News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

etravel

Quote from: pest1969 on January 23, 2021, 02:31:34 PM
Sa speram ca macar transparenta mult ceruta in trecut se va concretiza.
Data fiind shimbarea discursului ministrului, in video-ul Hotnews, nu mai am astfel de sperante. De fapt, multa lume nu intelege ca in Romania a murit speranta, asa ca ce sa mai speram ...
Sigur lucrurile se vor derula ca si pana acum, cu mici si neimportante variatii.

nicolaem

nu mai bine zici in concret ce ai de zis decat sa emiti opini generale fara valoare?

Ionut

Am sters foarte multe mesaje zilele astea. Mi s-a luat. Vorbiti la subiect.

ionut.damian

In primul rand, activitatea de pana acum a ministrului a constat in franarea + reprioritizarea unor investitii. In conditiile in care un proiect serios are nevoie de +3 ani pentru SF+PT, faptul ca modifica strategia din mers in favoarea altor proiecte duce la pierderea a inca +3 ani, iar la final nu ne alegem cu nimic (vezi magistrala de metrou M6). Un alt exemplu este lotul 4 din PiSi: ce relevanta are ca a castigat licitatia o firma din China, atata timp cat licitatia s-a desfasurat corect. Daca nu se dorea o firma din afara UE, se puneau alte conditii in caietele de sarcini. Acum, tot acest balet nu face decat sa intarzie o investitie foarte necesara. In plus, in conditiile in care toata conducerea tarii s-a laudat, inainte de alegeri, de maretele fonduri obtinute de la UE, faptul ca acum au schimbat placa catre "nu sunt bani" mi se pare neserios.

mirceaeliade

#454
Am vazut si eu interivul si mi s-a parut surprinzator de negativist.  Inteleg ca in Ro totul se misca incet, dar daca propunem tinte de genul dupa '30 sunt sanse reale sa nu avem nici in '40.  WTF?

>Despre celelalte sectoare de pe Sibiu-Pitești: Când vom afla constructorii pe toate loturile, se va termina până în 2030? Ar trebui să avem pe toate cele trei loturi anul acesta. ***Ar trebui să fie gata până în 2030.*** Dacă nu reușim asta ar fi destul de trist.

Tare mi-e ca termene "realiste" de genul peste 10 ani vor deveni planse si nimic mai mult.

>Co-Bv: Sunt două scenarii pe masă: semnarea cu acest ofertant sau reluarea procesului. În acest moment, dacă obținem garanțiile de la acest prestator, pare să se concretizeze scenariul reparării din mers.

Ce garantii avem ca daca reluam procesul la inceputul '22 nu vom avea din nou un singur licitant, si si la 2x pret?

>Când vedeți finalizată autostrada pe Valea Prahovei, până în 2030? E posibil. Mi-aș dori să se întâmple asta.

Again WTF??????

Nu sunt eu mare fan teoriilor conspirationiste, dar chiar mi se pare dubios cum A1 si A3 artere serioase pt Ro devin "hai poate prin '30" in timp ce se depune serios osteneala la A7 si A8.  Incep sa ma intreb daca cu aceiasi osteneala dar depusa la A1 si A3 nu cumva vom putea chiar termina A1 si A3 in termeni mai "desirable"

pasadia

Mie îmi pare optimist 2030. Și mă bucur că în sfârșit acceptă și Guvernul că nu e cazul să promită aiurea vehiculând termene nerealiste.

Cât privește discuția de fond, mă întreb dacă mai are rost sa o reluăm din moment ce pare să ignori cat de înapoiate sunt ambele proiecte pe partea de pregătire reală a soluțiilor care sa fie ulterior construite. Hai că PiSi e cat de cat mai avansata, deși mă aștept că în documentația pentru loturile 2 și 3 sa fie multe hibe in continuare. Dar CoBra nici măcar la nivelul ăla nu e (de exemplu AM acceptabil).

mirceaeliade

Poate ca nu m-am explicat bine.  Drula poate chiar e 100% obictiv, dar in X ani de acum inainte, cand va fi schimbare de guvern, viitorul MT va veni si va zice ca da, dupa '30, deci putem muta banii la pensii ca timp mai e pana in '30.  Si ne vom trezi cu santiere pana in '40.....

dr4qul4

Fixand acum obiective realizabile, pui proiectele pe fagasul normal.  Daca incerci sa sari etape, nu faci decat sa blochezi proiectul.
Este foarte bine ca accepta realitatea. M-am saturat sa aud declaratii super optimiste care sa nu se intample.
Ideal ar fi daca ar reusi sa accelereze proiectele si sa ne surpinda cu finalizari mai rapide. Si sunt convins ca asa se va intampla.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Stiam eu ca va place sa fiti mintiti. Acum avem si dovada. Bine, nu ca as fi avut nevoie de vreo dovada in plus... Sa vina cuc si sova si ponta si sa ne zica ei cum e gata CoBra in 3 ani.

panzer

Sunteti mai tineri. In 1995 in ziarul Romania Libera, PDSR-ul de atunci promitea ca in 1997 o sa fie gata CoBra. Deci suntem bine. Nu nici o intariere: doar 25 de ani.

adiarc

"minte-ma.....minte-ma frumos"... :D.

..hai ca vin bolșevicii si o fac ei mai repede...ca doar au deja documentatie matura...aia de cand era bunica.. fata
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Băi, dar cârcotași mai sunteți!...

Ați uitat de planșele alea vechi ale SF-ului CoBra (parcă erau IPTANA...) făcute pe hărțile Armatei Roșii din anii 50-60?!...
A fost o luuuungă discuție pe forum în urmă cu câțiva ani. Dacă nu știi chirilce, abia te prinzi că este Valea Prahovei...

Deci bolșevicii nu vor avea nici o problemă să facă proiectul. Și nici nu vor avea vreo jenă să demoleze tot ce nu apare pe harta lor. NU apare pe harta lor, înseamnă că NU EXISTĂ!...

Până acum știam că "lumina vine de la răsărit..."...
Poate și autostrăzile vor veni tot de acolo...

(și poporul rus, autostrazile ne-au adus! (sau am gresit eu citatul?...  O:-)   )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu ar fi frumos sa nu mai aberam pe thread-ul ăsta macar? După aia ne miram de ce nu raspund Horatiu și Cătălin. Voi ati mai avea chef sa rasfoiti, cu atât mai puțin să răspundeți la toate ineptiile?

hvm

@Ionut: E posibil sa fie unii care chiar cred ca se poate termina in 3 ani, tot asa cum a fost crezut Cuc de unii atunci cand spunea:

https://adevarul.ro/locale/alba-iulia/lotul-autostrada-a10-finalizat-decembrie-2019-ministrul-razvan-cuc-felicitari-constructorului-1_5d02308b892c0bb0c652f6f0/index.html

Am avut o discutie cu cineva la un moment dat anul trecut care incerca sa ma convinga ca o sa fie gata, ca asa a spus Cuc, si el sigur stie mai bine ca mine. A vazut o stire la TV. Problema e ca si eu am fost optimist si am zis ca eu cred ca o sa fie gata in vara lui 2020 cel mai devreme, cel mai probabil sanse sunt pentru iarna lui 2020 (Asta era in iulie 2019).
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alecu26

Inclusiv Homor a promis prin 2016 ca e gata Sebes Turda lot 2.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).