Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Eu as zice ca de la Anca Boangiu incoace nu am avut ministru la MT capabil sa se puna contra zecilor (sau sutelor) de directorasi de prin Dinicu Golescu. Si sincer sa fiu eu cred cu putere ca e nevoie de un ministru care, cel putin, sa ii sperie pe astia, sa-i faca sa creada ca nu sunt eterni in pozitia aia.
Da, nu ma astept sa ii miste in directia buna. Dar macar sa bage spaima in ei, si tot voi fi multumit.

Daca lucrurile ar merge normal in justitie as zice sigur ca in urmatoarele luni vor aparea dosare penale din Dinicu Golescu. Doar asa, pentru ca se vor da in gat gastile intre ele.

hixus

Urmaresc regulat forumul, de scris insa foarte rar. De data asta insa nu m-am putut abtine... Sorry! Nu va inteleg pesimismul. Este CLAR: Olguta va face straduta!

Ionut


perfidus

Si mai e un aspect daca tot am alunecat in banalitati. Nu era ea foarte priceputa in "marș du tramvai"?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut


hixus

Quote from: Ionut on November 20, 2018, 02:32:04 PM
^ Eu unul nu stiu la ce te referi. :o

Marsul tramvaiului: echivalentul "pietei muncii" pe franceza olgutei:


JohannDB

Și uite așa alba-neagra....
Uite...ăsta este ...ăsta nu este.....
Nu mai este Lia Olguța Vasilescu citită-n cărți ci este craiul nou...
.......Mircea Drăghici (Mircea Gheorghe Drăghici)...........

Wikipedia.....Mircea Gheorghe Drăghici a absolvit Institutul Politehnic București în anul 1989, la Facultatea de Subingineri, secția Automobile. Pregătirea sa continuă apoi în cadrul Universității Pitești, unde acesta obține calificarea de inginer la Facultatea de Inginerie, secția Autovehicule Rutiere.
Până în anul 2015, actualul deputat PSD își va continua pregătirea profesională cu studii postuniversitare:

    2015 – Colegiul Național de Afaceri Interne, absolvent al Cursului Postuniversitar "Managementul Strategic al Afacerilor Interne".
    2013 – Universitatea Națională de Apărare Carol I, Colegiul Național de Apărare, absolvent al Programului Postuniversitar de Formare și Dezvoltare Profesională Continuă în domeniul Securității și Apărării Naționale – "Securitate și bună guvernare". Domeniul: Științe militare, informații și ordine publică.
    2008 – Școala de Studii Academice Postuniversitare ,,Ovidiu Șincai" București – Master – Specializarea "Management Politic"
    2004-2005 – Institutul Național de Administrație, specializarea Administrație publică – Cursuri de formare specializată postuniversitare
    Calificare: Înalt Funcționar Public (șef de promoție)
    2001-2002 – A.S.E. București, C.I.E.D.D., specializarea Managementul Administrației Publice – curs postuniversitar

   Ce să mai spunem.... Un "automobilist" prin pregătire..... Să vedem cum "papă" subiectul infrastructură...... La "can-can"-uri nu mă bag....!
  L.E. :::::: Să vedem dacă Drăchici acceptă........


perfidus

Ce sa accepte, că deocamdată e tot Șova ministru... nu a fost eliberat din funcție de Iohannis. Jocuri politice care complica situația.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Eroul Sova.




Şova, atac la Olguţa Vasilescu: Nu am făcut înţelegeri cu Rădoi aşa cum au făcut unii înainte de a ajunge miniştri

"Nu mi s-a cerut oficial demisia. Demisia poate fi o soluţie, dar oficial nu mi-a cerut-o nimeni. De asemenea, nu mi s-a reproşat activitatea de la minister. Eu îmi continui programul normal. Azi am fost la întâlnirile stabilite, particip la Guvern împreună cu doamna prim-ministru la întâlnirea cu importanţi lideri ai PE în perspectiva preluării de către România a preşedinţiei Consiliului UE. Deocamdată, eu îmi fac treaba aici. Cred că am căzut la mijloc. Ştiu însă că am deranjat cuiburi de viespi pe care nu le-a deranjat nimeni timp de 20 de ani. Nu sunt fericiţi nici antreprenorii care au de dat bani statului român pentru că am cerut să li se calculeze penalităţi pentru că au întârziat lucrările la autostrăzi, nu şi-au făcut treaba. Niciunul nu e fericit, dar pe şantiere se lucrează. De frică", a declarat pentru Capital Lucian Şova. El a subliniat că nu a făcut nici înţelegeri cu nimeni, "aşa cum au făcut unii cu Ion Rădoi (şeful sindicatului de la Metrorex, n.r.), chiar înainte să ajungă miniştri". "Dacă CEX sau preşedintele partidului îmi vor cere public demisia, o voi scrie imediat", a adăugat Şova.

Adevarul

adiarc

Da....pe santiere se lucreaza....Aktor baga de manca pamantul......Pizzariotii suprabetoneaza cate o deschidere pe ambele sensuri/zi,pe A3 sunt suta la suta si asteapta receptia de vreo luna....iar Astaldi rupe pamantul de cand cu insolventa....numai "puturosi "de la UMB sunt tot in vacanta,iar de Comsa nu mai stie nimeni nimic......medicamenteeeeeeeee
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild

#41
Quote from: Ionut on November 21, 2018, 02:58:58 PM
"Dacă CEX sau preşedintele partidului îmi vor cere public demisia, o voi scrie imediat", a adăugat Şova.

^^^
QuotePreşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat miercuri că s-a decis în Comitetul Executiv Naţional al PSD ca miniştrii Paul Stănescu şi Lucian Şova să demisioneze în cazul în care preşedintele Klaus Iohannis refuză să-i revoce.
hotnews

Asteptam.

ciprebbe

Ministrul transporturilor, Lucian Șova, şi-a depus joi demisia de la Ministerul Transporturilor,  lăsând astfel vacant postul pentru care deja a fost nominalizat deputatul PSD Mircea Drăghici. Este o schimbare de atitudine venită peste noapte din partea ministrului, care miercuri declara că nu își va da demisia decât dacă îi cere partidul, pentru că alte motive, de natură profesională, nu ar fi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild


davyl

Nu doresc sa comentez politica, dar mai rar sa citesc asa ceva, fie si din partea unui "actual" sau "fost" ministru al Transporturilor  :o:

"Lucian Şova, ministrul demisionar al Transporturilor, a declarat că, de fapt, cauza pentru care nu sunt gata mai multe autostrăzi este administrarea deficitară a contractelor cu antreprenorii din domeniu.

,,N-avem mai multe autostrăzi, pentru că toate contractele cu autostrăzi au fost administrate necinstit de cei care trebuiau să le administreze. Toţi cei care reprezentau statul trebuiau să creeze condiţiile ca antreprenorii să lucreze", a afirmat Lucian Şova, ministrul demisionar al Transporturilor, joi seara, la un post de televiziune.

Oficialul de la Transporturi s-a referit la faptul că trebuiau îi evalueze corect, să îi monitorizeze, să le elibereze amplasamentele.

,,Pe toate şantierele de autostrăzi şi de căi ferate din România nu mai există nicio barieră administrativă în calea antreprenorilor să lucreze, dar şocul a fost foarte mare, pentru că s-au trezit într-o situaţie nemaîntâlnită până acum, când câştigau bani din revendicări, fără sa lucreze", a detaliat Şova."

https://www.mediafax.ro/economic/sova-toate-contractele-cu-autostrazi-au-fost-administrate-necinstit-de-cei-care-ar-fi-trebuit-sa-le-gestioneze-17690131