News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

subway

Daca tot suntem la capitolul dedicatii muzicale la inceput de an mai am una speciala pentru Catalin, de tinut minte referitor la transportul pe sina in anul european al locomotivei...care ne sufla in ceafa!
No way to slow down...

subway

Si un indemn final:

Am ales calea muzicii ca merge mai direct la inimi...

danpandrea

"Adrian Covăsnianu, vicepreședintele Asociației ,,Moldova Vrea Autostradă", a fost numit în calitate de secretar de stat la Ministerul Transporturilor. Adrian Covăsnianu a fost susținut de USR PLUS Iași pentru a ocupa această funcție, anterior el fiind și consilier onorific al fostului ministru de la Transporturi Lucian Bode, în principal pe problematica autostrăzilor și proiectelor de infrastructură din Moldova."

sursa

Felicitări, @cove_adrian!

kumar

Un lider al asociației Moldova vrea Autostradă va fi secretar de stat la Ministerul Transporturilor

Adrian Covăsnianu, vicepreședintele asociației ,,Moldova Vrea Autostradă", care militează pentru legarea acestei provincii de restul țării prin infrastructură rutieră, va fi numit secretar de stat la Ministerul Transporturilor, potrivit unui anunț al asociației.

Ministerul Trasporturilor este condusă de Cătălin Drulă (USR PLUS), iar Covăsnianu a fost susținut de filial USR PLUS Iași pentru a ocupa această funcție "ca recunoaștere a importanței pe care dezvoltarea infrastructurii în Moldova o are pentru noul Executiv", potrivit comunciatului asociației.

Covăsnianu, până în prezent consilier onorific la Ministerul Transporturilor, a fost geograf și proiectant urbanist la compania Habitat Proiect SA Iasi și urmează cursurile doctorale la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza" din Iași. El a absolvit Facultatea de Geografie si Geologie la Universitatea Alexandru Ioan Cuza.

În postul de consilier onorific al fostului ministru Lucian Bode, rolul lui Covăsnianu a fost de a monitoriza evoluția proiectelor Autostrăzilor A8, A7, A13 și Varianta Ocolitoare Bârlad, în faza de proiectare, avizare și implementare. De asemenea, a participat la discuții operative și ședințe în cadrul CNAIR cu proiectanții de specialitate, autorități centrale și locale.

,,Este o funcție care mă onorează și mă responsabilizează în același timp. Voi promova proiectele de infrastructură rutieră și feroviară ale regiunii moldave în strânsă corelație cu politica europeană de transport și MasterPlanul General al Transporturilor", a declarat Adrian Covăsnianu, potrivit comunicatului citat.

G4Media

subway

Alt profesoras de geografie aciuit pe la transporturi???

anitzei

Guru, te grabesti cu pareri (sa nu te superi ca iti spun)..
Urmareste postarile lui @cove_adrian , banuiesc ca despre el e vorba. Ceea ce e un lucru excelent.

reed

Este coleg de al nostru si ne informeaza destul de des pe aici cu privire la progresul autostrazilor din zona moldovei.Dealtfel cred ca domnul Adrian este foarte bine informat de situatia din teren.Nu cred ca e cazul de ironii subway

TibiV

@subway

Ai prefera un profesoras de religie, de igiena sau de latina?...

Nu de alta, dar caile de transport (pe rutier si feroviar in primul rand, dar chiar si chiar naval sau aerian) cam AU de-a face cu GEOGRAFIA.
Mie asa mi se pare - dar poate gresesc eu profund, si stii tu mai bine...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduG

Felicitări și succes d-lui profesor și coleg de forum. Infrastructura are nevoie de oameni implicați și pasionați. I-am urmărit luările de poziție și par destul de echilibrate, și o sursă de informare constantă despre progresul A8, cel puțin.

