News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.


Tony7Y

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/ludovic-orban-orice-ministru-trebuie-sa-stie-ca-daca-isi-ataca-premierul-trebuie-sa-aiba-bagajele-facute-si-demisia-scrisa-1498871

Din pacate Drula a intrat si el in hora.
Nu stiu daca asta a fost intentia lui sau nu, dar nu trebuia sa dea declaratia aia.

Ar fi pacat sa vedem schimbari la MT unde lucrurile merg probabil cel mai bine din guvern, din cauza unor interese de partide (si aici ma refer la toate cele 4 tabere din USR, Plus si PNL).

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

TVlad

Miza mare? Ministrul Drula si noi toti nu avem decit de pierdut din toata povestea. Parca vad ca il schimba Citu si pe el si numai pentru ca nu a avut de lucru si a vorbit neintrebat.  Citu nu e Ciorbea si nici Voiculescu nu-i Basescu.

subway

La serviciu aveam doi colegi de pomina, se injurau, se porcaiau si se sictireau la birou dupa care la sfarsitul programului mergeau amandoi la carciuma din colt sa bea o bere!
Morala:
Cu cat mai tare e porcaiala cu atat mai mare si mai placuta e berea!
Pupat Piata Independentii (Caragiale citire la final)
:) :) :)

Tony7Y

Nu cred ca o sa-l demita doar pentru declaratia asta, cel putin datorita muncii lui dar Orban il forteaza oarecum pe Citu sa faca ceva si are dreptate. Nu poti sa declari asta fara sa stii 100% ca nu mai accepti sa stai sub conducerea lui iar asta ar insemna demisia. PNL nu o sa renunte la Citu iar daca Drula ramane la MT o sa fie tare ciudat felul in care cei doi o sa colaboreze pentru ca nu mai poate sa fie vorba de aceeasi forma de respect ca pana acum. A gresit cel mai probabil la presiunile facute din partid.

subway

La ei acolo in coalitie nu e casatorie din dragoste, e mariaj din interes.
Catalin Drula a gandit cel mai probabil in felul urmator:
1. Se poate bizui pe sprijinul neconditionat atat al lui Barna pe care l-a ajutat in situatii grele cat si pe prietenia si recunostinta pe care i-o poarta lui Ciolos care l-a scos din anonimat la vremea respectiva.
2. E cel mai popular ministru din guvern in ochii opiniei publice (spre deosebire de VV care e in mare masura mai degraba dispretuit si necredibil) deci nu poate fi pus cu valiza la usa chiar asa de usor.
Prin miscarea asta gratuita si-a platit ambele datorii fata de sponsorii lui politici. De acum inainte a devenit un om liber de obligatii...poate sa-si urmareasca linistit propriile obiective personale de perspectiva...care nu cred ca sunt mici!
Mai face el si destule mici/mari greseli din ambitii personale usor copilaresti dar are mereu grija de imaginea proiectata atat in randul suporterilor cat si al cetatenilor de rand.

nicolaem

ca in orice coalitie de altfel.
le putem ignora declaratiile politice zilele astea.

hvm

@TibiV
Nici n-am spus ca avem ceva de castigat. Avem doar de pierdut daca nu se linisteste, dar repet: Miza politica e mare in momentul de fata. Si firul a fost rupt deja. De acu oricum o sa fie legat, tot o sa se simta nodul de fiecare data cand il pipai sau te uiti la fir. Pana la urma s-ar putea ca singura solutie e sa il taie si sa puna unul nou (daca intelegeti ce vreau sa spun).... Si atunci prevad ca o sa fie naspa...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cristi5

Trebuie sa mentionam aici transparenta maxima cu care primim informatii despre proiectele aflate in pregatire gen A7 nord, Gaesti-Ploiesti, Bacau-Brasov, A9. Pentru majoritatea au aparut sau vor apare trasee mai exacte (uneori in mai multe  variante) pe harta proiectelor.

Felicitari @cutter @horatiu.cosma!

Dar aceasta transparenta trebuie institutionalizata pentru ca secretomania este primul reflex al birocratului roman, la baza piramidei Maslow. Deci sper sa vedem curand legislatie pe tema asta.


dr4qul4

Matzu sa o lase mai moale. Sa nu uite ca are doar 25%.  E doar o declaratie, dar nu cred ca are curaj sa mai demita vreun ministru USR.
Pe Voiculescu avea motive ( a dat-o in bara de multe ori si toti ii cereau capul), dar daca repeta "bravura" s-ar putea sa se trezeasca cu o motiune de cenzura.
Mie imi plac amandoi. Avem nevoie de ministrii cu cojones. Nu mai vrea nimeni mielusei ca Dancila.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Dagda

Vlad Voiculescu pare ca nu a fost acceptat de sistem si nici sa se impuna asa cum a facut-o Catalin Drula nu a reusit...
Pe zi ce trece mai apare cate o stangacie de pe la varful Ministerului Sanatatii, sau cel putin asta se vede in media.

Genul asta de cearta intre partidele aflate la guvernare chiar la inceput de drum nu este de bun augur, sper sa nu ne trezim peste vreo 2-3 ani ca o sa invie iar USL-ul.

ultrasbz

Desi poate parea contraintuitiv, poate ar fi bine ca pe primul plan in acest mandat decat pe constructie efectiva, focusul in MT sa fie pe lansarea, licitarea si implementarea a cator mai multe proiecte de SF/PT (studii geo ca lumea, etc.) pe cat mai multe trasee, chiar si trasee putin prioritare in MPGT gen Fagaras - Tg. Mures, Bucuresti - Alexandria, Faurei - Slobozia - Calarasi, Suceava - Botosani, etc.

Nu se stie niciodata cum va evolua politica, si astfel cel putin ne-am asigura ca indiferent ce partid/ministru va veni, vor fi obligati sa puna in executie proiecte bine facute la nivel de documentatie.

pest1969

Daca nu ai buget de la MF, ramai cu proiectele taraganand sau fiind abandonate din lipsa de bani. Degeaba ai documentatie si chiar licitatii daca nu ai buget corespunzator.