de locuințe de suprafață și bordeie din perioada neolitică, dar și morminte sarmatice din secolul 3-4 dH.
Au mai fost găsite obiecte de ceramică plastică antropomorfă, unelte de os, silex și obsidian.














You're in Steelers Country

TibiV

Super-fain pentru istorie, si pentru arheologi(e)!
(Fara ironie, chiar arata intr-un mare fel vasele alea dupa vreo doua milenii... Si in mod sigur nu sunt de la Zepter...)

Dar nu ar fi fost mai inteligent ca beneficierul lucrarii (care stia pe unde trece drumul...) sa faca etapa de descarcare arheologica cu un an sau doi inainte de inceperea lucrarilor?....
Off....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horyatm

Proiectul tehnic încă nu e gata, deci probabil va mai dura până constructorul va intra în teren. Nu cred că vor dura prea mult lucrările arheologice.

Tibi

Buna ziua. Sunt din Timișoara și am un loc de casa la Rudicica, localitate pe lângă care va trece centura de sud. In aceasta zona centura este proiectata să treacă pe traseul a doua LEA de 110 kv. Din câte știu eu acestea au Zona de protecție de 18,5 m din ax. Aveți idee cum vor rezolva constructorii problema pe cei 14 km de suprapunere? Am înțeles că nu există încă nimic în lucru la Enel și dacă nu mă înșel ar trebui început șantierul cat de curând. Mulțumesc.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

udar

#503
Imagini din satelit cu organizarea de santier pt centura de Sud-TM al celor de la TS.

Martie 2019


Iunie 2019

pasadia

Am trecut și eu pe acolo și am văzut lucrările, dar eram sigur că urmează o hala noua acolo. Ești sigur că e organizarea de șantier? Îmi pare cam departe, as fi zis că ar trebui sa o facă undeva mai în mijlocul traseului nou (să zicem prin Moșnița sau mai spre Giroc).

udar

Este sigur ca acolo va fi.
Deja au ingradit cu gard si parca incepeau pregatirea pentru o statie de betoane.
Sunt multe utilaje si masini cu sigla lor TS.

Quest

Interesant, TS isi face org de santier in afara traseului lucrarii Centurii Sud, linga Aeroport, pe Centura Nord, in dreptul giratoriului existent care deserveste Giarmata Vii. Era mai normal sa si-o faca undeva pe la Giroc, pe la jumatatea traseului Centurii Sud, dar or fi avut ei motivele lor ptr aceasta alegere.

Mersi udar ptr info.
Common sense will get you far !

udar

Saptamana asta sunt plecat din zona dar saptamana viitoare am sa fac niste poze cu organizarea de santier in ce stadiu mai este.

Cozak

Cateva poze cu organizarea de santier TS pentru centura TM. Se lucreaza la ingradire, au aprut ceva utilaje, containere. Locul a fost inaltat si fiind o zona in panta l-au adus la aceeasi cota.














































Powered by API/PUM imgur uploader

Quest

Multumiri Cozak ptr pozele de la sol.

Pun si eu o poza cu intreaga organizare de santier a TS, ptr Centura Sud. In prim-plan este Centura Nord, cu giratoriul care deserveste Giarmata Vii. In plan indepartat se distinge turnul de control al Aeroportului "Traian Vuia".

Common sense will get you far !