News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

una din concluzii e clară: MT trebuie să își facă/restructureze departamentul de comunicare ...


dr4qul4

tocmai tu cu  asemenea nickname ai postat asa ceva?   :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Kravim

Un noua numire de secretar de stat, a sasea: Costin-Traian Tira-Radulescu Numirea e veche de o saptamana, dar nu am gasit pe forum vreo mentiune.

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24719383-costin-traian-tira-radulescu-numit-functia-secretar-stat-ministerul-transporturilor-infrastructurii.htm

QuoteCostin-Traian Ţîra-Rădulescu a fost numit în funcţia de secretar de stat la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii printr-o decizie a premierului Florin Cîţu publicată miercuri în Monitorul Oficial.

Totodată, Mario De Mezzo a fost numit în funcţia de director general adjunct al Oficiului Român pentru Drepturile de Autor printr-o altă decizie a prim-ministrului, după ce, anterior, marţi, a fost eliberat din funcţia de director general al ORDA, potrivit News.ro.

Articolul e mai mult decat sumar, nu spune nimic despre "cariera" noului secretar... Totusi, domnul Radulescu a fost numit in CA Tarom, in ianuarie 2021.

https://www.zf.ro/profesii/tarom-are-trei-membri-noi-in-consiliul-de-administratie-numiti-de-19876767

QuoteŢîra-Rădulescu Costin fost bancher 8 ani de zile, potrivit cv-ului său, iar în ultimii doi ani a lucrat în "diferite start-up-uri". La capitolul studii, Ţîra-Rădulescu a menţionat că a terminat Facultatea de Economie la Universitatea Româno-Americană în 2010.

Aparent, nu are nicio treaba cu Transporturile... Si nu stiu daca s-a remarcat in 3 luni cu ceva la Tarom pentru a ajunge in pozitia asta...

reed

Intreb si eu,daca dupa episodul de astazi premierul nu mai are suport in coalitie inseamna ca pica guvernul si inseamna ca si prim ministrul transporturilor?

tom_sawyer

Guvernul nu poate pica decât prin moțiune de cenzură sau prin demisia primului ministru. Deocamdata sunt doar declarații, nu a trecut nimeni la fapte.

nicolaem

e de apreciat ca ministrul MT zilele astea isi vede de treaba si lasa politica pentru altii.
Nu va cadea nici un guvern. se negociaza ceva ( nu stim ce) dar sigur nu reforma. Daca reforma era cu adevarat pe tava atunci aripa tanara din politica nu ar da mesaje ca ar prefera ca prim ministru pe "reformistul" Orban in dauna lui Catu.
Deh , e an electoral intern la ambele partide.....

elphax

Sunt lupte interne - la liberali Citu contra Orban. Dincolo se bat aripile Plus- USR care inca nu au fuzionat oficial. La sanatate Voiculescu era Plus, nu au inlocuitor din Plus. Drula e din USR.
Drula este si unul din cei mai sustinuti si puternici lideri USR, posibil sef de partid, chiar posibil prezidentiabil.
Scuze ca fac politica putin, dar dintre Ciolos, Barna si Drula, ultimul e cam singurul cu fata de Cotroceni.
Daca USR-Plus iese de la guvernare, pierde tot. La fel , PNL nu are de castigat si nu poate guverna doar cu UDMR. Alegeri anticipate nu vor cele 3 partide din coalitie, ar putea pierde in fata PSD-AUR.

In caz extrem, Iohannis ii va forta cumva sa continue. Deci cred ca sunt sanse mai mari de 50% ca Drula si echipa sa continue


dargauda

Azi am urmarit si eu conferinta de presa a lui F Citu de ieri (https://www.youtube.com/watch?v=F10jJASj0JA?t=0)
ce sa spun este cer si pamant intre Citu si Drule nu se pot conpara ,MT-lor are un limbaj de societate educata fata de premier care ramane la aniii luimina,referitor la video premierul a fost jalnic si arogant fata de populatie cu raspunsurile "o intrebare mutumesc" repetat de vreo 9 ori,idem ca Iordace in 2017-e "alta intrebare" :lol:

subway

@nicolaem
VV era si este in plus! Toata lumea stia asta, numai el inca nu a aflat!
:)

AFC

^+1. Stiam ca va pricepeti la multe dar nu ma asteptam sa o interpretati corect pe asta :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Ionut

Cred ca sunt suficiente mesajele politice. Revenim.

subway

Despre activitatea ministrului transporturilor nu cred ca avem deocamdata motive serioase de critica...din contra!...cel putin eu apreciez ce incearca sa faca pentru a aduce ministerul intr-o stare de minima normalitate. Activitatea fiecaruia trebuie judecata strict pe fapte.
Cel mult putem sa ne exprimam nerabdarea de a vedea reformele absolut necesare introduse cat mai rapid.
Nu exista niciun semn ca nu ar avea suficient sprijin nici dinspre guvern si nici de la Presedinte ceea ce-i dovedeste dibacia politica strict necesara pentru a-si atinge obiectivele.

Xenos

Da, sper că și ministrul își va da seama că au fost rostite suficiente mesaje politice și că este cazul să-și continue programul (ceea ce presupune, ca în politică, să nu-ți arzi toate punțile de comunicare cu cei cu care ești în echipă).

subway

Sa nu crezi niciodata declaratiile belicoase
https://www.g4media.ro/exclusiv-catalin-drula-florin-citu-e-un-zombie-politic-despre-un-eventual-vot-la-motiunea-de-cenzura-in-politica-toate-optiunile-trebuie-sa-fie-masa-dar-cred-ca-suntem-d.html
Niciun politician adevarat nu-si va devoala obiectivele reale pe care le urmareste, doar cel mult obiectivele minore sau cel mult de etapa pentru a-si netezi drumul...
Adevaratele negocieri se duc in subteranele puterii departe de privirile publicului.