News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

survola

Traseul nou-deschis a apărut pe GMaps, fără trafic deocamdată.

vladucha

am trecut pe centura in ziua deschiderii, venind dinspre moravita inspre deva. de obicei o iau la dreapta in jebel, pe la lieblieng si ies la remeta mare. am zis sa o iau tot inainte sa testez centura.

pe scurt, am ajuns cu cateva minute mai iute la autostrada, insa nu cred ca voi mai alege acest traseu pe ruta mentionata.

faptul ca e o singura banda a facut ca jumatate de drum sa merg cu 50-60 la ora in spatele unei coloane formate in spatele unui sofer incepator. asta a dus la frustrari ale altora in trafic care a generat depasiri destul de periculoase. oricand se v-a intampla un accident vei fi blocat in acea zona, eventual v-a trebui sa te intorci. semnul catre A1 este minuscul, o mica tabla verde, pe care am ratat-o luand-o inspre arad, mergand cu cei din fata mea. am reusit sa cobor si sa o iau spre timisoara si sa intorc la urmatorul sens giratoriu, insa as spune ca iesirea spre bucuresti/A1 ar trebui semnalizata cu panouri foarte mari.

desi era prima zi, centura mi s-a parut deja incredibil de sufocata, foarte mult masini pe ambele sensuri.

probabil pentru localnici e bine, dar ca centura pentru un oras ca timisoara parerea mea e ca nu v-a face mare lucru pentru cei aflati in tranzit.

dorum

#1577
Pai daca ne doream autostrada, iaca nu e :(
Si consatenii mei (unii dumbraviteni) voiau autostrada prin comuna, dar iaca, nu e :) e la limita normativului latimea benzii...
Dar, orice investitie de genul asta (da, daca Drula & co rezolva sa se faca la 4 benzi, era wow) rezolva anumite probleme si iti scade din timpul de deplasare.
S-a facut, o folosim... Nu ti se pare fezabila? N-o folosesti!
Io ma bucur pt deschiderea de drumuri noi, sa fie si cu o banda pe sens... pt unii, daca era autostrada Viena - Graz la noi in zona, acei unii comentau ca de ce are 4 benzi pe sens ca e greu sa te asiguri schimband benzile...
Hai sa ne bucuram de ce avem, s-au rezolvat niste probleme mari pt TM cu aceasta centura "arhaica", cum o fi ea.

Gio

Asta e, trebuie demarat proiect de largire la 2+2, daca ai gandit-o prost macar repara.

naivu

^sunt atâtea A/DX/centuri/VO nefăcute în România, ce te face să crezi că se vor găsi la nivel național resurse (financiare și birocratice) ca să lărgească un proiect proaspăt terminat?! Primăria Timișoara sau CJ Timiș nu cred că au fonduri pt asta. Cum vezi acum centura Timișoara S, așa va rămâne pt 20-30-50ani.

dizzy

Primul accident VTM km 34 la Chisoda






survola


BigZ

Sunt si zone cu parapet intrerupt...


Americanul Clujean

@vladucha
sunt localnic, stau la Ghiroda. Eu mă bucur tare pentru această centură, cum o fi ea. Din câte am observat circulând azi prin oraș, centura a cam scos majoritatea tirurilor, ce ajută extrem de mult. Dacă vreau s-o iau spre Moșnița, ajung mai repede pe centura.
Referitor la aglomerația, depinde și ora în care te duci. Dacă ai parcurs centura la orele de vârf, o să fie mai aglomerat. Oricum, direcția Șag-Ghiroda o să fie probabil cea mai aglomerată fiindcă șoferii de tir vor merge probabil pe acolo. Practic, elimini bucuria de a trece prin oraș și de a mai staționa la semafoare, etc. Centura o să ajute și Blvd-ul Rebreanu foarte mult pentru că mașinile mari scuturau efectiv clădirile de acolo. Pentru noi de aici, deja este un mare plus.
Ar trebui să fie la 4 benzi, cum este și la Brașov? Da. Vor fi nevoiți s-o lărgească la 4 benzi? Probabil că nu dacă vor face A9 pentru că va prelua majoritatea traficului greu, și în rest va rămâne mai mult traficul local din zonă.
Se pare că UMB a făcut o treabă destulă de OK, mai au ceva de terminat în câteva locuri cu parapetele, dar în rest, drumul este bun. Îi felicit pentru că au terminat și arată destul de bine.

vladucha

Nu am nimic impotriva ca s-a facut. Orice drum e mai mult decat nimic, deci e binevenit.

Imi impartaseam doar experienta proprie ca masina aflata in tranzit. Am si zis ca pentru localnici v-a fi o usurare a traficului din oras.

Mai spusesem si ca drumul ingust v-a duce la depasiri periculoase si frustrari, care vor rezulta in accidente, din pacate a si avut loc primul incident de acest fel.

Gio

Dar macar exista spatiu de extindere?
Din imagini pare ca s-a construit la ceva distanta de zone rezidentiabile/ industriale.
Realist, nu ne putem astepta la vreo extindere in urmatorii 20 de ani ci doar la A9z

JohannDB

Lipsesc niște N.J. mediani......... Și astfel e rezolvată total...... :D  :D

Vlad94

Fac drumul Arad-Timișoara în fiecare săptămână și datorită centurii de sud s-a creat un ambuteiaj semnificativ între DJ691 și DNCT Nord. Aici ar fi neaparat nevoie de un pasaj peste giratoriu. Visez frumos, dar fain ar fi să îl cupleze de proiectul de extindere al pasajului de la Remetea.

a.l.x

QuoteExtindem centura de nord a Timișoarei și o aducem la patru benzi!

Continuăm proiectele de dezvoltare a infrastructurii rutiere din județul Timiș și facem o investiție necesară cauzată de creșterea traficului în ultimii ani. Modernizarea actualei variante de ocolire Timișoara Nord, care leagă Calea Aradului de aeroport, va însemna amenajarea drumului la patru benzi de circulație, investiție ce va putea fi realizată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.
Potrivit specialiștilor CNAIR, traficul a înregistrat o creștere exponențială față de nivelul traficului de perspectivă luat în calcul prin proiectul tehnic, acesta având o valoare reală de peste 11.000 de vehicule față de estimarea inițială de 6200, iar pentru 2030 CNAIR estimează un trafic de două ori mai mare. De asemenea, s-a constatat că, odată cu deschiderea circulației pe centura Timișoara Sud, volumul de trafic s-a mărit semnificativ și au apărut blocaje pe Timișoara Nord. Această modernizare este mai mult decât necesară, iar investiția ar putea fi finanțată prin PT 2021-2027. Am promis că ne vom ocupa de marile proiecte ale Timișului și Timișoarei și, împreună cu Sorin Grindeanu, găsim soluții pentru ca obiectivele pe care ni le-am propus să fie puse în practică: Centura de Sud a fost finalizată, Centura de Vest este în procedură de licitație, iar acum pregătim modernizarea Centurii de Nord.

FB-Alfred Simonis

Powered by API/PUM imgur uploader