News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Sealand01

Multă bafta băieți, va susținem necondiționat și aveam nevoie de voi ca o gura de aer
Toată lumea vrea autostrada/Cf cât mai aproape de el, eu zic sa va concentrați mult pe Moldova și Oltenia, da ma rog știți voi. Personal, acuma tot asa știți voi și cum v-ați înțeles politic, nu ma bag, dar doamna Ioniță mi se pare un profesionist care ar trebui păstrat. În rest, multa bafta.
P.s. În programul de guvernare nu apar centurile de Est și sud ale Craiovei 🤔, cred ca e doar o omisiune

panzer

Multa bafta! Incep cele 100 de zile.

In afara de programe si declaratii am observat din nou ideea cu o splitare CNAIR: cea veche cu intretinerea si cea noua cu dezvoltarea.
Nu ma pot pronunta daca este o idee buna sau doar va crea prea mult balamuc si pierderi de tempo. Ma gandeam ca pentru a pastra contractele existente entitatea noua ar putea prelua ea mentenanta si multi oameni toxici din CNAIR. Fiind doar contracte la nivel de RO pot fi mai usor mutate de colo colo.

Just food for thought.

In alta ordine de idei, as vrea sa vad mai multe studii a la EGIS, profesionist facute care sa updateze master plan-ul acolo unde este nevoie. Ma gandesc de exemplu la cele 2 DX-uri de la Braila Galati: unul spre Focsani si unul spre Buzau. Mi se pare overkill. Ar tb facut un studiu de trafic: facut ori unul care sa se lege de A7 pe la Ramnicu Sarat, sau prioritizate. Am dat doar un exemplu. Stiu ca studiile costa, dar cel mai mare "time waster" in viata este cand toata lumea trage tare, intr-o directie gresita.

Last but not the least, daca acest mesaj ajunge la Catalin, sa isi aminteasca ca este Ministrul Transporturilor si nu doar al Autostrazilor. CFR-ul, Aeroporturile si Metrorex-ul sunt departamente la fel de importante.
Ma astept ca noul Ministru sa dea drumul la M5 prin centru, sa se implice in rezolvarea problemelor de la Aeroportul Brasov (mai ales ca e tot USR si acolo local) si pe cat posibil la noul terminal de la Bucuresti.

O ultima idee: ideal ar fi sa avem o serie de parteneriate cu companii din Vest similare. Daca nu stim sa scriem un text pentru tunele, putem apela la consultanta de la cei care au facut multe.

subway

I-am adus pe elvetieni (pe banii lor) la Bucuresti dar nu a interesat pe nimeni din MT sa discute cu ei despre tunele transcarpatice...
Aceeasi indiferenta si indolenta dublata de nesimtire tembela de neamu' prost ca la vizita premierului japonez ce trebuia sa fie istorica dar nu a fost decat o flegma pe un obraz subtire...

Earthchild

Poate reuseste noua echipa ministeriala sa-i mai aduca odata...

danutzu_1069

Problemele sunt multe timpul este scurt.
Marea problema a infrastructurii este absenta tunelelor rutiere...
Aici trebuie batuta moneda si pentru asta, timpul este scurt. Incepand cu studiile de fezabilitate si terminand cu exploatarea.
Avem un lant muntos care desparte doua regiuni si niciun tunel rutier serios.   In schimb avem DRUMURI NATIONALE, cu o banda pe sens care șerpuiesc pe vai si care urca si coboara...
Asteptarea mea este ca peste cativa ani (2 - 3 ?) sa se dea primul tarnacop la un tunel rutier!

Cetatean

Referitor la tunel, nu uitați de forță de muncă specializata de care dispunem. Momentan sunt pensionați sau în șomaj.
Trebuie doar tehnologie actuala și se poate.

Ionut


subway

Ionut, daca imi permiti as concluziona intr-o singura fraza, adevaratele vise sunt doar cele pentru care pui osul la treaba, muncesti si transpiri ca sa se implineasca, restul sunt doar iluzii desarte...

dumbravaandrei

Poate in mandatul asta, noua echipa ministeriala rezolva si rusinea aia de traversare de la Roman.


In rest, spor la treaba, ca e destula....


subway

Horatiu, ce pozitie vei ocupa? (Daca nu e inca secret)


subway

Asta e urarea mea pentru Catalin si pentru voi toti la inceput de an:

Sa traiti
Sa infloriti
Ca merii
Ca perii
In mijlocul verii
Tare ca piatra
Iute ca sageata
Tare ca fierul
Iute ca otelul
La anul si la multi ani!

Ionut

@cei care urmariti SSC

S-a scris pe SSC ceva "controversat" la care ar trebui sa raspund eu din partea PUM/API? Legat de numirea lui Catalin.

bogdymol

Nu am vazut nimic de genul pe acolo. Cateva mesaje ok si cam atat.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele