News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

paulmare

Deficitul anuntat de colectionarul de tablouri 2.92% e pe "cash", eu inteleg din asta ca deficitul real e mai mare si vor fi multe plati rostogolite pe anul urmator, parca astora le si convine frecangeala gen aktor pe a10 nici nu lucrez dar nici nu am baza sa emit facturi, din ce se spunea aici macar sova a mai dat la plata facturi inaintea celor 60 de zile cat e stipulat ca termen de plata, sa vedem ce va aduce anul urmator, eu sunt pesimist ca vom vedea mare miscare pe santiere anul asta

elphax

Rovana Plumb de la Fonduri Europene e propusa ministru interimar la Transporturi
Ori e o mare ironie , ori chiar nu au cu ce.

rota

Guvernul îi propune din nou miniștri pe Lia Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici

Guvernul îi va propune tot pe Lia Olguța Vasilescu la Ministerul Dezvoltării şi pe Mircea Drăghici la Transporturi, a declarat în urmă cu puțin timp în exclusivitate pentru Europa FM, secretarul general al Guvernului, Toni Greblă.

,,Motivarea refuzului de numire a celor doi miniștri nu are de-a face cu legea" – spune Toni Greblă.

"În plus, a apărut decizia CCR care, chiar dacă interpretează Constituția îl obligă pe președinte la a respecta o anume modalitate de rezolvare a acestei situații. Așa că vom reitera propunerile de numire a celor doi în funcțiile de miniștrii. Iar dacă președintele va refuza, vom sesiza CCR. "

EuropaFM
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Iohannis a declarat azi ca în 1-2 zile va trimite la Guvern respingerea lui Drăghici. Din nou, adică. Și a zis că așteaptă alta propunere. Valabil și pentru Olguta.

Ionut

Este oficial. Au fost respinși. Sunt curios daca guvernul va sesiza CCR.

voicul

Tot ea a promis 180km anul asta ... deci probabil nu trebuie luata de buna (pana la proba contrarie):

Ministrul Transporturilor, către constructori: Vom rezilia contracte, dacă se constată întârzieri din vina dumneavoastră

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ministrul-transporturilor-catre-constructori-vom-rezilia-contracte-daca-se-constata-intarzieri-din-vina-dumneavoastra-1082133

vancouver

E exact aceeasi problema pe care o avem de fiecare data cand vine un ministru nou: este TOTAL ZERO BARAT SI PE DIN-AFARA. Si pe masura ce au loc diverse "actiuni" birocratice, noul ministru vede diversele probleme si IN PRIMA FAZA SE MIRA. CA UN BOU CE ESTE.

De aia cu oameni care cat de cat erau deja in domeniu, lucrasera anterior pe una sau alta din zonele infrastructurii, am avut de la inceput o abordare mai normala si s-a putut face un cap de treaba (ma refer de ex. la Lucian Sova, care a mai lucrat mai demult prin MT, este din 2014 in Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor, a lucrat la o firma privata tot pe zona de transporturi; sau la Anca Boagiu si Ramona Manescu, care lucrasera anterior in zona asta la nivel european).

Femeia asta, Rovana Plumb, e si ea din categoria "afona de trei stele". Mai afona ca multi altii inaintea ei. O sa-i ia probabil vreo 5-6 luni pana s-o dezmetici, asta daca intamplator o sa devina ministru permanent, nu doar interimar. Speram sa nu devina ministru al transporturilor cu adevarat, poate totusi gasesc pe cineva care stie cat de cat cu ce sa mananca.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

adiarc

totusi nu esti batut in cap ( sau esti ).Nu iei de bun chiar tot ce iti spun cei din cnair,fara o minima verificare a faptului ca la unele proiecte nici n-au inceput lucrarile ..daca ii spuneau ca se inaugureaza 1800 de km?

Probabil le place sa fie luati de prosti
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild


Ionut

^ Am fost out azi, nu am urmarit presa. Avem o propunere noua pentru MT?

Ionut

API pe Facebook

După aberația de la începutul săptămânii cu 180 de km de autostradă dați în folosință în 2019 (link: http://bit.ly/2GszFbF), "ministrul" interimar al Transporturilor Rovana Plumb s-a mai documentat și a venit cu o nouă cifră: 122 de kilometri.

Dar tot este departe de scenariul realist pe 2019: doar 43 de km noi de autostradă, așa cum am explicat în 8 ianuarie: http://bit.ly/2HK5qyq.

Lipsa de responsabilitate și de competență în declarații și acțiuni o descalifică pe doamna Plumb pentru poziția pe care o ocupă. Sperăm să avem în curând un ministru măcar pe jumătate capabil (sau pe sfert?) la portofoliul atât de dificil al Transporturilor.

RobertH


GDPR

Nu v-ati prins: se da OUG pentru micsorarea kilometrului la 350 metri si atunci ies fix 122 km!  :lol:

Ionut

Inteleg ca, dupa ce a fost respins de 3 ori de Iohannis, Draghici renunta la candidatura pentru a deveni ministru.

subway

Va trebui sa se multumeasca sa manareasca doar bugetul de partid...paguba-n ciumperci.