[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Uita-te bine la imagini...

Nici o sansa inainte de septembrie.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Da, dar cu un efectiv mai putin de oameni.
You're in Steelers Country

GIV

cred ca sunt cel putin 2 structuri la care rampele din biscutiti de abia ies din pamant.. plus alte lucrari de suprabetonari si hidroizolatii care cer respectarea unor timpi tehnologici, nu conteaza nr de oameni din santer

voicul

Corect, dar in afara de structurile respective ... nu stiu daca mai e ceva de facut si eu am dat un termen de 5 saptamani.
Acum vedem, pentru ca conteaza efectivul pe care il au / o sa il mai aiba in urmatoare perioada.

freelancer

Quote from: TibiV on July 07, 2024, 01:40:32 PMUita-te bine la imagini...

Nici o sansa inainte de septembrie.

de acord, asta sustineam si eu prin primavara, ca incadrarea in termenul contractual e fantasmagorica.
Bie e sa fie si septembrie, si octombrie, dar sa-i dea drumul anul asta, ca o asteptam de 20 de ani.

Ca politicienii bat campii, ca-s in campanie, asta stie toata lumea.
ca jurnalistii sunt cam la fel ca politicienii (nu-si verifica informatiile, prefera sa publice un citat decat sa faca un minim de documentare), asta probabil ca afla din ce in ce mai multi oameni.

iuli

#1355
Deci e cam clar ca nu se poate termina pana la sfarsitul lui august intreaga centura. Doar daca o deschid partial cu acces la cele doua pasaje de la Sag si Mosnita pe langa pasaje.


mersi
frameD Future PRODUCTIONS

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tom_sawyer

Grindeanu a zis azi că la sfârșit de august e gata :) ; stadiul actual e 92%.

voicul

Daca a zis Grindeau se face!
N-am vazut politician in viata mea care sa nu infloreasca.
Il scuzam noi, pentru termenele de Mai, Iunie si Iulie.

Am dat un termen 15 August cu care ... eu as zice ca ar fi iesit. Ce nu mai vad 550 de oameni pe santier.
Mai sunt 2 rampe - 1 luna si maruntisuri, dar e foarte discutabil, pentru ca 550 de oameni ... poate cu aia de pe A7.

Oricum, ca pe orice santier care se respecta: e aproape gata.

Cuneo


Mulțumim, frameD Future PRODUCTIONS!

TibiV

La 05.20 se vede armatura metalica pentru santurile de scurgere - este prima data cand vad asa ceva. Interesant...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexa_adrian2001

Cred ca tot pe acest topic s-a mai discutat. Motivul ar fi pamantul mlastinos.

Johnny1711

Am desemnat astăzi câștigătorul licitației pentru construcția Variantei Ocolitoare #TimișoaraVest (13,9 km)!
După semnarea contractului, Antreprenorul turc (NUROL INSAAT VE TICARET AS) va avea la dispoziție 1,41 miliarde de lei (fără TVA) și 30 de luni (6 luni perioada de proiectare și 24 de luni execuție), pentru finalizarea acestui obiectiv.
#VariantadeOcolire Timișoara Vest va face legătura între actuala centură a municipiului ( #TimișoaraNord) și Varianta de Ocolire #TimișoaraSud (care urmează să fie finalizată la sfârșitul lunii august 2024).

Noua variantă de ocolire din vestul municipiului Timișoara va avea un profil de 4 benzi (2 benzi pe sens), iar pe traseul acesteia vor fi construite inclusiv:
- un pasaj peste #DN59 și peste linia #CF100 (750 m),
- un pasaj peste #DN6 și linia #CF133 (450 m),
- pod peste râul #Bega și peste rezervoarele de nămol (450 m).

Pentru asigurarea relațiilor de trafic contractul prevede și amenajarea a 4 noduri rutiere:

- Nod rutier la intersecția cu #DN69 (E671) și cu Drumul Național Centura Timișoara (#DNCT),
- Nod rutier la intersecția cu #DN6,
- Nod rutier la intersecția cu #DN59A,
- Nod rutier la intersecția cu Radiala Nouă de Vest (#C30).
Contractul, finanțat prin Programul Transport 2021-2027 (#PT), va putea fi semnat după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestații și după soluționarea acestora (dacă va fi cazul).

#CNAIR #investitii #Banat #infrastructura #CristianPistol

a.l.x

Să vedem dacă va face Strabag contestație. Dacă poate cineva să pună traseul cu structurile pe hartă în locul acelei linii.

Cetatean

Sunt tare curios cat e difernta de bani intre oferte. Si la fel ca la multe alte contracte,cat o sa fie diferenta fata de valoarea de la licitatie,la receptie.

voicul

Nu e rau cu Nurol. Lucreaza bine si pe A7.
Vedem, ca m-as mira sa nu coneste Strabag.