News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

^ În prima parte a interviului, lucruri legate de mandatul de ministru (apoi mai mult politică):


dr4qul4

Am vazut acum pe Digi o stire "pe surse". Se pare ca, din noua pozitie de putere, premierul "matzu"  pune conditii pt coalitie, vrea renegocierea ministerelor si mai ale "citu nu-l mai vrea pe drula in guvern".
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Duta C


etravel

Quote from: dr4qul4 on September 26, 2021, 01:33:03 PM
din noua pozitie de putere, premierul "matzu"  pune conditii pt coalitie, vrea renegocierea ministerelor si mai ale "citu nu-l mai vrea pe drula in guvern".
Cam cat tupeu sa aiba Criţu sa comenteze un om care e asa de in fata raportat la el, incat nici nu se mai vede din locul in care se afla asa-zisul premier?

TVlad

Pai e foarte simplu: Citu se fereste de oamenii competenti pentru ca alaturi de ei i se observa si mai bine impostura :)

Ionut

Hai sa ne concentram pe ministru, nu prim ministru, ca pentru asta este thread-ul.

anitzei

Scuze Ionut! Vorba baietilor, asta parca e singurul loc in care ne mai putem spune si noi oful..
Suntem dezgustati de ce se petrece, destituiri/numiri strict pe criterii politice fara a tine cont cat de putin de competenta. Sau macar de dorinta de a face ceva, de a fi bineintentionat. Foarte foarte revoltator.
Probabil acum se schimba si pe verticala, in jos: adica noul sef CNAIR pune oamenii lui, cel de la Feroviar la fel, etcetc. Si asta pana la nivel de regionala.

dargauda

Premierul Florin Cîţu, ironizat după ce a participat la inaugurarea pasajului Mogoşoaia: "Felicitări, Cătălin Drulă!"

Premierul a participat, joi, la inaugurarea pasajului Mogoșoaia și a marcat evenimentul și printr-o postare pe pagina sa de Facebook. Însă mesajul a stârnit un val de ironii.

Mai mulţi susţinători ai USR PLUS au comentat, felicitîndu-l pe fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă, potrivit Adevarul.ro.

,,Bravo, Cătălin Drulă!", "Felicitări, Cătălin Drulă", ,,Bravo, Cătălin Drulă! Cel mai bun ministru pe acest minister", ,,Bine Cătălin Drulă felicitări pentru tot ce ai făcut la transporturi!!!", ,,Faptul ca se circula cu 6 luni mai devreme este meritul lui Catalin Drula! Felicitari lui!!! E penibil cum va laudati cu realizarile lui", sunt câteva dintre sutele de mesajele postate de internauţi pe pagina premierului.

https://ziare.com/economie/infrastructura/florin-citu-ironii-facebook-inaugurare-pasaj-mogosoaia-1702750

Earthchild

#668
Cred ca dl. Catalin Drula nici nu ar fi participat la inaugurarea pasajului de la Mogosoaia daca mai era in minister. Ar fi scris in contul de facebook si atat.

dr4qul4

pai cum sa participi la inaugurarea unui pasaj care s-a blocat imediat (pe un sens ce e adevarat) ?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist


rizzuh

Apreciaza si comunitatea romana de pe Reddit :)

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/q224yw/drula_la_motiune/

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/q20ab6/un_om_pasionat_de_ce_face/

Catalin urmareste filmari cu lucrarile de infrastructura in timp ce altii se cearta precum curcile langa el. Se vede cine-i profesionist si cine-i politruc.

dr4qul4

Bode cred ca era prea ocupat sa-l apere pe Superman de furia Xenei  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

MarianD



Total dezgustat de acest material. Rutier only! Ca deh, aduce voturi nu?
NIMIC despre Calea Ferata, ca nah, cu ce sa te lauzi?
- ca ai pus gaj pentru un director (Vizante) care ne-a irosit TUTUROR timpul?
- ca situatia SNTFM este de-a dreptul DISPERATA? (de la cashflow, contracte, management, resursa umana, active, TOT!)
- ca mentalitatea din MT si institutiile aferente caii ferate (vezi cel putin comportamentul AFER) este de secol 9 gen voievodate? (filmuletul cu directorul AFER care alunga ca de pe tarlaua masii presa bubuindu-i vena in cap pe paznic este de premiu Pulitzer)
- ca avem inca! o institutie care a irosit PRACTIC DE LA INFIINTARE banul public? (Autoritatea de Reforma Feroviara?
- ca reparam locomotive si vagoane vechi de peste 40 de ani si ca avem in circulatie automotoare de pe vremea imparatilor si regilor - Malaxa? 
- ca legislatia de la calea ferata e rudimentara (nici macar alinianta la normele UE aparent) si nu se vegheaza la respectarea ei? (mecanici care circula cu instalatii de safety izolate, beti poate, depasiri ale serviciului maxim admis si nerespectari ale timpilor de odihna, etc?)

Imi pare rau ca o spun dar un ministru al Transporturilor trebuie sa se ocupe de TOATE mijloacele de trasport, nu doar de rutier. Sau cum e? Folosim calea ferata numai cand ne convine? De exemplu iarna?

Si daca vine vorba de rutier: cum era aia cu 40 de cantare la 41 de judete? Si mai vorbim de investitii in rutier, cand practic la nivel guvernamental, supraincarcarea osiilor (in absenta mijlocelor de verificare a masei aflate pe drum) este ceva comun in Romnia. De aici fac, de aici trepadusii cu camioanele distrug!

Nu ma luati in seama, curand o sa fiu acuzat ca sunt activist de partid! Mai bine asa, decat sa asist cum se ridica in slavi un ministru care s-a ocupat (discutabil) doar de un sector de transport, lasandu-le de izbeliste in grija unor INCOMPETENTI pe restul!(Covăsnianu Adrian la CF de ex.)
Te mai miri ca sefa Ford spune ca poate sa intreaca trenul cu masini de la Craiova pana la Curtici pe bicicleta.
Dar NIMENI nu vede PRAPASTIA in care suntem?
Daca cititi domnule coleg fost ministru: eu am sa va judec pentru ce ati facut mai putin bine. Ce ati facut bine este meritul dvs. si noi pe forum si inafara lui, stim sa il apreciem. Ca sfat: trebuia sa delegati mai mult din sarcini, unor oameni cu experienta sau macar cu abordare corecta - nu-i poti cere unui habarnist sa sfinteasca locul! Pur si simplu nu stie cum!

mirceaeliade

e dreptul fiecaruia sa se planga, dar daca o tzinem tot asa sa scoatem ochii cu ce NU au facut si celor care fac ceva, ce mai facem cu aia care nu fac nimic, sau mai rau, pun betze in roate.   ce sa ne mai asteptam sa vina oameni sa munceasca din pasiune daca si pe cei onesti ii bagam la gramada cu rauvoitorii incompetenti.  vorba aia, nemultumitului i se ia darurile, si maine-poimaine iara ne trezim cu caini la ciolane caremanevreaza banii de pe autostrazi la clienteala de partid.  hai mai usor cu datul la gioale si celor care misca ceva in tzara asta, ca de plangeri vad ca suntem cu totii dottore