News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Lau

Am înțeles ca azi dimineața a fost groaznic traficul prin Mosnita de când s-a deschis centura... cozi interminabile la sensul giratoriu de sub centura.
Probabil deoarece se cedează prioritate celor ce coboară de pe centura.
Si probabil sunt destui de mulți cei care vin din Urseni si acum sunt nevoiți sa folosească centura pentru a merge spre oraș.

Vlad94

Am fost ieri pe centură. Între DN6 și DJ592 (Moșnița) am mers bine. Bucata dintre DJ592 și Calea Urseni e aglomerată. Eu unul nu am înțeles așa o proiectare lipsită de orice noimă. Că au făcut 2 giratorii de perspectivă, dar au blocat un drum existent și folosit :lol: nu mă miră, dar la Fabrica de Zahăr au dat dovadă de un cretinism ieșit din comun prin acea intersecție doar cu viraj dreapta. Nu știu care e firma care a proiectat așa o soluție imbecilă, dar eu unul i-aș lăsa doar să proiecteze rigole pe drumuri.
Revenind, problema de fond a centurii Timișoara este că nu a existat o coordonare clară între proiecte precum: Centura de Vest cu 2 benzi pe sens și separare mediană se termină într-un giratoriu, descărcarea A9 pentru Timișoara Sud se termină într-un giratoriu și între cele două va rămâne o bandă pe sens. Mai mult decât atât, între drumul A1-DN69 și centura de Vest se utilizează un drum existent deja aglomerat. Este de-a dreptul trist când văd atâta lipsă de viziune.

dizzy

#1562
Pasaj CF125 azi dimineata

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dizzy

#1563
Pe VTM apar placute cu kilometraj, pare ca numaratoarea incepe de la DN6 si creste in diectia DN69, DN59...

Sorinus

Nu ar fi logic sa fie tot DNCT, ca e in continuarea centurii de nord?

MariusC

Destul de aglomerata din prima zi de folosire.
Posibil sa fie la fel de aglomerata ca portiunea Mahle - Dumbravita.

dizzy

Au redenumit-o toata.

Centura municipiului va avea indicativul #VTM – Varianta Timișoara, indicativ care se va aplica și centurii existente și care se va extinde și la varianta de ocolire Timișoara Vest,

Quest

Am fost azi pe la 11:00 pe VO TM Sud.
Ca sa ajung in Freidorf, am mers pe Rebreanu + Sagului (traseul de tranzit greu de pina acum). E deja o diferenta neta intre cum era pina la deschidere vs cum e azi. Pur si simplu au disparut TIR-urile de pe aceste 2 bulevarde. E clar mai aerisit traseul.
 
Nu-mi e clar unde incepe numaratoarea de km a VTM, intrucit in Freidorf placutele arata deja km 27, catre Nod Remetea (DN6) numaratoarea crescind pina pe la km 53.

Am iesit putin de pe VTM la Flonta (Nod Giroc) si-am stat in zona sa vad ce trafic greu este pe centura. In sfertul de ora de oprire, am numarat in ambele sensuri un total de 26 unitati (TIR, Raba, etc.)

Am parcurs pe VTM usor distanta din Freidorf pina la Nod Mosnita, apoi am avut in fata o cisterna care mergea mai molcom.

Pe la 15:00 am stat un sfert de ora in zona Nod VTM cu DN6, intr-un punct din care puteam vedea:
- ce proportie de TIR-uri ce vin dinspre Remetea, o iau catre VOTM Nord ca sa intoarca 180* la prima giratorie, ca sa ajunga pe VO TM Sud.
- ce proportie de TIR-uri ce vin dinspre Remetea, o iau catre oras ca sa intoarca 180* la prima giratorie (Lidl), ca sa ajunga pe VO TM Sud.
Nu mi s-a parut ca exista o preferinta ptr vreuna din variante.
Common sense will get you far !

elphax

Am testat si eu centura aseara, se merge bine in ciuda liniilor continue dese, stai dupa TIR dar mergi cu 80-90 chair si in coada. E OK, cine are de traversat orasul Sud-Est face 5-10 km in plus dar castiga 20-30 de minute.

Si da, azi a fost foarte aglomerat la Mosnita, toata ziua, din cauza celor care ocolesc pentru a merge la Urseni. Primarul de acolo are mare noroc daca nu o sa fie linsat pana se termina saptamana.
Si confirm, nu am mai vazut TIR pe Rebreanu, am trecut de 2 ori dupa-masa si se merge bine chiar si pe vremea asta ploioasa

dorum

asta ma bucura cel mai mult, scoaterea majoritatii tir-urilor de pe Rebreanu

TibiV

#1570
^^

Foarte buna filmare, si foarte-foarte bun montajul!  Felicitari! Dar mi-e teama ca in scurt timp centura asta va deveni un fel de DNCB-2...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Voi pomeniți de Rebreanu, dar mie, rar când ajungeam prin Timișoara, mi se părea mai gravă situația pe străzile dinspre Fabric (Andrei Saguna, St. o Iosif). Pentru alea e mană cerească dacă sunt scăpate de tiruri.

Și în altă ordine de idei, a apărut pe Gmaps bucata dintre DN6 și DN59.

Adrian.TM

#1572
^
Chiar am intrebat ieri pe cineva care sta in zona strazilor Andrei Saguna-St. O. Iosif si mi-a spus ca s-a mai calmat situatia, dar inca trec tiruri.
Sigur va mai dura pana vor afla toti de Centura, plus ca Maps inca nu ruteaza pe acolo la aceasta ora (10.20).

gruia88

In poza nu vazui nici o masina de DJ , e clar nu stim inca de ea , ajungem noi si acolo  :lol: .

Quest

@pasadia ^-3
Sigur ca lumea de pe tot traseul de tranzit rasufla usurata (Sagului, Rebreanu, Vidrighin, St.O.Iosif, Saguna, Dorobantilor, Lugojului)
Common sense will get you far !