Edit: Atribuțiile unui secretar de stat (este rang de înalt funcționar) sunt mult mai practice și puternice față de cele ale unui consilier personal de ministru - poziție deținută anterior. Este o poziție din care chiar poate să împingă lucrurile:

"CAPITOLUL III. SECRETARII DE STAT ŞI SUBSECRETARUL DE STAT
Art.8.(1) Secretarii de stat şi subsecretarul de stat îl ajută pe ministrul transporturilor în
activitatea de conducere a Ministerului Transporturilor.
(2) Răspunderile şi atribuţiile secretarilor de stat și a sub-secretarului de stat se stabilesc prin
ordin al ministrului transporturilor.
(3) Ministrul transporturilor poate delega o parte din atribuţiile sale secretarilor de stat și
subsecretarul de stat .
Art.9. Principalele atribuţii ale secretarilor de stat și a și sub-secretarului de stat sunt:
1) organizează şi coordonează iniţierea sau elaborarea, ori, după caz avizarea proiectelor de
acte normative necesare domeniilor de activitate ale ministerului, acţionând pentru asigurarea
fundamentării acestora în sectoarele pe care le coordonează;
2) organizează aplicarea actelor normative în sectoarele pe care le coordonează;
3) organizează şi coordonează fundamentarea strategiei sectoriale, în domeniile pe care le
coordonează;
4) organizează şi coordonează elaborarea şi implementarea politicilor de aplicare a strategiei
naţionale şi sectoriale, în domeniile pe care le coordonează;
5) promovează sistemul instituţional pentru dezvoltarea pieţei libere a transporturilor;
6) organizează analiza evoluţiei fenomenelor specifice sectoarelor pe care le coordonează în
corelare cu tendinţele pe plan mondial, în scopul armonizării acestora în condiţiile statului de
drept şi ale economiei de piaţă;
7) acţionează pentru crearea cadrului unitar pentru desfăşurarea activităţii de management
public în administraţia publică şi pregătirea specialiştilor din domeniile lor de activitate;
8) iniţiază şi negociază, din împuternicirea ministrului, încheierea de convenţii, acorduri şi alte
înţelegeri internaţionale sau propune acestuia întocmirea formelor de aderare la cele existente,
luând măsuri de aplicare a acestora;
9) asigură realizarea atribuţiilor Ministerului Transporturilor pentru domeniile pe care le
coordonează;
10)coordonează direct activitatea de emitere a avizelor şi aprobărilor din domeniile de
activitate ale direcţiilor pe care le coordonează;
11) asigură disciplina profesională în sectoarele pe care le coordonează;
16
12) monitorizează activităţile specifice desfăşurate de direcţiile pe care le coordonează, cu
factori de risc pretabil pentru apariţia fenomenului de corupţie;
13) asigură realizarea sarcinilor din şedinţele de Guvern şi a sarcinilor din acte normative în
sectoarele pe care le coordonează ;
14) reprezintă Ministerul Transporturilor în comisii/comitete/grupuri de lucru organizate la nivel
interministerial;
15) asigură realizarea oricăror sarcini stabilite de ministru, cu respectarea limitelor de
autoritate şi a principiului autonomiei operatorilor economici, a instituţiilor şi autorităţilor
administraţiei locale.
Art.10. - (1) Secretarii de stat şi subsecretarul de stat coordonează activitatea
compartimentelor structurii organizatorice a Ministerului Transporturilor şi a unităţilor din
subordinea, coordonarea şi de sub autoritatea acestuia stabilite prin ordin al ministrului
transporturilor şi activităţile stabilite prin acte normative sau, după caz, prin ordin al
ministrului transporturilor şi.
(2) Secretarii de stat şi subsecretarul de stat emit dispoziţii şi rezoluţii scrise."

zuma80

Eu cred ca era nevoie de Adrian Covăsnianu sa fie adus in echipa.
Este foarte buna mixtura celor adusi acolo. Ideile trebuie sa vina din cat mai multe directii.
Pentru A6!

hvm

@Subway
Imi vine greu sa cred ca nu stii ca @cove_adrian = Adrian Covasnianu.

Vad ca se încheagă o echipa care este relativ bine pusa in tema legat de proiectele de infrastructura. Hai sa le dorim succes si sunt sigur ca actiunile lui Adrian vor avea mai multa greutate in ce priveste A8 acum ca are si putere de decizie si nu e doar un consultant onorific.

O sa va mai asteptam pe toti cu postari pe forum din cand in cand ca sa ne tineti si pe noi la curent cu progresul si cu planurile de viitor.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Ionut

Nu stiu cat de des o sa Ii vedeti pe forum. Voi incerca eu sa va dau informații. Sper sa gasesc timp (si) pentru asta.

Kravim

Când spuneți că "se încheagă o echipă ", la cine vă mai referiți? Nu am mai văzut prin presă știri în legătură cu alți secretari de stat...

florin74


punktnet

Just kidding.