News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cetatean

#1275
Max agro tocmai a inaugurat o "magaoaie". Dupa parerea mea,inseamna ca trebuie/vor deveni mari. Intr-o statie de asta nu investesti,daca n-o folosesti. Cred ca e printre celw mai mari din tara,daca capacitatea chiar e 700 t/ora...nu ma bazez 100% pe info jurnalistica. Nu le are baietii cu cantitatile. In alt articol parca vazusem 750...
Probabil asteapta ceva...ori centura,ori drumul de legatura ori autostrada spre sarbi. De urmarit.

https://www.banatulmeu.ro/drumuri-si-poduri-banat-parte-a-grupului-maxagro-a-inaugurat-cea-mai-moderna-si-sustenabila-statie-de-asfalt/

chicago

Sursa DRDP Timișoara FN

QuoteCirca 650 de persoane (muncitori și TESA) s-au aflat săptămâna aceasta pe șantierul centurii Timișoara Sud. Stadiul lucrării a trecut de 75%.
👷 Echipele antreprenorului continuă așternerea straturilor de bază, precum și alte lucrări de drum, dar se lucrează cât e ziua de lungă și la structuri (poduri și pasaje).
A început montarea sistemelor pentru panourilor fonoabsorbante, se lucrează la parcările de pe traseu, la montarea sistemului de iluminat la pasaje, a început și montarea parapetului pietonal la podul peste Bega din zona Ghiroda.
📷 Imaginea șantierului se schimbă de la o zi la alta, mai ales că la partea de drum se lucrează "full time", 24 de ore din 24, în două schimburi.
#VOTS





























Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

De la frameD Future PRODUCTIONS : PASAJELE de pe CENTURA SUD Timișoara - Stadiu lucrări 19.04.2024 #umb

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

naivu

Pe alte threaduri s-a speculat ca prin iunie (sau 2-3luni de la speculatie) lucrarea UMB de pe centura Timisoarei va fi gata si sute de angajati si utilaje vor deveni disponibili sa faca minuni pe alte santiere UMB, pe atunci inca parasite. 
Din experienta altor santiere, de obicei, cu 2-3 luni inainte de inaugurare erau pasajele betonate si terasamentele aproape la nivel; am vazut in filmarile de aici grinzi/tabliere care inca nu au fost ridicate si multe terasamente mai aproape de cota zero decat de cota finala. Nu vreau sa desconsider capacitatea de mobilizare a UMB, dar santiere aflate intr-un stadiu similar au necesitat vreo 9luni pana la inaugurare.
Cat de fezabila vi se pare o inaugurare in iunie? Cate resurse vi se pare ca are UMB acolo? Suficiente cat sa termine dupa aceea CraPi4 in 2024 (eventual si un 20-30% din A1LD2E)?

Cozak

Multumim pentru filmare, foarte mare avans de la ultima vizionare, structurile sunt catre final, sunt betonate, doua pasaje mai sunt in lucru, eu zic ca termina rapid si se vor reloca catre alte lucrari in tara. Ramane asfaltatul care se executa cu subcontractori, apoi finisaje. Iulie e fezabil. :cheers:

voicul

@naivu eu stiam ca e vorba de Mai deschidere  :)
Oricum care e intrebarea: cand se deschide sau cand se relocheaza oameni pe alte santiere? (ca la ultima parte: deja prin Mai e clar ca de la 450 - 500 cati sunt acolo se va ajunge pe la 200 poate chiar 100).

naivu

^scuze Timisoara, intrebarea mea e cand si mai ales cat se relocheaza pe alte santiere  :) (ca sa ne facem o idee cat de realizabil e tot CraPi4 si ceva A1LD2E in 2024).

Vlad94

Mai durează treaba, la Remetea mai au de refăcut o bretea de care nu s-au apucat.

chicago

Drdp Timișoara
QuotePe șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud, săptămâna care se încheie a fost la fel de intensă, cu circa 550 de persoane angrenate în activitățile specifice. Au continuat lucrările la poduri și pasaje, la șanțuri, umpluturi, la consolidarea terasamentului, ori la așternerea stratului de bază pe mai multe sectoare, inclusiv la intersecțiile și girațiile de pe traseu. De asemenea, s-a lucrat la montarea de parapet fonoabsorbant în zona Moșnița Nouă și la cele două parcări care vor fi pe traseu.
👷 La partea de drum se lucrează full time, 24 de ore din 24, în 2 schimburi. La partea de structuri se lucrează cât permite lumina zilei. 
#VOTS






























Powered by API/PUM imgur uploader

Arthosor

Hello...întreb aici poate e cineva mai in tema ... Se știe cumva când vor bloca dc98 Urseni Timișoara? Nu de alta dar sa știu din timp când sa nu mai plec spre Calea Urseni  :lol:

user3412

#1285
Poze de ieri, nu pare ca o vor bloca in curand. Nu se mai numeste DC98, acum ii zice DC152.





Nu s-a schimbat nimic la intersectia cu Calea Urseni. Intersecția va fi cu virare obligatorie la dreapta.





horyatm

Probabil când se vor apropia de finalizare, la aplicarea marcajelor.

Bogdan27

Termenul de finalizare este final de iulie, nu mai sau iunie  :)

Arthosor

Tocmai de aia întrebam ... Pentru că va fi nevoie de amenajare a drumului peste dc98/dc152 care necesita timp ... Mă gândeam că e careva care cunoaște etapele care urmează....de schimbat clar nu se schimbă nimic la intersecție... Vor tăia drumul penct iar eu voi fi nevoit de la Urseni sa merg prin Moșnița până se termină centura ... Eu și restul celor care se folosesc de acel drum

user3412

#1289
21.04.2024 Situatia intersectiei cu Calea Urseni


Distanta Timisoara - Urseni va creste in medie cu 3.5 KM, datorita intersectiei cu centura de sud Timisoara.